Blog

Omega Speedmaster Yerçekimine Meydan Okuyun…

Omega Speedmaster Yer

Yer çekimine meydan okumak istiyorsanız, bunun en iyi yolu Omega Speedmaster olacaktır.

Omega Speedmaster Yer Saat koleksiyoncularının oldukça büyük önem verdiği ve her birinin koleksiyonunda yer almayı başaran Omega Speedmaster, dünyanın lüks saat üreticileri arasında yer almayı başaran saatlerden biri olmayı da başarmıştır. Aslında Asya pazarında Rolex’in yıllardır elde ettiği kâra yetişen sayılı firmadan birisi olmayı başaran Omega’nın herkes farkında. Klasik kıyafetlerle birlikte oldukça şık duran saatleri üretmesiyle tanınan Omega, Omega Speedmaster ile bu ününü profesyonel olarak gerçekleştirdiğini de ispatlamıştır. Bu yazımızla birlikte, Omega Speedmaster’ın neden ayaklarınızı yerden kesecek kadar güzel saatler ürettiğini tartışacağız.

 

Dünya, Uzaya Çıkarken Omega Günü Kurtarmakla Meşguldü..

Omega Speedmaster Yer 13 Nisan 1970 idi, Apollo’nun lansmanından yalnızca 2 gün sonra. NASA Astronotları olan Fred Haise, James Lovell ve John ‘’Jack’’ Swigert uzayın sessizliğinden patlayan bir ses duyduklarında görevdeydiler. Uzay gemisi oldukça büyük bir sarsıntı yaşadı ve gemiye bağlı olmayan her şeyi boşluğuna aldı. Astronotlar dünyaya döndükleri zaman, asla tekrar etmek istemeyecekleri 5 kelimeyi dinlediler.

‘’Houston, bir sorunumuz var.’’

Bir arı kovanı gibi olan Texas’ın Houston şehrindeki NASA uzay komuta merkezindeki hiç kimse, uzayın derinliklerinde bulunan Astronotları evlerine göndereceklerini düşünmüyorlardı.

Apollo 13’ü yeniden uzaya göndermeden 2 yıl öncesine kadar, İsviçre’de bulunan saat firmalarıyla birlikte uzaya güvenle gönderecekleri bir saat üzerinde çalışmalar sürüyordu. Hiç kimsenin ayın karanlık tarafını geçerken, dünyadan 400.000 km uzakta sorun yaşayan 3 Astronotun hayatını kurtaracak saatin o gün 3 kahraman tarafından ortaya koyulan bir fikirle bulunacağından haberi var mıydı?

NASA Astronotlarından olan M. Schirra Jr, 3 Ekim 1962 tarihinde dünyayı gezdikten sonra MA-8 görevine giderken Omega Speedmaster saatini taktığı zaman, dünyanın dışında da çalışacağına aslında şahit olmuştu.

Aslında Speedmaster 1957 tarihinde üretiminden önce yapılan araştırmalarda, uzay araştırmalarında kullanılmak üzere tasarlanmamıştı. Bunun yerine, atletler ve otomobil yarışlarında zamanı ölçmeleri için sporcular için özel olarak üretilmişti. 1920 yılında başlanan ve 1946 yılına kadar geliştirme aşamaları süren Omega Speedmaster, ilk olarak 1946 yılında Albert Piguet tarafından tasarlandı. Aslında Piguet’in sahip olduğu ana şirketi SSIH, 1932 yılında satın alımı gerçekleşen Omega şirketinigeliştirme haklarının tamamına sahipti. Geliştirmelerin tamamlanmasının ardından, nihayet üretilen saate Speedmaster ismini koymayı layık gördü. Bu yeni modelde, ikonik ve takometre gibi farklı özellikler bulunuyordu.

Omega Uzaya Giden İlk Saat Değildi

Omega Speedmaster Yer Resmi olarak Omega Speedmaster seçilmeden önce, uzaya giden farklı saatler vardı. 1962 yılında Omega’nın uzaya gidecek olan saatleri üretmesi için seçilmesine rağmen; uzayda takılacak ilk saat Sekonda veya Strela olarak da bilinen Poljodu oldu. 12 Haziran 1965 tarihinde uzaya giden ilk Astronot olan Rus Kozmonot Alexi Leonov tarafından takılmıştı. Bu saat, 45 dakikalık uçuşun sonunda, 20 yıllık Rus uzay programında kullanılacaktı. Resmi olarak 1979 yılında emekliye ayrılan saat ve 1994 yılında unvanını kaybeden saat, önceki Rus Speedmaster’ına oranla başarılı oldu. Geçtiğimiz 22 yıl, Rus resmi saati olarak tarihe geçti.

Ayın Doğuşu Saat Tasarımı

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, siyah alüminyum çerçeve ve 500 takometreye sahip farklı bir çerçeveye sahip olan birkaç model tanıtılacaktır. 4 yıl sonra, Speedmaster tekrardan güncellenerek önce 105.002 ve ardından 105.003 modelleriyle sunuldu. Daha sonra ise; ‘’Profesyonel’’  adı altında üretilen Speedmaster, kaliteli kronograf ve tasarımını koruyan farklı modeliyle sunuldu. Farklı tasarımlar ve değişimlere rağmen çıkartılan tüm modellerde, 1968 yılında çıkartılan ‘’Moon Watch’’ saatine kadar 861 kalibre bir mekanizmayla donatılmışlardı.

Yörüngedeki Omega

O sıralarda, NASA’nın uzay programının resmi tanıtımında kullanılmadı. Normal şartlarda 3 yıl daha gündeme gelmeyecekti ancak, Astronot Wally Schirra, yörüngede yapacağı gezinti sırasında Sigma 7 ile birlikte, kişisel olarak Speedmaster saatini götürme kararı almıştı.

Omega bunu hemen not aldı ve basın oldukça vahşi yaklaştı. Çok yakında birçok Amerikalı ve tüm dünya Schirra’nın en eski uzay araçlarından birisinde saati bulunduracağını bilecekti. Bu, NASA’nın MA-8 programındaki beşinci uçuşu olacaktı. Yalnızca halk değil, NASA’da bu durumu not aldı. NASA gizli bir satın almayla birlikte, Texas Houston’da yer alan Corrigans’a ait kuyumcudan bazı kronograflara sahip oldu. Bu uçuşlarda kullanılacak saatler her zaman özenle test edilmeliydi. NASA bu testlere başladığı zaman ise; Astronotlar kendi sevdikleri ve kullandıkları bazı saatleri önermeye başladılar. Bu saatler arasında Bretling, Rolex, Omega, Hamilton ve Logines-Wittnauer gibi dünyanın önde gelen saat markaları bulunuyordu. Bununla birlikte, Hamilton kol saati yerine cep saati teklifini sunarak, direkt diskalifiye oldu.

 

En Zor Durumlarda Bile Omega Çalışıyordu                                                        

Testler yaklaşık 3 yıl sürdü. Yapılan testlerde, NASA’nın uç koşullar olarak adlandırdığı yerlerde ve şartlarda gerçekleşti.

* Yüksek sıcaklık: 48 saat 71 °C’den 160 °F; 30 dakika ardından 93 °C’den 200 °F

* Düşük sıcaklık: 4 saat 0 °F’den -18 °C

* Vakumda sıcaklık çevrimi: 15 dakika boyunca 71 °C 45 boyunca ısıtma, ardından 10-6 ATM’de 45 dakika boyunca -18 °C soğutma

* Nem: 20 °C ile 71 °C arasındaki sıcaklıklarda, %95 bağıl nemde 250 saat

* Oksijen ortamı: 0.35 atm’de %100 oksijen ve 48 saat boyunca 71 °C

* Şok: Farklı yönlerden altı 11 mil – 40g darbe

* Doğrusal hızlanma: 333 saniyede 1’den 7.25g’a

Düşük basınç: 30 dakika 71 °C’den 60 °F’de F’de 10-6 atm’de 90 dakika, ardından 93 ° C’de 200 ° F

* Yüksek basınç: Bir saat boyunca 1.6 atm

 

* Titreşim: Minimum 8,8 g dürtüle 5 ila 2000 Hz arasında değişen 30 dakikalık titreşimden oluşan üç devir

 

* Akustik gürültü: 30 dakika 40 ila 10.000 Hz’de 130 dB

 

1969 yılında nitelik kazanmak isteyen saatler, mekanik kronograf kullanmak zorundaydı. Ancak bunu gerçekleştirseler bile, NASA ile uzayda çalışacak yeterlilikte olmadıklarına inandılar. Yıllarca süren testlerin ardından yapılan açıklamayla birlikte yalnızca bir saat tüm testlerden başarıyla geçmişti. O saat; Omega Speedmaster idi.

 

1960’lı Yılların Yeni Modelleri

 

Omega, 1965 yılında NASA tarafından verilen ödül ve yapılan övgüyle birlikte, yeni modeller üzerinde çalışmaya başladı. Aynı dönemde NASA astronotlarından olan Gus Grissom ve John Young’un uçuşunda da Omega Speedmaster verildi. Ed White ise; üzerinden bir yıl geçmeden geminin güvenliğini bırakarak ayda yürüyüş yapan ilk astronot oldu. Bu yürüyüş sırasında Omega Speedmaster saatini de sol koluna takmıştı. Uzay kıyafetleri oldukça yüksek hacme sahip olduğu için, dışından takmak zorunda kalmıştı. Omega Speedmaster modelinin bir uzay dış yürüyüşünde bozulmayarak tam performans sağladığının haberi Omega şirketine geldiği zaman, çalışanların bu tür bir kullanım için tasarlamadıkları için oldukça büyük bir şaşkınlığa meydan olmuştu. NASA Omega şirketine söylenin gerçek olduğunu göstermek amacıyla bir fotoğraf vermesiyle birlikte, o fotoğraf yıllarca reklam yüzü olmayı başardı. NASA bu olayın ardından, uzaya gidecek olan tüm mürettebatına Omega Speedmaster vermeye devam etti.

 

Ay’a Giden İlk Saat Omega 

 

Omega Speedmaster Yer , uzay programının sonlanması ve ay programının başlamasıyla birlikte, 145.012 adını alan yeni bir modeli tanıtma kararı aldı. Bu model, önceki 105.102 ile bağlantılı olarak üretilmesinin yanı sıra; Ay Saati olarak adlandırılarak, aya gidecek olan tüm astronotların kolunda boy gösterecekti. Nitekim Buzz Aldrin ve Neil Armstrong bu saati giymişlerdi. Bu iki saate Ay Saati denilmesinin nedeni, aya giden ilk saatler olmalarıydı. Bunun ardından, tüm Omega Speedmaster saatleri, Ayda Aşınmış Saatler olarak adlandırılacaktı.

 

‘’Ayın yüzündeyken takmak isteğe bağlı bırakılmıştı. Ancak ayda gezinirken, Texas’ta saatin kaç olduğunu bilmek istememle birlikte, sol koluma takmak istemiştim.’’ Bu sözler, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin’e ait.

 

Gemi kumandanı olan Neil Armstrong aya ayak basan ilk insan olmasına rağmen, elektronik zamanlayıcısının bozulması sonucunda aya ilk çıkan saat Buzz Aldrin’in kolundaki Omega Speedmaster olmuştu. Ancak bu saat, Smithsonian Enstitüsüne giderken kaybolduğu için, daha sonra görülmedi.

 

Omega ve Apollo 13

Omega Speedmaster Yer Şimdi başladığımız yere dönüyoruz ve Apollo 13 dünya sahnesindeki yerini alıyor. NASA karargahında yer alan uzmanların tamamı, astronotları eve getirmek için farklı seçenekler düşünmeye başlamışlardı. Amerikalılar, NASA’dan gelecek güncellemeler ve haberlere televizyonda odaklandılar. Arızanın gerçekleşmesine neden olan sorunun; hizmet modülünde yer alan oksijen borusundaki patlaması olduğu ortaya çıktı. Oksijen filtrelerindeki arızayla birlikte, diğer tanka zarar vermişti. Uzayda oksijen bulunmaması nedeniyle, astronotları hayatta tutan tek şey; o tanklardı. Mürettebat, gemide yer alan gereksiz ve oksijen tüketen tüm sistemleri kapatarak, ölmemenin yolunu bulmuşlardı.

 

NASA’nın belirlediği ve görevin tamamen yok olmamasını gerektiren tek çözüm yolu buydu. Karşılaşılan sorunda düzeltilmesi gereken ve kullanılan 14 saniyelik sistemin gereksiz olduğu düşünülüyordu. NASA’nın uzay aracının dünyaya dönebilmesi için, aracın dünyaya dönerek hızlanması gerekiyordu. Yapılacak en küçük bir hatada bile, geminin yolunu kaybetmesine ve astronotların ölümüne neden olabilecekti. Bir şekilde komuta modülü iniş modülü yerine, ay modülünü kullanmaları gerekecekti.

 

Gemideki kaynakların yetersiz olması nedeniyle, Omega Speedmaster’da bulunan kronografın kullanılarak, geminin komuta edilmesi olduğuna karar verildi. Mürettebat, Swiget’in kolunda bulunan saate güvenerek, birkaç düzenleme yaptı. Bu karar, yalnızca geminin dünyaya girmesine değil; Pasifik Okyanusu’nda bekleyen kurtarma ekibinin sınırları içine girecek kadar ince bir hesaplamaya yardımcı oldu. Bu sonuçla birlikte Omega prestijini arttırarak; ‘’profesyonel, özveri ve olağanüstü katkılarından dolayı Birleşik Devletler ödülüne’’ layık görüldü.

 

Her Astronot Bir Omega Speedmaster Aldı 

 

Omega Speedmaster Yer Bu olayın ardından, Omega Speedmaster saati NASA’nın uzay programına katılan her astronota verildi. Bu modelin yanında, her astronot farklı bir modeli de kendi isteklerine göre seçme şansına erişeceklerdi. Farklı ve tercih edilen bir marka ise; pilotlar tarafından oldukça fazla tercih edilen Sinn markasıydı. Farklı bir model ise; Apollo 15’i komuta eden Davit Scott’un EVA-2 görevi sırasında kullandığı Speedmaster modelinin pleksiglas kristalinin kaybolması sonucunda kullanılan Bulova oldu.

 

Özel Üretim Speedmaster Modelleri

 

Uzay programlarının tamamında NASA ile ortak çalışan Omega, birçok speedmaster modelini üretmeye başladı. Her tasarımda yapılan özel işlem ve zamanın imzası bulunacaktı. Bununla birlikte Omega, otomobil yarışlarını da unutmayarak, farklı modeller ve tematik saatler üretmeye devam etti. Değerli taşlardan olan elmas ve diğer elementler kullanılarak farklı saatler üretilmeye başladı. Saatin mekaniğinin aynı kullanılmasıyla birlikte, üretildiği alana göre farklı tercihler ortaya koyuldu.

 

Bunlara örnek vermek gerekise; 1969 yılında üretilen Speedmaster Profesyonel MKII modellerinde yer alan antireklektif cama sahip olan modeller gösterilebilir. Bu özel üretim ise; farklı sıcaklıklarda performansını kaybetmeden çalışabilecek şekilde üretildi. Daha sonraki dönemlerde, 1971 ve 1973 yıllarında da farklı özellikte saatler üretildi. Bu üretilen saatlerin hiçbirisi; Speedmaster Profesyonel serisinde yer alan Moon tasarımı kadar gözde olmadı.

 

Omega Speedmaster’ı Neden ve Nereden Satın Alabilirim?

 

Omega Speedmaster Yer Şimdiye kadar üretilen saatlerin çok azı, batıda böyle büyük bir üne sahip oldu. Bugün neredeyse dünyanın her yerinde uzaya yolculuk yapılıyor. Astronotlar, Amerika için uzayın kovboylarıydı. Amerika bu vesileyle sadece uzay yolculuklarını yapmakla kalmadı; insanlık içinde büyük adımlar atmayı başardı. Kronograf’a ihtiyaç duyan her erkek için bir Omega Speedmaster saat şart. En hassas ve en lüks saatler arasında yer alan Speedmaster, bu şanını sonsuza kadar sürdüreceğe benziyor. Nasıl ki NASA uzayın derinliklerinde Omega Speedmaster’a güveniyorsa, sizlerde dünyanın her yerinde bu saate güvenebilirsiniz. Omega saatleri yaşanılan bu satın alma merakından dolayı kolaylıkla taklit edildiği için, firma tarafından görevlendirilen perakendecilerden alınması daha iyi bir seçim olacaktır. Eğer internet üzerinden sipariş vermeyi düşünüyorsanız, Amazon bu konuda 30 günlük iade garantisiyle birlikte oldukça iyi bir sunum gerçekleştirebilir. Amazon,  bir mağazaya gidip satın alma işlemini sevmeyen erkekler için oldukça iyi bir çözüm.  Amazondan alışveriş yapmak isteyenler için 3 farklı model bulunmaktadır.

 

Omega Speedmaster MoonWatch Eş Eksenli Kronograflı ‘’Dark Side of the Moon’’

 

Otomatik cal ile güçlendirilmiş olan bu model, 9300 hareketli, deri kayış, 44.25mm ölçülerinde olması ve siyah seramik renkleriyle dikkat çekici özelliklere sahiptir.

 

Omega Speedmaster 57

Diğer iki tavsiyenin ise; 5000$ ‘ın üzerinde fiyat etiketine sahip olmasıyla birlikte, bu kadar ödemenize gerek kalmayabilir. Örneğin; özel üretim almayabilirsiniz. Paslanmaz çelik kasa ve kordonla birlikte, siyah PVD’e sahiptir. Manuel Omega Cal’a sahiptir. 1861 mekanizması, 42mm’lik boyutuyla sunulan Omega Speedmaster 57, suya dayanıklıdır.

 

Omega Speedmaster

 

Omega Speedmaster’ın uygun fiyatlı saatlerinden olan Omega Speedmaster, diğer iki saate oranla daha uygun fiyata satılmaktadır. Paslanmaz çelik kasa ve su geçirmez özelliklerinin yanı sıra; Omega saatlerdeki standart özelliklere sahip olan bu modele, daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

 

Sonuç

 

Omega Speedmaster Yer Sonuç olarak Omega Speedmaster, dünya üzerinde üretilmiş en iyi koleksiyon saatlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Tartışmasız en iyi kronografa sahip olan saat olarak karşımıza çıkan Speedmaster, eBay gibi sitelerde iki eli daha uygun fiyata satılmaktadır. Eğer güzel bir koleksiyon toplamak istiyorsanız, Speedmaster ile başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın