Omega ve Efsanevi Legendary Co-Axial Mekanizması

Omega?nın efsanevi mekanizması Co-Axial escapement dünya tarihindeki yerini aldığında takvimler 1999 senesini gösteriyordu. Saat dünyasında bri devinim gerçekleştiren teknolojinin mucidi George Daniels olarak kayıtlara geçti. Söz konusu mekanizma her ne kadar 150 sene önceki ilk örneklerine dayanılarak geliştirildiyse de, daha önce olmadığı kadar pratik bir kullanıma sahip ve de üstelik daha önce olmadığı kadar kusursuz bir zaman ölçümü için o güne kadar görülmemiş bir kesinlik sunuyordu.

Hareket mekanizması (escapement) saat içerisindeki denge salınımlarının optimum düzeyde gerçekleşmesini sağlıyordu. Zaman ölçümü için üstlenmiş olduğu görev bir hayli önemliydi. Tükettiği enerji ise minumum düzeylerde idi. Daha önceki teknikler göz önüne alındığında saat %30 civarında bir enerjiyi iç sistemini kontrol edebilmek üzere ancak kullanabiliyor ve yüzdesel olarak diğer bölüm ise kayboluyordu. Enerji tasarrufu konusunda oldukça sıkıntılı bir süreçti bu muhakkak yenilenmesi gerekiyordu.

Öyle?de oldu. Teknoloji ilerledikçe iç sistemin daha ekonomik bir enerji tüketmesi için olabilecek her yönetem denendi ve sonunda ortaya uzun uğraşlar sonucunda omega Co-Axial mekanizması çıktı. Bu teknikle saat mekanizma çalıştırmak için varını yoğunu tüketmeyecek ve de enerjisi uzun soluklu olabilecekti.

Ancak ar-ge sürecinden yeni çıkan bu teknik oldukça pahalıydı ve ancak en üst segmentteki saatlerde kullanılabiliyordu. Ancak geçen zaman içerisinde teknoloji maliyet olarak uygun seviyelere çekildi ve artık günümüzde bütün Omega saatleri bu eşşiz teknikle donatılır oldu. Üstelik takvimler ilerledikçe enerji tüketimi konusunda oldukça cimri olan yeni modeller, ürün gamlarına eklendi.

Takvimler 2007 senesini gösterdiğind karşımıza in-house Co-Axial 8500 Calibre çıkıverdi. Bu teknolojinin çıkışıyla Omega daha küçük kasaya sahip olan modellerinde de bu teknolojiden istifade edebilecekti. Öyle de oldu, Bayanlara yönelik hazırlanan Seamaster Aqua Terra serisi bu teknolojiyi ilk kez kullanan modellerinden biri oldu.

Omega, Co-Axial hareketli mekanizmasını, 2009 senesinde, 10. Yılını dünya çapında gerçekleştirdiği büyük tanıtım kampanyaları ile kutladı. Kampanya yüzü olarak George Clooney ile anlaştı.

Daha sonra aşağıdaki ünlüler de markanın tanıtım yüzü olmaya birbiri ardına devam ettiler;

Buzz Aldrin, Cindy Crawford, George Clooney, Sergio Garcia, Michael Phelps, Nicole Kidman, Michael Schumacher and Zhang Ziyi

Buzz Aldrin, Omega legendary Speedmaster?ı Uzayda deneyen ilk isim oldu ve sloganı aşağıdaki gibiydi;

?Henüz, bir roket bilimi olmaktan uzak, ama oldukça yakın?

Formula 1?in dünyaca ünlü efsanevi pilotu ise Omega için

?Hızlı olmak her zaman o kadar da önemli değil? derken aslında hız önemlidir ama zamanda sapma kabul edilemez mesajını aktarmaya çalışıyordu. Performans ve güvenilir asla atlanmamalı diyordu.

Michael Phelps, olimpik yüzme şampiyonalarında Omega?dan sonuna kadar yararlandığını söylerken, Cindy Crawford ile Omega isminin, tüm dünya modasında trendy olması hedeflenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir