Then & Now The Rolex Explorer II Throughout Time

The Rolex Explorer II Throughout Time

Then & Now The Rolex Explorer II Throughout Time

Explorer modeli çok tutulan Rolex firması 1971 yılında Explorer II modelini çıkardı. Explorer’den daha fazla sevildi bu model. Then & Now The Rolex Explorer II Throughout Time 1971 yılından beri üretimi olan Explorer II serisinin son versiyonu.2011 yılında kasa çapının 40 mm’den 42 mm’e çıkarılması büyük bir devrimdi. Ancak 2011 yılından beri çıkan versiyonların imza niteliğindeki en büyük devrimsel niteliği; turuncu renkli ve ok şeklindeki 24 saat kolu oldu. Bugün aynı saat kolu Explorer II’nin en büyük özelliği haline geldi. 12 saatlik kadranın dışındaki çerçeve 24 saatliktir.

En Büyük Özelliği

Turuncu renkli ve ok şeklindeki 24 saat kolu ise çerçevedeki sabitlere göre saatin 24 saat esasına göre okunabilmesini sağlar. Kutuplarda, karanlığın hüküm sürdüğü mağara ve madenlerde çalışan kişiler için hayati derecedeki bu özelliği; rolex firması 2011 yılında farkedip ilk adımı atmış oluyor.

Ayrıca 2 ayrı saat gibi kullanılabiliyor. 12 saat esasına göre çalışan saati örneğin Türkiye saatine, 24 saat esasına göre çalışan saati ise İsçivre saatine göre ayarlayabiliyor; aynı anda 2 farklı saat dilimine hakim olabiliyorsunuz. Alpler’e tırmandığınız esnada Türkiye’de saatin kaç olduğunu görüp annenizi aramak için çekmeyen telefonunuzu gördükçe daha da sinirleriniz bozulabiliyor.

Then & Now The Rolex Explorer II Throughout Time

Beyaz veya siyah olacak şekilde 2 farklı renkte kadrana sahip olan saatin kordonu ise yalnızca Oystersteel çelik seçeneğiyle sunuluyor. Kordon için tek seçenek olsa da rolex bu konuyu çok güzel aşmış görünüyor. Oyster tarzı denilen bir modele sahip olan saatin kordonu ekstra özellikler sunuyor. Kaza ile açılmayı engelleyen tokaya sahip saatin bu özelliğine Oysterlock (Oyster kilidi) ismi verilmiş.

Çelik kordonlu yeni bir saatin en büyük problemi kordon uzunluğunu bir türlü ayarlayamamaktır. Saatçiye göder 1-2 bilezik altırırız, 2 gün sonra kolumuzu sıkmaya veya fazla gevşek durduğunu anlarız. Aynı saatçiye gidip kordonu tekrar düzenletiriz. Rolex bu soruna çok güzel bir çözüm bulmuş. Easylink konfor uzatma bağlantısı diye isimlendirdiği rolex’e özel bir sistemle 5 mm’e kadar kısaltma veya uzatmada problem yaşanmıyor.

Rolex Explorer II Dizaynı

Vidalı kasa arkası kapak şık bir dizayna sahip. Saatte ilk göze çarpan 24 saat çerçevesi ve turuncu renkli 24 saat kolu. 24 saat kolu bir turunu 24 saatte tamamlıyor ve 24 saatlik çerçeveden gündüz ve gece saatleri takip edilebiliyor. Saat 3 göstergesi tarafında tarih kısmı yer alıyor ve camın bu kısmı büyüteç vazifesi gören bir lensle güçlendirilmiş. Akrep, yelkovan ve saniye göstergesindeki köşeli ve dairesel yapı kadran üzerinde saat göstergeleriyle uyumlu bir dizayna sahip. Karanlıkta mavi parlayan imleç ve göstergeler karanlıkta saatin estetik görünümünü sürdürmesini sağlıyor. Siyah veya beyaz kadranı Rolex’in ünlü simgesi kral tacı süslüyor. 100 metreye kadar su geçirmezlik sunan Then & Now The Rolex Explorer II Throughout Time kadranı çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal malzemeden yapılmış cam ile korunuyor.

48 saate kadar güç rezervi sunan saat otomatik kurmalı mekanik bir model. Twinlock su geçirmezlik özelliği ve çift yönlü otomatik kurma mevcut. Kurma kolu çift yöne doğru kurma gerçekleştirirken 3 kademeli ayarı sayesinde 24 ve 12 saat dilimine sahip saati ayarlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda saniye senkronizasyon mekanizması da sunuyor sahibine. Darbe emici sistem sayesinde saatin mekaniğinin bozulması önlenmiş.

Rolex Explorer II Özellikleri

Referans Kodu: 216570

Çap: 42 mm

Kasa: Oystersteel çelik

Kasa Dizaynı: Oyster, 42 mm, Oystersteel çelik, Monoblok orta kasa, vidalı arka kasa ve kurma kolu

Cam: Çizilmeye karşı dayanıklı safir, tarih göstergesi üzerinde Cyclops lens

Güç Rezervi: Yaklaşık 48 saat

Kadran: Siyah veya Beyaz

Işıma: Uzun ömürlü mavi ışıma sağlayan Chromalight görüntüleme sayesinde yüksek okunabilirlik

Kurma Kolu: Vidalı, Twinlock çift su geçirmezlik sistemi ve Perpetual rotor sayesinde çift yönlü otomatik kurma

Su Geçirmezlik: 100 metre

Kordon: Oystersteel çelik

Çerçeve: Sabit, 24 Saat kademeli

Bilezik: Oyster, düz üç parçalı bağlantı

Bilezik Malzemesi: Oystersteel çelik

Osilatör: Paramanyetik mavi Parachrom denge yayı. Yüksek performanslı Paraflex darbe emiciler

Fonksiyonlar: Merkezi akrep, yelkovan ve saniye kolu. 24 saat göstergesi. Hızlı ve bağımsız ayarlanabilen akrep ile ikinci zaman dilimi. Anlık tarih. Hassas zaman ayarı için “saniye senkronizasyon” mekanizması.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir