Valjoux 7750 Eta Mekanizma Hakkında Genel Bilgi

3 ayarlı taç kısım;

* Sarma pozisyonu (Tacı Çekmeden)
* Tarih / Gün ayarlama pozisyonu (Tacı Yarım Çekerek)
* Saat ve hafta günleri ayarlama pozisyou ve kronometre (Taç Kısmını Tam Çekerek)

[grey_box]
1. Saat ayarı;
[/grey_box]
Taç kısmı en uç noktaya kadar çekiniz (3. Pozisyon) ve kendinize doğru çeviriniz. Saati ayarlayın ve tacı ilk baştaki konumuna yani 1. pozisyonuna geri getiriniz.

[grey_box]
2. Tarih ayarı;
[/grey_box]
Taç kısmı orta yani 2. pozisyona getiriniz, kendinizin aksine doğru çevirerek tarihi ayarlayınız. Ayarlama işleminizi tamamladıktan sonra ilk baştaki haline yani 1. Pozisyona geri getiriniz.

[grey_box]
3. Kronometre;
[/grey_box]
Kronometreyi başlatmak ve durdurmak için taç kısmının üstündeki butona basınız. Kronometreyi sıfırlamak için ise taç kısmının altındaki butona basınız.

Üst kısımdaki gösterge kronograf dakika göstergesiyken alt kısımdaki sayaç ise kronograf saat göstergesidir.

NOT; Tarih ve saati 21.00 ila 3.00 arasında kesinlikle ayarlamayınız. Kronometreniz sürekli aktif konumda olmasın. Üst üste 12 saatten fazla kullanılması saatinize zarar verecektir. Mekanizmaya olan yükün artması saatinizin gücünü ve ömrünü azaltabilir.
İlk kez kullanım veya uzun süreli özellikleri kullanmama halinde taç kısım 1. Pozisyondayken yani öne çıkık değilken saat yönünde 10 veya 20 tur çevirin. Gün aşırı kullanım halinde saatinizi bir kaç kez sallayın bu sayede çark kısmı sarma işlemini düzene sokacaktır. Kendinden sarma mekanizmalı saatlerin taç kısmını 30 turdan fazla ve saat yönünün aksine döndürmeyiniz.
Saatinizin mekanizmasının yavaşlamasına, kirlenmesine, zarar görmesine neden olan durumlar;
* Saati açmak, parçalarını çıkarmak.
* Hızlı sıcaklık değişimine maruz bırakmak, dondurucu soğuk veya yüksek sıcaklık (spa, sauna, sıcak duş).
Aksi takdirde kısa süreli mekanizmada yavaşlamaya veya saat kasasının içine nem girmesine sebep olunur.
* Uygun olmayan durumlarda yüzmek veya dalmak. Unutmayınız ki ani basınç değişiklikleri kısa süreli mekanizma
yavaşlamasına ve kasa içerisinnin nemlenmesine sebep olur. Kasa içerisinin nemlenmesine yol açacak hareketlerde bulunmak saatinizin garanti kapsamından çıkmasına sebep olur.
* Saati elektromanyetik radyasyon yayan güçlü manyetik aletlerin üstüne veya içine koymak; mikrodalga fırımlar, akustik sistemler, televizyon, vidyo ve ses ekipmanları gibi.
* Saati aşındırıcı kimyasal etkilere maruz bırakmak.

[grey_box]
Valjoux 7750 Bakım ve Onarımı
[/grey_box]
Saatin sorunsuz işlemesi için yetkili merkezlerde uzmanlar tarafından düzenli bakıma alınması şarttır. Bu model her 3 yılda bir bakım amaçlı servise götürülmelidir. Temizleme, mekanizmayı yağlama, hassasiyet ayarı, taç ayarı ve su geçirmezlik için mühürleme işlemi servis kapsamındadır. Contaların değiştirilmesi zorunluluğunda tüm kasa, gövde yapısı baştan aşağıya değiştirilmek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir