Keşfedin Fonksiyonel Tasarım ‘PANERAI’

Radiomir 1940, Panerai’nin 1940’larda İtalyan Donanması için ürettiği saatlerden ilham alarak hazırladığı efsanevi bir koleksiyon. Şimdi bu koleksiyon yine kendi üretimleri olan, tarih, GMT, ve güç rezervi göstergeleri gibi detayların da eklendiği P.4001 ve P.4002 kalibreleri kullanılarak hem özellikleri hem de fonksiyonları zenginleştirildi.

Radiomir’in yenilikleri sadece yeni kadranlar ile sınırlı değil. 4 yeni model ile özellikle teknik konularda hiç olmadığı kadar fazla seçenek sunulmuş.

Bu yeni 4 model diğer birçok Panerai imzasını taşıyan modeller gibi tamamen Panerai’nin Neuchâtel’deki tesislerinde geliştirilmiş.

PAM00627 ve PAM00627 koduna sahip Radiomir 1940 3 Days Panerai GMT Automatic modelleri P.4001 kalibre ile donatılırken PAM00628 ve PAM00658 kodlarına sahip Radiomir 1940 3 Days GMT Power Reserve Automatic modelleri ise P.4002 kalibresi ile donatılmış.

www.saatport.netHer iki kalibrenin ortak özellikleri mevcut. Benzerlikler arasında ilk göze çarpanlar kalibrelerin her iki yöne dönebilen merkezi olmayan mikro rotorlara sahip olmasını söyleyebiliriz. Seri bağlı çift tulumba sayesinde kalibreler üç günlük güç rezervine sahipler. Balans durdurucu mekanizmaları ve çift destekli balans köprüsü sayesinde kalibre saat ayarlamada hem yüksek hassasiyet sağlıyor hem de oldukça tutarlı.

P.4000 kalibre üzerin geliştirilen yeni modellerde aynı zamanda tarih, ikinci zaman dilimi, saniye içinde yer alan ve saate göre gece-gündüz göstergesi ile güç rezervi göstergeleri bulunuyor.

Peki bu iki muhteşem kalibrenin farkı ne diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim. P.4001’de dairesel güç rezervi göstergesi mekanizmanın alt tarafında ve köprüye sabitlenmişken P.4002’de doğrudan kadran üzerinde ve saat 5 pozisyonunda yer alması. Fakat her iki mekanizmada da saati kurmak oldukça kolay.

Panerai saatlerinde bulunan ortak özelliklerden birisi de kadranın normal ışık altında olduğu gibi karanlık ışıkta da yüksek okunabilir olmasıdır. Radomir 1940 serisinde de bundan bugüne kadar ödün verilmedi. Klasik ve iri baton tipi indeks ve rakamlar kullanılan Radomir’in diğer tüm işaretleri ile birlikte ekru renk Super-LumiNova® ile kaplanmış. Her iki varyasyonda da siyah kadran üzerinde muhteşem bir netlik elde edilmiş.

İtalyan donanması için tasarlanan saatlerden ilham alan serinin bu modeller AISI 316L paslanmaz çeliğinden hazırlanmış. Modeller 10 bar yani yaklaşık 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine de sahip.

Kadranların özelliklerine göre saatlerde siyah deri kayış veya işlem görmemiş doğal kahverengi deri kayış kullanılmış.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir