Blog

Eta Saat Nedir Noob Saat Nedir Noob Factory Eta Mekanizma Nedir Eta Saatler

Eta Saat Nedir Noob Saat

[vc_row][vc_column][vc_message]

Replika Saatler de Kullanılan Mekanizmalar ve Özellikleri

Eta Saat Nedir Noob Saat saatlerdeki en önemli husus saatin mekanizmasıdır. Saatin işleyişini sağlayan bu mekanizmalardan yüzeysel olarak bahsedeceğim, zira o kadar çok detay ve farklı çalışma prensipleri var ki, hepsinden bahsetmek hem gereksiz hem de çok kafa karıştırıcı olacaktır. Replika saatlerde genellikle 4 çeşit mekanizma olmaktadır. Bunlar;

A- Otomatik Mekanizmalar
B- Kurmalı Mekanik Mekanizmalar
C- Tourbillon Mekanizmalar
D- Quartz (Pilli) Mekanizmalar

A- OTOMATİK MEKANİZMALAR VE OTOMATİK MEKANİZMALARIN ÖZELLİKLERİ

Kolun hareketiyle saatin içinde bulunan rotor vasıtasıyla gerekli enerjiyi saate sağlarlar. Saatte kullanılan mekanizmaya göre günlük sapma ve güç rezervi değişkenlik gösterebilir. Şimdi sırasıyla otomatik mekanizmaları tanıyalım. Yukarıdaki isimlerin hepsi de aynı mekanizma için kullanılıyor. En ucuz mekanizmalardan biridir. Kronometre özelliği olmayan saatlerde kullanılır. (Rolex submariner ya da sea-dweller gibi) 21 taşlı bir mekanizmadır, low beat olan modeli 21,600 bph, high beat olan modeli ise 28,800 bph’dir. Güç rezervi çok düşüktür. Sapması diğer otomatik mekanizmalara göre daha fazladır. Genellikle 100$ – 250$ arası replikalarda kullanılır.
.

2- SWISS ETA 2824 – 2836 – 2892 ve ASIAN ETA 2834 – 2836 – 2892 ( A2838, A2836, A2892 )

İşte replika saatlerde dolandırıcılığın en üst boyuta ulaştığı yer burası oluyor genelde. ETA mekanizma saatlerde kullanılan üst düzey İsviçre mekanizmalarından biri, hem sapması hem de güç rezervi oldukça iyi. 2011’den bu yana sadece Swatch Group’a ait olan saatler için mekanizma üretiyor. Pekiyi dolandırıcılık nasıl oluyor? Şöyle; saatin içindeki mekanizma orjinal Swiss Eta olmamasına rağmen Swiss Eta olarak satılıyor.

ORJİNAL SWISS ETA’YI KLON ETA’DAN NASIL AYIRIRIZ?

Genuine (orjinal), Clone (klon) . Orjinalinde görülen rotor üzerindeki yazı daha keskin(1), klon da belli belirsiz. Orjinalinde köşeye doğru yazı uzakken, klonda daha yakın (2) Harflerin arasındaki boşluk orjinalinde azken, klonda daha fazla. Klon mekanizmada bulunan ETA amblemi belli belirsizken, orjinalinde yakından bakıldığında tam olarak okunabiliyor. Regülatörde kullanılan “+ ” klonda daha sert dururken orjinalde öyle değil. Shock protection sağlayan ve üç okla gösterilen yerlerdeki köşeler orjinalde içeri doğru bir üçgen ucu gibi keskinken, klonda daha oval şekilde.

FARKI FİYATI MI?

Şu an satılan saatlerde sıfır orjinal Swiss Eta bulmak imkansız. Swiss Eta diye satılan mekanizmalar ya başka bir saatten alınmış (kullanılmış) ya da parçalarıyla oynanmış (servis işlemi görmüş) mekanizmalar. Dolayısıyla benim şahsi kanaatim ve okuduklarımdan yola çıkarak sırf Swiss Eta diye bir replika saate, Asian Eta’ya oranla bir 200-300$ gibi bir fark ödemeye gerek yok. Tabi bu benim şahsi kanaatim. Bir de lütfen Swiss Eta diye ısrar eden satıcılara yukarıdaki bilgileri sorun ki baştan aldanmayın. Kullanıcı yorumlarına bakarak Asian Eta saatlerinde Swiss Eta’lar gibi hem sapma hem güç rezervi bakımından güvenilir olduğu biliniyor. Zaten bu yüzden son dönemlerde üretilen saatlerin (eğer kronometre özelliği yoksa) neredeyse tamamında bu otomatik mekanizma kullanılıyor.

ÖZELLİKLERİ:

25 taşlı, 28.800 BPH hassasiyetinde, günde +10 / -10 saniye gibi bir sapma aralığına sahip. 40 – 50 saat arası güç rezervine sahip. Gayet güvenilir bir mekanizma. Şu an neredeyse her markanın replikasında (kronometresi olmayan modellerde) bu mekanizma kullanılıyor diyebiliriz. 2824 ile 2826 arasındaki fark ise, 2824’de tarih varken 2836’da hem tarih hem gün gösterimi var. 2892 ise boyut olarak diğerlerinden daha ince ve daha yeni bir mekanizma. 2892-2 ise özellikle GMT özelliği olan (Rolex GMT Master II ) saatlerde karşımıza çıkıyor. Rolex’in kendi mekanizması olan 31 taşlı Cal.3135 mekanizmasının klonu. Dolayısıyla Rolex replikalarında kullanılıyor. Rolex’in arka kapağı transparan olmadığı için kimi bu mekanizmaya ne gerek var derken, kimileri de orjinaline ne kadar benzerse benim için o kadar iyi diyor. Yalnız bir noktaya parmak basmak lazım. Şu anda 2 çeşit A3135 mekanizma var ki bunlardan bir tanesi sadece A2836-2 ye yapılan modifikasyonla oluşturulan A3135. Bir de son zamanda  SA3135 diye piyasaya çıkan ve orjinal kasanın içine de yerleştirilebilen bir süper klon mekanizma var.

SAAT ETA

SOLDAKİ SA3135 – SAĞDAKİ CA.3135 (ROLEX’İN ORJİNAL MEKANİZMASI  A3135 hem güç rezervi hem de sapma değerleri açısından A2836’ın aynısı, çünkü zaten temelde bir A2836 mekanizma, sadece kozmetik olarak 3135’e benziyor. SA3135 ise günlük +4 / – 4sapma ve A2836’ya göre daha uzun bir güç rezervine sahip olan mükemmel bir mekanizma. Sadece üst düzey Rolex replikalarında kullanılıyor.

4- SELLITA MEKANİZMALAR

Sellita, İsviçre’de bulunan ve patenti dolmuş ETA mekanizmaların “İsviçre” klonunu yapan bir şirket. ETA kadar güvenilir ve şimdiden bazı replikalarda mekanizma olarak kullanılıyor. Tabi bu replikalar diğer Asya mekanizma kullanan replikalara oranla biraz daha pahalı. Neticede orjinal bir İsviçre (Swiss Made) mekanizma ve fiyatını da hak ediyor. Aşağıda ETA mekanizmaların Sellita karşılıkları mevcut.
 • ETA 2824 = SW200
 • ETA 2836 = SW220
 • ETA 2834 = SW240
 • ETA 2892 = SW300
 • ETA 7750 VALJOUX = SW500

5- MIYOTA MEKANİZMALAR

Saat dünyasını yakından takip edenler Citizen firmasını ve bu firmanın ürettiği Miyota isimli mekanizmaları muhakkak bilirler. Miyota mekanizmaların çok büyük bir çoğunluğu pille çalışan Quartz mekanizmalar. Burada ise Miyota’nın otomatik mekanizmalarından bahsedeceğim. Bazı replikalarda da özellikle Eta 2824-2 ‘nin yerine Miyota 8215’in ve 2013 sonrasında ise Miyota 9015’in kullanıldığını görüyoruz. Özellikle Omega, Patek Philippe ve Audemars Piguet saatlerin bazı kronometresiz modellerinde kullanılıyorlar. Kullanıldığı saatlerin fiyatları Asian Eta kullanılan saatlerle hemen hemen aynı. Kullanıcı yorumlarına göre özellikle sapması  neredeyse İsviçre mekanizmalarının standartlarında. Hatta bir kullanıcı 4 günde sadece 1 saniye sapma yapdığını ve böyle bir mekanizmayı her tür İsviçre mekanizmaya tercih edeceğini belirtmiş.
Miyota 8215: 21 taşlı, 40 saatin üzerinde güç rezervine sahip. 21,600 BPH.
Miyota 9015: 24 taşlı, 45 saatin üzerinde güç rezervine sahip. 28,800 BPH.

6- SEAGULL – TIANJIN MEKANİZMALAR

Seagull ya da Sea-Gull kafamızdaki “Çin malı” tabirini yerle bir edecek bir marka. Hem kendi saatlerini hem de başka saatlerde kullanılmak üzere mekanizmaları üretiyorlar. Kullanıcılardan gelen yorumları gayet stabil ve sağlam bir saat/mekanizma olduğu yönünde.
 Miyota ve Asian Eta’ya alternatif olarak bazı replikalarda kullanılan Seagull mekanizmaların model numaralarını ve özelliklerini kısaca belirtelim.
ST-18 (Bazen ST-26 olarak da geçiyor)
ETA 2892 klonu, 21 taşlı, 28,800 BPH hassasiyetinde, 36 saat güç rezervine sahip
ST-21 (Bazen ST-24 olarak da geçiyor)
ETA 2824-2 klonu, 25 taşlı, 28.800 BPH hassasiyetinde, 40-50 saat arası güç rezervine sahip.
Şu an ebay’de 105 dolara satılmakta.
ST-25 (ST-2555)
26 taşlı, 21,600 BPH hassasiyetinde, 40 saat güç rezervine sahip.
Sea-gull markasında 35 taşlı modelini de kullanıyorlar.

7- SWISS ETA VALJOUX 7750 / 7753 – ASIAN ETA VALJOUX 7750 / 7753 ( A7750 / A 7753 ) 

1969’dan bu yana özellikle de kronograf / kronometre özellikli saatlerde kullanılan bu mekanizma, replika dünyasının olmazsa olmazı niteliğindedir. Eğer otomatik mekanizmaya sahip bir replikada saniye sayacı, dakika sayacı ve saat sayacı bulunuyorsa ve bu sayaçlar aktif / çalışır haldeyse, elinizde tuttuğunuz ya da incelediğiniz bu saatte kullanılan mekanizma Eta Valjoux 7750 ya da 7753 mekanizmadır.Kronometre özelliği bulunan her saatte kullanılır, bazen kronometresiz saatlerde de kullanıldığı görülür. Audemars Piguet Royal Oak Offshore, Omega Seamaster, Rolex Daytona, IWC Pilot Chrono ve Panerai Submersible Chronograph gibi modellerde her zaman bu mekanizmaların Asya klonları kullanılır.  7753’ün 7750’den farkı, saatin tarihini daha kolay değiştirecek ve genellikle de saat dört yerinde yer alan bir düğmeye sahip olmasıdır.

Replika bir saatte swiss (orjinal) Eta Valjoux 7750 mekanizma bulmak neredeyse imkansızdır.

Bunun iki temel sebebi var. En önemli sebep, yukarıda da bahsettiğim gibi ETA mekanizmaların sadece SWATCH gruba bağlı saatler tarafından kullanılması ve başka şirketlere satışının yapılmaması. Diğer bir neden ise orjinal ETA 7750 Valjoux mekanizmanın maliyeti.
Replika saatlerin üretimleri parti (batch) şeklinde olur ve her partide 1000 – 10000 civarı saat bulunur. Bu kadar fazla saat için orjinal ETA mekanizma bulmak tam anlamıyla imkansızdır, bulunsa bile zaten maliyeti fazlasıyla artıracağından tercih edilmeyecektir.
Yukarıda orjinal Swiss Eta Valjoux 7750 mekanizmayı görüyoruz.
Yukarıda ise aynı mekanizmanın Asya klonunu görüyoruz. Çeşitli farklı isimlerle ifade edilse de ” Asian Eta 7750 , A7750 , Eta Valjoux 7750 Clone vs.” hepsi aslında aynı mekanizma. Dolayısıyla bu mekanizmanın kullanıldığı replikaların fiyatları da diğerlerine oranla daha yüksek oluyor.
 25 taşlı, 28,800 BPH hassasiyetinde, 36 – 40 saat arası güç rezervine sahip. Zaman sapması genellikle bir gün içinde + / – 10 saniye. Gayet sağlam bir mekanizma ve gerekli ilgi ve bakım gösterilirse yıllarca rahatlıkla kullanmak mümkün. Diğer mekanizmalara oranla daha ağır olduğu için saat bilekteyken rotorun dönüşü hissedilebiliyor. Gerekli yağlama ve bakım ile bunu azaltmak mümkün.

B- KURMALI MEKANİK MEKANİZMALAR VE ÖZELLİKLERİ

Kurmalı (mekanik) mekanizmalar, otomatik mekanizmalardan farklı olarak saatin çalışması için gerekli olan gücü kolun hareketinden almazlar. Saatin enerjisi saat kurularak sağlanır. Saatin kurulmasıyla elde edilen bu potansiyel enerji pandül ve çatal vasıtasıyla saatin kollarına çarklar ile iletilir. Tıpkı kurulmuş bir oyuncak gibi bu enerji bitene kadar saat de çalışmaya devam eder. Replika saatlerde de özellikle Panerai, Omega, IWC gibi markaların elle kurmalı (handwinding) modellerinde bu mekanizmaları görürüz.
1- SWISS ETA UNITAS 6497 – 6498 VE ASIAN ETA UNITAS 6497 – 6498 ( A6497 )
Kurmalı (mekanik) saatlerde en çok karşılaşılan mekanizmadır. Yukarıda çokca bahsettiğim gibi orjinal sıfır, Swiss Eta Unitas mekanizmalı saat bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak ebay ya da ofrei gibi yerlerden sıfır mekanizma elde edilir ve bu işten iyi anlayan bir saatçide montajı yapılırsa mümkün olabilir. Replika saat dünyasında buna “Franken” deniliyor, yani bir nevi Frankenstein. Saatin belli parçaları replika belli parçaları ise orjinal oluyor.

SUPER MEKANİZMALAR

Buna daha sonra detaylıca değineceğim. Bu yüzden her zaman dediğim gibi Swiss Eta diye ısrar eden satıcılara daima dikkat edin. İçindeki mekanizma Swiss Eta bile olsa bu mekanizmanın sıfır olmadığından, servis işlemi gördüğünden, bazı parçalarının değişmiş olduğundan şüphelenerek saate yaklaşınız. Swiss Eta 6497-1 isimli mekanizma 17 taşlı, 18,000 BPH hassasiyetinde 48-50 saat arası güç rezervine sahip.
Swiss Eta 6497-2 isimli mekanizma ise Panerai markasının kullandığı mekanizmadır. 17 taşlı, 21,600 BPH hassasiyetinde ve 56 saatin üzerinde güç rezervine sahiptir. Bu mekanizmayı edinmek, diğerlerine göre biraz daha zordur. Bütün orjinal Panerai saatler Eta 6947-2 mekanizmayla gelir ve Soprod isimli fabrikada modifiye ya da dekorasyon işlemine tabi tutulurlar. Şu anda Ebay’de 750 $ a satılmakta. Bu yüzden replika bir saatte bu mekanizmayı görebilmek için kesenin ağzını iyice açmak ve bu mekanizmayı elinizde bulunan kasaya doğruca monte edecek saatçiyi de bulmanız gerekecek.
Asian Eta Unitas 6497-1 (A6497) isimli mekanizma Swiss Eta Unitas 6497-1’in birebir klonu ve aynı özelliklere sahip. Elle kurmalı mekanizmalara sahip modellerin çoğunda kullanılsa da şu anda yerini 6497-2 isimli high beat (21,600 BPH ) mekanizmaya bırakmış durumda. Aşağıda ondan da bahsedeceğim.
Asian Eta 6497-2 (A6497) ya da Seagull 6497 17 Jewel ST 36 isimli mekanizma Swiss Eta Unitas 6497-2’in birebir klonu ve aynı özelliklere sahip.
Bu iki mekanizma sağlamlığı ve zaman tutmasıyla replika saat tutkusu olan insanların gönlünde yer etmiş durumda. Şahsen uzun zamandır kullandığım Panerai Luminor PAM111 saatinde içinde de 6497-2 mekanizmanın klonu var ve kendisinden ziyadesiyle memnunum. 2 yılda bir gerekli bakımları (yağlama, balans gibi) yaptırdıktan sonra evladiyelik bir saat olacağına inanabilirsiniz.
6497 ve 6498 Farkı
6497’de saniye saat 9 yönündeyken 6498’de ise saat 6 yönündedir.
6497-1 = 18,000 BPH
6497-2 = 21,600 BPH
6498-1 = 18,000 BPH
6498-2 = 21,600 BPH
Swiss Eta Unitas ile Asian Eta Unitas ( A6497 ) Arasındaki Fark
Burada mekanizmaların teknik detaylarından bahsetmiyeceğim. Birisi İsviçre üretimi diğeri Çin üretimi mekanizmalar. Burada hangisi orjinal hangisi orjinal değil, bunu anlatmaya çalışacağım.

Yukarıdaki resimde birinci mekanizma diskinde Eta amblemini göremiyoruz.

Yukarıda daha yakın makro çekimler ile gösterilmiş. Ortadaki mekanizma kullanıcı tarafından modifiye edilmiş. O da orjinal Eta. En sağdaki ise modifiye edilmemiş orjinal eta. En solda olan ise replika.

İşte en büyük kurtarıcı bu aslında. Özellikle Panerai mekanizmalarında kullanılan Darbe engelleyici Incabloc adı verilen bu sistem replikalarda yok. Incabloc’un üst ağız tarafına bakarsanız “Y” harfi şeklini kolayca görebilirsiniz. Replika’da ise bu bulunmamakta.
Mekanizmalar konusundan sonra replika saat alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bir yazı yazacağım orada daha fazla ayrıntı vermeye çalışacağım.
2- ASIAN 21 JEWEL – 25 JEWEL / ETA 7750
Yukarıda adı geçen mekanizmalar aslında otomatik yani kol hareketi ile çalışan mekanizmalardır. Replika saatlerde bazen bu mekanizmaların rotorları sökülür ve bir kaç ekleme ile görünümleri replika saatin orjinalinde kullanılan mekanizmaya (In-house mekanizmalar) benzetilir.
Mesela yukarıda gördüğümüz  Panerai Radiomir PAM346 modelin replikasıdır. Orjinalinde Panerai’in in house mekanizması olan P.2002/9 Calibre kullanılmaktayken replikasında A7750 mekanizmaya eklenen ek parçalar ile Panerai PAM346 in house mekanizmasının görüntüsü yakalanmıştır. Aşağıda saatin orjinal mekanizmasını görmekteyiz.
A7750 ile Asian 21 jewel mekanizmaların özelliklerini yukarıda bahsetmiştim. Asian 25 jewel ise 25 taşlı, 21,600 BPH hassasiyetinde bir mekanizma. Yani 21 Jewel Asian (ya da Asian 2813 ) mekanizmanın bir üst modeli. Bir üst modeli de olsa kullanıcıları sağlıklı bir mekanizma olmadığını söylüyorlar. Bazı yerlerde de adı Nickel Plated New Asian 2813 25 J ( 25 taşlı Nikel kaplı yeni Asya 2813 ) yada A25J olarak geçiyor.
3- SEAGULL ST2555 ( 2555 ) 
Yukarıda otomatik mekanizmalar kısmında bu modelden bahsetmiştim. Normalde otomatik bir mekanizma olmasına rağmen, rotor sökülüp bir kaç modifikasyondan sonra in-house görünümlü elle kurmalı mekanizmalara benzetiliyor ve bu şekilde saatlerde kullanılıyorlar. Asian Eta 7750’nin yerine bazı Panerai modellerinde ve Homage saatler üreten Parnis markasında kullanılıyorlar.
4- ASIAN LEMANIA / VENUS 175 / VALJOUX 75 / SEAGULL ST19  Eta Saat Nedir Noob Saat
Yukarıdaki isimlerin hepsi de aynı mekanizma için kullanılıyor. Elle kurmalı chronograph (kronometreli) özelliğine sahip olan saatlerde kullanılıyor. Lemania ismi saatseverler için büyük bir önem taşıyor. 21 Temmuz 1969’da yapılan Ay yürüyüşünde Neil Armstrong’un içinde İsviçre yapımı Lemania mekanizma bulunan Omega Speedmaster saati, mekikde bulunan sayacın arızalanması nedeniyle onun görevini yapmak üzere orada duruyordu.Eta Saat Nedir Noob Saat
SEAGULL
Ekibin diğer üyesi Buzz Aldrin ise kolunda bulunan Omega Speedmaster saatiyle uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi. Daha sonra malesef bu saati ortadan kayboldu ve bir daha da bulunamadı. Neil Amrstrong’un saati ise Nasa müzesinde yer almakta. Omega daha bir çok uzay macerasında hep astronot ve kozmonotların kolunda yer aldı. Replika saatlerinde Lemania mekanizmaların sadece adı kullanılıyor. Mekanizmanın Lemania ile ilgisi yok. Pekiyi bu nasıl olmuş, birlikte inceleyelim.
Çin firması olan Sea-gull, İsviçreli Venus firmasından haklarını, makinelerini ve mekanizma planlarını satın aldıktan sonra Venus 175 isimli mekanizmayı geliştirip adını da ST-19 olarak değiştirir. Lemania’nın popülaritesini kullanmak amacıyla mı bilinmez, bazı replika saat satıcıları elle kurmalı, chronograph özelliğine sahip Rolex Daytona’ları piyasaya içinde Lemania mekanizma varmış gibi satarlar. İşte o günden bugüne Asian Lemania olarak anılan mekanizma aslında Seagull ST19’dan başka bir mekanizma değildir.Eta Saat Nedir Noob Saat
SEAGULL MAKİNA
Bu mekanizmayı tanıyacak olursak; 19 taşlı (bazen 21 bazen de 23 taşlı olarak da bulunuyor) 21,600 BPH hassasiyetinde, 38-50 saat güç rezervine sahip. (sanırım kronometreyi çalıştırıp çalıştırmamakla alakalı olsa gerek) Zaman sapması bir günde + 5 ile +7 saniye. Panerai, Breguet, Rolex, Patek Philippe, Omega saatlerde kullanılıyor. Kullanıcılar fazlasıyla memnunlar. Kesinlikle tavsiye edilen bir mekanizma.Eta Saat Nedir Noob Saat
5- P3000 MEKANİZMA  Eta Saat Nedir Noob Saat
P.3000 Calibre Panerai firmasının kendi in-house mekanizmasıdır. 3 günü aşan güç rezervinden ötürü bu mekanizmayı taşıyan bazı saatlerin kadranında 3 DAYS yazısı görülür. Replika dünyasında Panerai markası çok tercih edildiğinden Asyalı dostlarımız bu mekanizmayı 4 kere klonlamış ve 4. denemelerinde güzel bir sonucu ulaşmışlardır.
Mekanizma herhangi bir bilinen mekanizma ( A7750 ve ya 6497 gibi) temelli olmayıp tamamen kendine özgün bir mekanizmadır. Bu yüzden bazı replika satıcıları bu mekanizmayı P3000 Super Clone ya da P.3000 Super Clone olarak adlandırmıştır. Tek başına satıldığını henüz görmüş değilim. Ama içinde bu mekanizmayı barındıran saatler (Panerai saatler) genel olarak 400$ üzerinde satılmakta. Özellikleri: Double barrel , 21 taşlı, 21,600 BPH hassasiyetinde, 96 saati aşan güç rezervine sahip. İki günde bir kurulursa +5 / – 5 günlük sapmaya sahip. Kullanıcıların yorumlarına göre 2 günde bir kurulmazsa bir müddet sonra saat ileri gitmeye başlıyor. O yüzden iki günde bir tam kurum yapmak bu mekanizma için en ideali. C- TOURBILLON MEKANİZMALAR VE ÖZELLİKLERİ
Saat markalarının en prestijli modelleri genelde tourbillon mekanizmaya sahip modellerdir ve gerçekten çok yüksek meblağlara satılırlar. Tourbillon mekanizmanın geçmişi 1800’lü yıllara gidiyor. Saat severlerin çok yakından bileceği Breguet markasının isim babası Abraham Louis Breguet tarafından icat edilip patenti alınıyor.

ÖZELLİKLERİ

Kısaca anlatmak gerekirse saatte yerçekimi sonucu oluşabilecek olan sapmaları ortadan kaldırmak amacıyla pandülün sabit durmasını engelleyen bir mekanizmadır. Otomatik ya da mekanik olanların aksine saatin ön kadranında mekanizmanında kendi etrafında döndüğünü görürüz. İzlemesi çok keyifli bir mekanizmadır. Adeta sanat eseridir desem abartı olmaz sanırım.Otomatik ve mekanik (elle kurmalı) olarak replikalarda iki çeşit tourbillon mekanizma kullanılıyor. Ve bu replikaların fiyatları kullanılan mekanizmaların pahalı olmasından dolayı çoğu zaman 1000$’ın üzerinde olabiliyor. Bu arada şuna dikkat etmek lazım, bazen saatin kadranından  mekanizmanın içini gördüğümüz saatler oluyor bunlar her zaman gerçek tourbillon olmayabiliyor.Eta Saat Nedir Noob Saat

Tourbillon Eta Saat Nedir Noob Saat

Benim replika saatlerde gördüğüm Tourbillon mekanizmalar Liaoning , Shangai ve Seagull olmak üzere genellikle 3 markadan oluşuyor. Her 3 markanın güvenilirliği de kullanıcıları tarafından onaylanmış durumda.Seagull diğerlerine göre biraz daha önde diyebilirim. Yalnız bu tarz saatler alırken bozulma ya da bakım durumunda bu saatler ile ilgilenecek bir saatçi tanıdığınızdan da emin olun. Zira hassas olmalarından ötürü çok az saatçi bu saatler ile ilgilenmeyi kabul ediyor.
Yukarıda ise Skeleton Tourbillon (iskelet tourbillon) kurmalı mekanizmaya sahipr bir Audemars Piguet replikası görüyoruz. Saatlerin sapması kullanıcıların dediklerine göre günlük +/- 5 ve 10 saniye arası değişmekte. Kesinlikle diğer mekanizmalardan daha hassas ve daha pahalılar, ama herşeye rağmen çok güzeller.Eta Saat Nedir Noob Saat
D- QUARTZ (PİLLİ) MEKANİZMALAR
Bazen replika saatlerde maliyeti iyice düşürmek adına saatin orjinalinde kullanılan mekanizma yerine pili mekanizma kullanılır. Replika saatlerde genellikle 3 çeşit pilli mekanizma kullanılmaktadır. Swiss Ronda, Japanese OS Miyota ve Asian Quartz. . Saatin orjinalinde arka kapaktan mekanizma görünüyor ama replikasında Quartz mekanizma kullanılmışsa bu hemen saatin replika olduğunu ele verir.Eta Saat Nedir Noob Saat
Eta Saat Nedir Noob Saat

Eta Saat Nedir Noob Saat

Yukarıda Tag Heuer Grand Carrera Calibre 36 saatin en üst düzey replikasını görüyoruz. Asian 7750 mekanizmaya sahip. Orjinalinde olduğu gibi arka transparan kapağından mekanizmanın içi görünüyor. Aşağıda ise pilli modelini görüyoruz.

Eta Saat Nedir Noob Saat

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

İlgili gönderiler

Eta Saat Nedir Noob Saat Nedir Noob Factory Eta Mekanizma Nedir Eta Saatler” ile ilgili yorumlar;

 1. SaatPort dedi ki:

  Eta saat nedir
  replika saat rolex saat noob factory gibi soruların cevapları bu makalede…

  1. SaatPort dedi ki:

   Merak edilenleri yorum olarak yazabilirsiniz.

 2. Furkan dedi ki:

  Mükemmel olmuş teşekkür ederim. Seagull üretimi, 6497 nin iskelet versiyoununu bulunduran parnis marka saat almaya karar verdim. Güç rezervini öğrenmek için gelmiştim fazlasını aldım.

  Parnisin pilot tarzı modelleri cidden hoşuma gidiyor. Çoğunda da seagull 6497 kullanıyor. Kolumda 3 yıl önce aldığım power reserve modeli var. Bu gün nato kordon taktım epey de yakıştı. Bunları niye anlattım bilmiyorum. İyi araştırmalar size 🙂

 3. Abdullah erdem dedi ki:

  Whatsapptan sorularimi yanitladi. Cok tesekkur ederim

Bir cevap yazın