Hublot Antikythera Modeli ile Tarihe tanıklık etti

Hublot, dün yapılan bir tören aracılığıyla sonunda ‘Antikythera Düzeneğine Saygı’ programına dahil oldu. Bu uzun zamandır beklenen bir şeydi. Törenin ardından Yunanistan Milli Arkeoloji Müzesi’nde, 1901′de keşfedildiğinden beri ilk kez bir araya getirilen Antikythera Düzeneği’nin ve orijinal kalıtların yanındaki yerini aldı. Böylece olması gereken yapılmış oldu.

Marka, antik düzenekten ilham alarak birçok yeni model geliştirmeyi de ihmal etmedi. Bu yeni modelleri de müzede ziyaretçilerin beğenisine sundu. Böylece eski ile yeninin mükemmel bir kombinasyonu, müzede bir araya getirilmiş oldu. Eskiye meraklı birçok antika sever, müzede bu modellerin günümüzle harmanlanmış yeni modellerini de inceleme fırsatı buldu. Koleksiyoncuların ve meraklıların bu yeni gelişmeye çok sevindiğini de belirtmeden geçmeyelim.


Antikythera Düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenek özelliği taşıyor. Bu düzenek M.Ö. 1. yüzyıla ait bir batığın içinde bulundu. Bulunduğu zamandan beri de bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor. Düzenek hakkında çeşitli görüşler ortaya atıldı. Fakat bir tanesi çoğunluk tarafından kabul edildi. O da düzeneğin, kimi gökcisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür “analog bilgisayar” olduğu yönündeki görüş. Düzeneğin en dikkat çekici yönü, birbirine bağlı çarklardan oluşan bu sistemin, bu kadar eski bir zamanda icat edilmiş olması. Çünkü, daha önceleri bu sistemin ilk kez 16. yüzyılda geliştirildiği sanılıyordu! Bu da bilinenlerin yanlış olduğunu ortaya çıkaran bir keşif oldu.

2 Replies to “Hublot Antikythera Modeli ile Tarihe tanıklık etti”

 1. Mutlu dedi ki:

  Hublot ferrarini replikasi varmi

  1. saatporteditor dedi ki:

   Merhaba’lar Mutlu Bey Mevcuttur Link yolluyorum linkten bakabilirsiniz
   http://www.saatport.net/?post_type=product&s=Hublot+Ferrari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.