Bu Saatleri Kim Tasarlıyor Gérald Genta ve sanat eserleri

Bu Saatleri Kim Tasarlıyor ?

Dünya’nın En çok satılan modellerinin Mucidi Gérald Genta

Kariyeri boyunca, efsanevi saat tasarımcısı Gérald Genta (1931-2011), saat dünyasındaki en ikonik modellerden bazılarını yarattı, Omega’dan Audemars Piguet ve IWC’ye kadar birçok marka ile çalıştı ve sonunda bağımsız bir marka kurdu. Tasarım saatlerinin kendi markalarının ayırt edici özelliği haline geldiğini ve popüler saat stillerini ortaya koyduğunun bir kanıtıdır. Aşağıda, en önemli eserlerinden bazılarına göz atacağız.

Audemars Piguet Royal Oak

Genta, Royal Oak için tasarımını 1970 yılında Audemars Piguet’e sundu. Hikâyeye göre Genta, sekiz vidayla takımına katılan eski moda bir kask takan bir dalgıçtan esinlendikten sonra, bir gece saatini tasarladı. Sekizgen tasarım, 1993 yılında tanıtılan Royal Oak Offshore ve 2013 yılında tanıtılan Royal Oak Offshore Diver da dahil olmak üzere saatin en yeni enkarnasyonlarında bile kaldı.

Bulgari Bvlgari

İlk Bulgari Bulgari için ilham, imparatorun isteği üzerine oyulmuş yazıtlarla çevrildiği eski bir Roma sikkesiydi. Genta bu tasarım öğesini, modelin tekrarlayan ismini aldığı iki “Bulgari” gravürü taşıyan saatin çerçevesine uyguladı. Saatin silindirik şekli, özellikle Roma tapınaklarının sütunlarıyla antik Roma’dan da etkilenmiştir. 36 yıllık varlığı boyunca, Bulgari Bulgari, kuvarstan mekanik hareketlere geçiş ve modern zevklere uygun büyüklükte değişiklikler dahil olmak üzere sadece ufak değişikliklere uğramıştır.

IWC Ingenieur

Genta ayrıca IWC’nin Ingenieur’unu yeniden icat etmekle sorumludur. 1976’da piyasaya sürülen Genta’nın Ingenieur SL’si, saatin çerçevesindeki beş adet görünür vidanın eklenmesini (Royal Oak’un çerçeve vidalarına benzer) öne çıkardı. Bu eleman, IWC koleksiyonunu yenilediğinde birkaç yıl öncesine dayanan IWC Ingenieur Çift Kronograf Titanyumda görüldüğü gibi, Ingenieur tasarımının bir parçası olarak kaldı. IWC, 2017 yılında Ingenieur’un daha da retro görünümlü olarak yeniden tasarlanacağını açıkladı.

Omega Constellation

Genta’nın Omega Constellation serisinde birkaç model tasarladığı da bilinmektedir. Omega Constellation serisi, bugün piyasaya sürülen bu yeni versiyonu da dahil olmak üzere. Ancak hangi tasarımların kendisi tarafından tasarlandığı tam anlamı ile bilinmemektedir.

Patek Philippe Nautilus

Patek Philippe Nautilus Genta orijinal tasarımların başlıca örneklerindendir. Stern ailesini coşkulu bir yatçı olarak tanıyan Genta, 1974’te Nautilus’u bir liman deliğine benzeyen bir çerçeve ile bir spor saati olarak tasarladı. Genta ayrıca 1968 yılında Patek Philippe için Altın Elips’i tasarladı. Patek Philippe Nautilus, en popüler ve ikonik lüks spor saatlerinden biri olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir