Blog

Müşteriye özel bir teklif: Artya Tobacco

Tobacco modeli ile saat severleri markanın tiryakisi yapmayı hedefleyen Artya yine baştan çıkartan, kışkırtıcı bir modele daha imzasını atıyor.

Artya’nın “Son of Earth” koleksiyonunun Classic serisinde yer alan Tobacco modeli ilginç ve bir o kadar da özgün bir model. Adından anlaşılabileceği gibi Tobacco’da gerçek tütün yaprakları kullanılmış.

Puro kelimesinin kökeninde Havana kökenli saf tütün anlamına gelen Pure Havana origin-‘den gelmektedir. Elbette meraklıları daha iyi bilir ki, tütün yaprakları son derece hassastır. Oldukça özen gerektiren bir mamuldür.

İyi bir puro elde etmek oldukça zor bir iştir. Yaprakların kurumamaları ve içimi kolay olması için belirli bir nem oranına sahip olmaları gerekmektedir. Bu yüzden puro saklama kutuları dahi özen isteyen işlemlere tabi tutulur.

Yetiştirmesi, üretimi ve muhafaza etmesi bile oldukça zor olan bir mamulü bir saatin içerisine yerleştirme fikri ancak saat dünyasının holigani lakabını kazanmış bir markanın sahibine yani Yvan Arpa’ya ait olabilirdi.

içerik

Yvan Arpa’nın fikirleri gibi oldukça ilginç bir hikayesi var. Aslen matematik profesörü ilen Arpa dövüş sporlarına ilgi duyar. Profesyonel olarak dövüşlere katıldıktan sonra İsviçre’ye döner. Saat sektörüne atılır ve Romain Jerome markasında CEO pozisyonuna kadar yükselir. Çok başarılı işlere imza attıktan sonra kendi markası olan Artya’yı kurar.

Oldukça ilginç tasarımlara imza atma fikri gelişen Yvan Arpa bunu pazarda 700’den fazla Swiss Made ibareli markanın bulunmasına bağlıyor. Hem yeni segmentler oluşturulmasının gerekliliğine inanan Arpa bir taraftan da zaten piyasayı domine eden firmaların 400 yıldan beri bu işin içerisinde olduklarını belirtiyor.

Tobacco modeli de zaten bu düşüncenin bir ürünü. Kişisel zevklere göre kullanıcılar kendi yapraklarının geleceği ülkeleri seçebiliyor. Saatin kayışında, puro yaprakları ile oldukça uyumlu gözüken sıcak kahverengi ton kullanılmış. Ayrıca kayışın dikişlerinde de aynı ton muhafaza edilmiş.

Tobacco, 42 mm kasaya sahip. Kasa çelikten üretilmiş ve yansımayı önleyen safir cam ile çevrilmiş. Saatte otomatik kalibre kullanılmış. A82 mekanizmasına 42 saatlik bir güç rezervi hayat veriyor.

Bir cevap yazın