Tarzını Sende Kol Saatin ile Yansıt

Tarzını Sende Kol Saatin ile Yansıt

Kol saati insanların hem aksesuar olarak kullandığı hem de zaman hakkında bilgi almak amacıyla bileklerine taktıkları bir araçtir.  Kol saatleri üretilirken insanların zaman kavramına kolay şekilde ulaşabilmeleri amacıyla düşülmüştür.Gelişen moda tarzları ile birlikte günümüzde saatler artık kadınların vazgeçilmez aksesuarları haline gelmiştir.

Günümüzde…

Günümüzde özellikle modayı yakından takip eden kadınlar kıyafetlerine ve günlük psikolojilerine göre saat seçimleri yaparak şıklıklarına şıklık katıyorlar. Birçok kadının koluna taktığı saat tarzı hakkında çevresine bilgi verir.

Büyük markaların birçoğu artık kendine özgü saat tasarımları yapıyor. Özellikle giyim sektöründe yer alan firmalar mağazalarında şık kıyafetlerinin yanında tamamlayıcı unsur olan kol saati üretimi gerçekleştiyor.

Kol saatleri tarzlarına göre çeşitlere ayrılır. Analog kol saatleri, dijital kol saatleri, spor kol saatleri, klasik kol, akıllı kol saatleri bu çeşitlerden bazılarıdır.

Analog kol saatleri  

Üzerinde akrep ve yelkovan yer alan ve bu ibrelerin zamanı gösterdiği klasik saatlerin genel ismine analog saat denilmektedir.     Analog kol saatlerinin üzerinde sayılar vardır. Bu sayılar kol saatinin modeline bağlı olarak kimi zaman romen rakamından oluşur kimi zaman ise klasik rakamlardan.  Bu saat çeşitlerinde zaman kişinin akrep ve yelkovanı ayarlamasına göre değişkenlik gösterir.

Dijital kol saatleri

Zamanı dijital semboller ile  gösteren saatlere verilen ada dijital saat denir. Bu tür saatlerin mekanizmalarına quartz mekanizması da denir. Bu saat türlerinin içlerinde belirli bir boyutta kesilmiş ve yerleştirilmiş bir kristal bulunur. Bu kristal ile birlikte verilen elektrik akımı sayesinde saniyede belli bir miktarda titreşir. Analog saatlerin aksine ses çıkmarmazlar.  Analog saatlerdeki tık tık tık sesi mevcut değildir. Dijital saat türlerinde tarih, alarm, telefon rehberi hatta hesap makinesi yer alır.

Klasik kol saatleri

Genellikle klasik kombinlerin üzerine yakıştırılan aksesuarlardır. Resmi giyimi tercih eden bayanların bir çoğu klasik saatten vazgeçmezler. Klasik saatler görünüm itibariyle spor saatlere göre kolda daha kadınsı dururlar. Kullanılan renkler ve saatte yer alan zarif kadınsı geçişler, modasever kadınların vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Klasik kol saatleri genellikle analog olurlar. Saatlerin kordonları metal, altın, deri gibi değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle kış aylarında bayanlar deri kordonlu kol saatlerini tercih ederken, bahar ve yaz mevsimlerinde kollarına hafif ışıltı katan altın ve metal renge sahip kol saatlerini tercih ederler.

Spor kol saatleri

Günümüzde gelişen moda dünyasıyla birlikte kıyafetlerin yanı sıra aksesuarlar da kendi içlerinde gelişim göstermişlerdir. Öyle ki eskiden sadece belli markaların ürettiği saatleri bir çok giyim firması da artık kendine özgü bir tarz ile üretmeye başlamışlardır. Genç, yaşlı, kadın, erkek bir çok kişi için artık saatler vazgeçilmez aksesuarlardan biri haline gelmiştir. Günümüzde genellikle yoğun iş hayatının temposu sonucu insanlar akşamları klasik giyim yerine spor giyimi tercih etmeye başlamışlardır. Haliyle kullanacakları aksesuarlar da bunlara göre şekillenmiştir. Günümüzde spor kol saatleri genellikle renk renk olabildiği gibi bazen koyu ağır bir metal ile çarpıcı bir görüntü yansıtır. Kadınlar içinde bulundukları ruh hali ve karakterlerine göre saat seçimi yapıyor demek mümkün. Öyle ki rengarenk bir saat bahar esintilerini yansıtır.

Kadınlar İçin Saatin Mükemmel Hediye Olmasının 7 Sebebi

Akıllı kol saatleri

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte teknoloji firmaları akıllı saat üretmek ve bu saatleri geliştirmek için büyük enerji harcıyor. Bu durumun neticesinde akıllı saat modelleri giyilebilir endüstrinin en dikkat çeken parçaları haline geliyor. Günümüzde akıllı kol saatler kişiye günlük planları hakkında bir not defteri görevi sunuyor. Bu kol saatleri kimi zaman sağlık bilgilerininiz ile birlikte uyku ve beslenme düzeniniz hakkında bilgi veriyor. Kimi zaman ise antrenmanlarınızın rutinini kontrol ediyor. Televizyon izleme özelliğini içinde barındırıyor, toplantı saatlerinizi hatırlatıyor. Akıllı kol saatleri günümüzde şık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir