JAQUET DROZ’UN EŞSİZ TASARIMI

Çin’e büyük hayranlık duyan ve tasarımlarında da bu ayrıntıya oldukça fazla yer veren jaquet Droz’dan çarpıcı bir seri daha. Çin takviminin bölümlerinden birisi olan at yılından yola çıkan tasarımcılar her bir modelde farklı at figürlerinin yer aldığı, usta bir işçiliğe sahip yeni saatleri ile göz alıcı bir şıklığı beğenilerimize sunuyor.

jaquet-droz-chinese-year-of-horse-J005023275-watchEski toplumlardan beri kullanılan Çin takvimi uzun yıllar boyunca saat tasarımında gündemi belirliyor. Geçen yıl ejderha yılından yola çıkılarak yapılan saatlerin yerini bu yıl da atlarla süslenen saat modelleri aldı. Ejderha yılı korkunun ve saygının ifadesi iken at yılı bize daha süratli ve hızlı geçecek bir yılı müjdeliyor. Jaquet Droz için elbette Çin’in çok ayrı bir yeri var. Çünkü Çin hükümetinin yasak duvarını delen ve ürünlerini bu sahada pazarlayan ilk saat markası olma şerefine sahip. Bu imkandan yola çıkarak Çin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulan Droz, Çinlilere saygısından ötürü her yıl farklı bir Çin temasına yer verdiği saat formları oluşturuyor.

At figürlerinin yer aldığı, 39, 43 ve 41 mm’lik kasalara sahip olan bu saatler ünlü ustalar tarafından mine, gravür gibi yöntemler kullanılarak ve tabii ki el işçiliği ile üretilmişler. Farklı üç model ile karşılaşıyoruz. Bu modellerin her birinden 88 tane üretilmiş; çünkü Çinlilerin uğurlu sayıları 88 olarak biliniyor. Kadran bölümünün arka tarafına iki marka yıldızı ile bir gravür işlenerek daha özel kılınmaları sağlanmış. Size marka timsah derisi veya kahverengi deri kayış seçenekleri de sunuyor.

Peki, bu modellerin özellikleri neler. Dünyada en güzel atlar olarak bilinen Arap atlarının gravürlerinin çizildiği modelde 39 mm.lik sedef kadran kullanılmış. Bu güçlü Arap atlarının koşarken kurgulanmış çizimleri saate muhteşem bir hava katmış. Bu saatler görsellik kadar sağlamlığı ve kalitesi ile de göz dolduruyor. 30 metre su basıncına sahip olan modellerde 68 saatlik güç rezervleri var.

Diğer bir modelde Amerika’nın kuzey atları kullanılmış. Gravür ile yerleştirilen bu görsel 43 mm.lik mine kadranın üzerine konumlandırılmış. Atın tüm hareketini ve devinimi ön plana çıkaracak şekilde tasarlanan bu model 68 saatlik güç rezervine ve 30 metre su basıncına da dayanıklı.

En son modelde ise 41 mm.lik sedef kadran üzerine tasvir edilen şaha kalkmış bir at görüyoruz. Arka kısımda görülen Çin Seddi ile de görüntü tamamlanmış. Bu modelde dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise arka kısımda kırmızı altın oskilasyon ağırlığı üstüne çizilen Çin Seddi ile iki adet yıldız.

One Reply to “JAQUET DROZ’UN EŞSİZ TASARIMI”

  1. Murat dedi ki:

    bu saatler çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.