Saat Etiği Kuralları | Saat Seçimi | Saat Tercihleri

Saat bir erkeğin imajında ciddi bir rol oynamaktadır. Sosyal ve finansal statünün bir belirteci olan saatlerin seçiminde lüks, tasarım ve pahalı ürünlerin seçilmesinin sebebi de budur. Marka olan, olmayan kalemler ve kol düğmeleri dahi sosyal statünün ve ünün simgeleridir. Kaliteli ve değeri yüksek bir takım elbise gibi bu ürünler de her iş adamının bütünleyici parçasıdır.

Toplumda, kullandığınız saatin yıllık gelirinizin %15’i kadar değerde olmasına dair bir kural vardır. Fakat bu durum aslında sahip olunan veya olunacak saatin bin dolardan başlayan bir fiyata sahip olmasıyla alakalıdır. Orta düzey bir yönetici Omega, Tissot, Ebel, Longines saatlerden birine sahip olabilir. 10,000 dolardan başlayan fiyatlarıyla ilk beşe sahip, üst düzey yöneticilerin sahip oldukları saatler ise; Patek Philippe, Breguet, Blancpain, Vacheron Constantin, Franck Muller olarak sıralanmaktadır.

Yaptığınız işe göre tarzınızı yansıtacak ağırlık ve şıklıkta saatler kullanmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz her saat bir bankerin bütünleyici parçası olamayabilir. Kullandığınız saat yaptığınız işle ve giyiminizle tümüyle uyum içerisinde olmalıdır. Bu duruma oval sarı veya beyaz altın kasalı (günümüzde paslanmaz çelik de kabul edilebilir) deri kordonlu ve minimumn fonksiyonel bir saat örnek olarak gösterilebilir. Kadran beyaz olmalı ve saniye göstergesi veya kronometre için bir ekstra küçük kadran daha olmalıdır. Saat 3 veya 6 yönünde tarih göstergesi olması da ayrıca kabul edilebilir. Diğer abartılı fonksiyonlar ve abartılı mücevheratlar daha çok resmiyet gerektirmeyen durumlar da kabul edilebilir.

Yani bir iş adamının saati basit, düz, altından ve kesinlikle kadranlı olmalıdır, dijital bir saat iş dünyası tarzına uymamaktadır. İş adamları İsviçre yapımı saatler tercih eder. Sert, haşin, aşırı dekore edilmemiş ve aynı zamanda pahalı ve kaliteli olmalıdır. Geçmişte mekanik saatler prestij sahibiydi fakat günümüzde kuvars saatler yüksek teknolojinin de etkisiyle üst seviyelere ulaştı.

Aynı şekilde şahsi tasarımlar veya sınırlı sayıda üretimler büyük değer taşımaktadırlar. Özellikle bu sınırlı sayıda üretimler sıfıra ne kadar yakın sayıda üretilmişlerse o denli değerlidirler. Partnerleriniz ve astlarınız üzerinde bir etki bırakmak istiyorsanız Rolex, Breguet, Patek Philippe gibi ünlü markaları seçin. İyi üne sahip bilindik markalar her duruma ve zevke hitap etme özelliğine sahiptir. Bulgari, Patek Philippe, Rolex, Swatch, Rado her durum için geçerli üne sahiptir.

Kaç Saatimiz Olmalı?

Bu sürekli tartışılan bir sorudur. Tabi ki doğru cevap bir kaç saatinizin birden olmasıdır. Her duruma uyabilecek çeşitlilikte saat yelpazeniz olmalıdır, sonuçta spor amaçlı aldığınız saatinizi özel davetler veya iş hayatında kullanamayacaksınız. Saat çeşitliliği genellikle finansal duruma dayanmaktadır. İdeal olarak bir erkeğin sahip olması gereken;
1. İş hayatına uygun bir saat.

Genellikle düz, yuvarlak, sarı veya beyaz altından (paslanmaz çelik de olabilir), deri kordonlu ve minimum düzeyde fonksiyonlu.
2. Spor saat.

İş koşullarının direkt aksi bir saat; suya ultra dayanıklı, paslanmaz çelikten veya titanyumdan yapılma, kronograflı, dönebilen bezel, büyük butonlar, rahatça okunabilen kadran. Seçiminizi kuvars saatlerden yana yaparsanız daha sağlıklı olacaktır zira mekanik saatler dalışlardaki vurgunlardan daha çabuk etkilenmektedirler.
3. Günlük saat

Bu tip saatler evinizden çıkıp mahalle bakkalınıza giderken kullanabileceğiniz türden saatlerdir. Dayanıklıdırlar fakat spor için değillerdir, şıklardır fakat iş ortamı için değillerdir.
4. Özel durumlar için uygun olan saatler.

Birisini etkilemek istediğiniz zaman kullandığınız saatlerdir. (iş ortağınız, arkadaşlarınız, bayanlar vb.) Pahalı olmalıdır ve ünlü markaların üretimi olmalıdırlar ayrıca ekstra özellikleri olmalıdır. Tourbillionlar, dakika repeaterlar, takvim vb. Bu gibi bir durumda en önemli şey doğru tercihi yapmaktadır. Örneğin tourbillionlu saat muhtemelen iş ortağınızın dikkatini çekecektir fakat bir bayana hitap etmez.
Replica Saat Kullanılmalı Mı?

Örneğin şirketiniz tarafından size hediye edilmiş bir saatiniz var ve beş yıldır kullanıyorsunuz ve doğal olarak zarar görmemesi için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bu gibi durumlarda yüksek kalite replica saat kullanmak daha faydalı olacaktır. İmitasyon saat orjinalini korumak için kolayca kullanılabilir aynı zamanda göz kamaştırıcı görünüşünüzü de koruyabilirsiniz. Replica bir saati her yerde kullanabilirsiniz, sahilde piknikte, partide vb. tarzınız her daim şık ve göz alıcı olurken orjinal saatiniz kutusunda evinizde güvence altında olacaktır.

Doğru saat seçimi çok önemlidir. Aldığınız saatinizin ebatı bileğinize uygun olmalıdır. Saatinizin kordonu kemeriniz ve ayakkabılarınız gibi diğer aksesuarlarınıza uygun olmalıdır bu sebeple değişebilen kordonlar önemlidir.

3 Replies to “Saat Etiği Kuralları | Saat Seçimi | Saat Tercihleri”

 1. ERTUNGA DENİZ dedi ki:

  sorarım size Osmanlı zamanında kol saati mi vardı hem de taşlı taşlı bak hele sen ??

  1. SaatPort dedi ki:

   Merhaba ,

   Osmanlı dönemine ait Osmanlı padişahlarının kullandıkları taşlı ,işlemeli ve gösterişli saatleri incelemek için Topkapı Sarayına 3 güvenliğin özel koruduğu fotoğraf çekiminin kesinlikle yasak olduğu sadece özel işlemeli saatlerin serginlendiği bölümü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Biz osmanlu toplumu olarak işleme sanatında ileri düzey olduğumuzu unutmayın….

   1. Anıl dedi ki:

    9 yıl sonra cevap vermeniz baya iyi oldu inş adam yaşıyodur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.