Ultra-İnce dehası ZENITH, Elite 6150

Zenith, 20 senelik ultra-ince saat tecrübesi ile Elite serisinin çıtasını biraz daha yükselterek Elite6150’yi üretti. Minimal tasarıma sahip olan bu model üstelik 100 saati aşkın güç rezervi sunuyor. 30 mm mekanizma çapı ve merkeze konumlandırılan saniye ibresi ile Elite 6150 sade ve şıklığın yeni gözdesi haline geldi.

Zenith denilince elbette ilk akla gelen unsur üst düzey ustalık ve zanaatkârlığın tarih boyunca birbirinden farklı birçok komplike mekanizmalar üretmesi olduğunu söylemek mümkün.

Bununla birlikte Zenith, klasik ancak hassas ve dayanıklı mekanizmalara da imza atmayı ihmal etmedi. Buna elbette en iyi örnek olarak 1994 yılında üretilen Elite örnek gösterilebilir.

Zenith bünyesinde üretilen El Primero’nun gölgesinde kalmış olsa da, bu üç ibreli mekanizma, seneler boyunca endüstrinin en gözde ve en güvenilir kalibrelerinden birisi olarak kabul gördü.

Bu durum Zenith tarafından da fark edilmiş olacak ki, ultra-ince sayısız saate hayat veren bu kalibrenin çıtasını daha yükseğe taşımaya kara verilerek Elite 6150 üretildi.

Modern horoloji dünyasına uyarlanan bu model aynı zamanda 100 saati aşkın güç rezervi sunması dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Elite, Zenith tarihinin en köklü modellerinden birisi. 21 senedir üretilen bu modelin adı geçtiğinde akıllara güvenilir, dakik ve ultra ince kavramlarını getiriyor.

Elite üretildiğinde, 1994 yılında tamamlanan ve efsane olan El Primero ile yan yana geldiğinde, İsveçli markanın her kategoride başarılı ürünlere imza atabileceğinin bir kanıtı haline geldi. Öyle ki, sayısız büyük markanın ‘base’ olarak nitelendirilebilecek bir makinesi bile yok iken, Zenith kendi tesislerinde iki mekanik saatçilik şaheserine ev sahipliği yapıyordu.

Zenith-Elite-6150-watch-ablogtowatch-6

Saatçilik dünyasına ultra-ince kavramı Elite serisi ile birlikte geldi demek fazla abartı olmaz. Büyük yankı uyandıran bu modelin çalışmalarına 1991 yılında başlandı. Zenith bir ilke daha imza atıyor ve bu şaheseri ilk kez Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) olarak üretecekti. Bu süreç 3 sene sürdü ve 1994 yılında ortaya Elite çıktı.

Elbette böyle mükemmel işçilik ile ortaya çıkartılan mekanizmaya birçok farklı markanın da kayıtsız kalması beklenemezdi. Uzmanların altını çizdiği konuların başında çok yönlülüğü ve elbette ultra-ince olması yer alıyordu.

Yıllar içerisinde bu mekanizma daha da gelişti. İlk tanıtıldığı sene de “Yılın En İyi Mekanizması” ödülünü de aldı. Elite, saat tutkunlarının gözünde birçok itibar kazansa da bir türlü El Primero kadar üne kavuşamadı ve sürekli bu modelin gölgesinde kaldı.

Otoritelerin hem fikir olduğu konuların başında Elite gibi bir mekanizmanın, markanın bünyesinde üretilen bir diğer El Primero modelinin olması, bunun Elite gibi bir model için bir şansızlık sayılabilecekken Zenith için ise bulunmaz bir değer olduğu yatar.

Zenith, saat müdavimleri gibi düşünüyor olacak, Elite modelini modernize ederek, bakışları ve dikkatleri bir kez daha Elite’in üzerine çekmeyi başardı.

Temel Değerler, odak noktası haline geldi

Zenith AR-Ge ekibi, Elite 6150’yi üretilecek varyasyonlar için referans haline getirmeyi amaçladığı için performansa ve temel özelliklerine yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir