Tudor Black Bay Fifty Eight

Tudor Black Bay Fifty - Eight

Tudor Black Bay Fifty – Eight

Tudor Black Bay Fifty  Rolex firmasının lüks saatlerine fiyatlarından dolayı bazı kesimler ulaşamıyor.  Tudor  Watch firması biraz daha orta kesime hitap etmek için Rolex tarafından 1926 yılında İsviçre’de kuruldu. Kaliteli saati orta kesimle buluşturan  fiyat – performans ürünlerini her yerde tanıtıyor. Dünyaca ünlü Baselworld 2018 fuarında tanıtımı yapılan  Black Bay Fifty  Eight modelini yakından tanıyalım. İlk modeli 2012 yılında tasarlanan  Black Bay Fifty   Eight koleksiyonu önceleri 41 mm kasa tercihiyle üretiliyordu. 1950-1960’lardan kalma dalış saatlerinden esinlenerek yapılmıştı ilk versiyonlar. Şu anda ise 39 mm çapında çelik kasayla üretilen model 11.9 mm kalınlığıyla insanı yormayan büyüklükte. Özellikle 200 metreye kadar su geçirmezlik sunan saatin asıl hedef kitlesi dalgıçlar.

Fifty – Eight

Boyutu sayesinde dalgıçlara daha serin bir dalış imkanı sunuyor. Yalnızca dalgıçlar değil askeri alandan bir çok müşterinin de beğenisini toplayan saat her yıl revize edilerek piyasaya çıkmaya devam ediyor. Tudor firmasının Black Bay serisinin bu kadar tutmasının en büyük nedeni ise tabiki devamlı yenilenmesi, güncellenmesi ve yeni özellikler eklenmesi.

Saat 3 farklı kordon seçeneğiyle sunuluyor. Çelik, kahverengi deri veya altın renkli biyeli siyah kumaş kayışlardan birisini tercih edebiliyorsunuz. Kasası cilalı ve saten yüzeyli çelik malzemeden üretilen vidalı bir model.

Tudor Black Bay Fifty

Çelik kasaya eşlik eden siyah çerçeve ve yine siyah kadranın bileşenleri altın kaplama ile süslenmiş. Çerçeve 60 dakika esasına göre biçimlendirilmiş. Bu sayede kadrandan 12 saatlik dilime gelen akrep, çerçevede 60 dakikalık dilime gelen yelkovanla karışmadan rahatlıkla okunabiliyor. Çerçevenin saat 12 tarafında bir ışıma imleci yerleştirilmiş. Bu sayede karanlıkta saatin yönünü kaybetmeden saati okuyabilirsiniz. 60 dakika esaslı yazılar ise altın kaplama.

Kadranda saatler yazı olarak değil de imleçler olarak yerleştirilmiş. Saat 12 üçgen; 3, 6 ve 9 dik dörtgen; geri kalan saatler ise yuvarlak olarak yerleştirilmiş. Her birisine karanlıkta okumayı kolaylaştıracak ışıma imleçleri var. Akrep ve saniye göstergesi imleçlere uyumlu olarak yerleştirilmiş. Akrebin uç kısmı dik dörtgen, ucu ok şeklinde. Saniye göstergesinin de arkası dik dörtgen, ucu ok şeklinde. Dakika göstergesi ise dümdüz bir oku andırıyor. Kadranın en üstünde Tudor simgesi ve yazısı estetiğe eşlik ediyor.

Black Bay Fifty – Eight Modeli Dizaynı

Kadranı kubbe şeklindeki su geçirmez, çizilmelere karşı dayanıklı safir kristalden cam koruyor. 70 saatlik bir güç rezervi sunan saatin kurma kolu çift yönlü ve otomatik kurmalı. Otomatik kurmalı saatlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; içerisindeki yağların kurumaması için arada bir de olsa saati kurup çalışmasını sağlamaktır. Eğer uzun süre çalışmadan bekleyen saatleriniz varsa; hiç vakit kaybetmeden onları kurup çalışmasını sağlayınız ki; saatçiye gidip temizlik, yağlama gibi işlemler yaptırmak zorunda kalmayın. Saatiniz açılıp “tamir görmüş” yaftası yemesin.

Tek yönlü dönebilen çerçeve dalgıçlar için kolaylık sağlamaktadır. Dalgıçlara özel üretilen bu saat modelinde en önemli detaylardan birisi çerçeve dönüşü ve 60 dakikalık çerçeve. Çift yönlü dönüşlerde dakika tutmada sıkıntı yaşanması ihtimaline karşılık tek yönlü dönebilen çerçeve çok işlevsel oluyor dalgıçlıkta. Tabi ki bir kılavuz işlemi gören 60 dakikalık çerçeve ile dalgıçların işi çok kolaylaşıyor. Chronometer sertifikasına sahip saate M79030N – 0002 referans koduyla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Tudor firmasının Black Bay serisi içinde diğer modelleri de inceleyebilirsiniz. Build Your Watch sistemiyle çerçeve, kordon, kadran gibi bir çok özelliği kendiniz seçebiliyorsunuz. Tabiki her modelin içerisindeki türün ekipmanlarını seçebiliyorsunuz. Örneğin Fifty – Eight serisi için 3 farklı kordon seçeneği aktif. Başka bir özellik değiştirmesi yapamıyorsunuz. Black Bay serisinin başka modellerinde kadran, çerçeve, kordon gibi bir çok ekipmanı kendiniz seçerek bir nevi kendi saatinizi yapabiliyorsunuz.

Black Bay Fifty – Eight Modelinin Özellikleri

Çap: 39 mm

Kasa: Cilalı ve saten yüzeyli çelik

Çerçeve: Mat siyah anodize alüminyum ve pembe yaldızlı işaretler ve sayılar, kademeli diskli, tek yönlü dönebilen çelik çerçeve

Bilezik: Cilalı ve saten yüzeyli perçinli çelik bilezik

Cam: Çizilmeye karşı dayanıklı bombeli safir

Güç Rezervi: 70 saat

Kurma Kolu: Çift yönlü otomatik kurmalı

Su Geçirmezlik: 200 metre

Kalınlık: 11.9

Kordon: Kahverengi deri veya altın renkli biyeli siyah kumaş kayış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir