The Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

Omega Yenilikleri – Baselworld 2018

The Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8  Omega 1948 yılında kurulan dünyanın sayılı saat firmalarından Omega Yenilikleri – Baselworld 2018 fuarında tanıtıldı. Fuara 3 saatle katılan Omega göz doldurdu. Bu saatleri yakından tanıyalım.21 Aralık 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından “Apollo 8” olarak lanse edilen misyon; ilk ay yörüngesine ulaşan ve ikinci insanlı uzay uçuşu oldu. Ayın yörüngesine oturtulan Apollo 8, 10 kez ayın etrafında dolaştı. İnsanlığın en önemli adımlarından birisi olan bu olayı 50. Yılına özel bir saatle Omega firması andı.

İncelememize takılan ilk ürün “Ayın karanlık tarafı”!

Saatin kadranında ayın dünyadan görülen tarafına bakıyoruz. Arkasını çevirdiğimizde ise şeffaf arka kapak altında ayın karanlık tarafının resmedilişi mevcut. Apollo 8’in Komuta Pilotu Jim LOVELL tarafından sarfedilen söz: We’ll see you on the other side. (Ay’a ithafen) Senin arka tarafını göreceğiz!

Bu söz kasanın arka tarafına yazılmış. Ayrıca “Apollo 8, Dec 1968” de kasanın arka tarafında yazılı. “Apollo 8, Aralık 1968”

 

Bir de “Dark side of the moon” yazıyor. “Ayın karanlık tarafı”

Bu saat için calibre 1861 isimli kasa modelini modifiye eden Omega, calibre 1869 kalibresini üretti.

Speedmaster serileri daha kalın üretilirken bu model yalnızca 13,8 mm kalınlığa sahip. 44.25 mm kasa çapı ile üretilen ayın karanlık yüzeyi kasası siyah seramik malzemeden üretildi. Vidalı bir kasa dizaynına sahip. Yeşil biyelerle süslenmiş siyah deri kayış kasa ve imleç ve gösterge renkleriyle de uyumlu. Saat göstergeleri rakamsal olarak değil simgesel olarak yerleştirilmiş. Göstergeler dik dörtgen, akrep, yelkovan ve saniye göstergesi ise bir oku andırır şekilde. Göstergelerin çerçeveye yakın kısımları ve saniye göstergesinin tamamı fosforlu yeşil renkte. Akrep ve yelkovan ise göstergelerin geri kalan kısımları gibi siyah üzerine beyaz parlak renkte.

 

 

Ürünün en gösterişli kısmı ise çerçevedeki takometre. Hızı saniye cinsinden bulmaya yarayan bir kılavuz görevi görür. Kadranın en üst tarafında Omega logosu ve “Omega” yazısı mevcut.

 The Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

İki tarafı da ışığı yansıtmayan, çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal bir cam kullanılan saatin; 50 metreye kadar su geçirmez olduğunu söyleyelim. Ağustos 2018’den itibaren satışa çıkacak olan modele 311.92.44.30.01.001 referans koduyla ulaşabilirsiniz.

The Seamaster Diver 300m Collection

Omega Yenilikleri – Baselworld 2018 incelememizin 2. Modeli Seemaster Diver 300m Collection. Dalgıçlar için özel dizayn edilen saat 1993’ten bu yana üretiliyor. Bu yıl 25. yılını kutlayan Seamaster Diver önceki versiyonlara göre içini de dışını da değiştirdi bu saatin. Öncelikle calibre 8800 kullanılan saatin kasa çapı 42 mm. Çerçevesi beyaz emaye malzemeden üretildi. Uzun ömür ve dayanıklılık sunuyor.

 

 

Siyah, mavi veya krom renkli kadran seçeneği sunulan saatin kadranında dalga motifleri var. Bu yıl ilk olarak bu motiflerin çizilmesi lazerle yapıldı. Kasanın arkası çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal camla transparanlaştırılmış. Saatin mekanik hareketlerini arka taraftan izleyebilirsiniz.

Dalgıçlara özel dizayn edilmiş bir saatten bahsederken helyum kaçış valfinden bahsetmemek olmaz. Denizin dibine daldıkça yüksek basınçla saatin camının patlamaması; veya iç bileşenlerinin bozulmaması için saatin içerisindeki helyum gazının (Elementinin) tahliye edilmesi durumu kurtarıyor. Belirlenen basınca ulaştığında saatin içerisindeki bir yay sayesinde kapak kendiliğinden açılıp helyumu tahliye ediyor.

Titanium Tantalum Limited Edition

Yalnızca 2500 adet üretilecek olan Titanium Tantalum Limited Edition sürümünün diğer serilerden farkı 2. Sınıf titanyum ve sedna altın ile güzel bir kontrast sağlanması.

 

Toplamda 14 adet seçenek sunulan saati; çelik kordon veya siyah / mavi kauçuk kayış tercih edilebiliyor. Vidalı bir kasa olarak dizayn edilen The Seemaster Diver 300m Collection 300 metreye kadar su geçirmezlik sunuyor.

Seamaster 1948 Limited Editions

Omega Yenilikleri – Baselworld 2018 incelememizde en son ve en şık saate geldi sıra. Seamaster’in 70. Yılını kutlamaya hazırlanan Omega; 1948 yılında üretilen bu saatin sınırlı bir versiyonunu çıkardı. Savaş sonrası klasikler arasında anılan bu model kesinlikle bir klasik. O kadar sade ve kibar ki; milenyumun o pilli, dijital veya bir ton özellikle donatılmış mekanik saatleri gibi kullanıcıyı yoran bir saat değil. Elden geldiğince sade üretildi.The Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

1940-1945 yıllarında 2. Dünya savaşı döneminde İngiliz donanması ve havacıları tarafından kullanılmak için üretimine başlanmıştı. Su geçirmezlik ve dayanıklılık özelliklerini ön plana çıkardığı saat askerler tarafından çok sevilmişti. Savaş sonrası İngiliz savunma bakanlığı bu saatin üretimine devam etmesi için yüklü miktarlarda alımlar yapmaya devam etti.

 

Omega savaş zamanı ürettiği bu modeli barışçıl amaçla sivil havacılık ve dalgıçlık için üretimini çok uzun yıllar devam ettirdi. Kahverengi deri kayışla sunulan saatin kasası fırçalanmış, cilalanmış paslanmaz çelik malzemeden. Tarih bölümü saat 6 tarafına yerleştirildi. Akrep ve yelkovan ise kafif bombeli (Kubbemsi) bir yapıda. Mavi kordonla da satışa sunulan saatin kasasının arkası hatıraları barındırıyor.

  1. yıldönümü logosu, Chris-Craft teknesi ve Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından ilk kez kullanılan Gloster Meteor uçağı lazerle kazınıp elle boyanmıştır.

Her model 1948 adet üretilecek olan saate 511.12.38.20.02.001 referans koduyla ulaşabilirsiniz.The Speedmaster Dark Side Of The Moon Apollo 8

The Speedmaster  Dark Side Of The Moon Apollo 8

The Speedmaster  Dark Side Of The Moon Apollo 8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.