A.Lange & Sohne

Alange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar

1815 rattrapante perputual calendar, kronograf teknik cazibesini 2100 yılına kadar düzeltilmesi gerekmeyen, o tarihten sonra da sadece bir gün ayarlanmaya ihityaç duyan daimi takvimin hassasiyetiyle birleştiriyor.

A. Lange & Söhne’nin şimdiye kadar üretiği sekizinci kronograf kalibresi hassas saat yapımcılık yeteneğini bir kez daha ortaya koyuyor. Rattrapante kronografı, daimi takvimi, ay evresi göstergesi ve güç rezervi göstergesiyle son derece organize düzenlenmiş kadranın ilk bakışta akla getirdiğinden çok daha fazla komplikasyonu bünyesinde barındırıyor.

Saygın saat üreticisinin, 1999’da piyasaya çıkardığı datograph’tan beri double split ve tourbograph ”pourle merite” gibi kilometre taşları dahil en az yedi tane tescili kalibresiyle kronograph tasarımları alanında sürekli çıtayı yükseltiyor adının ilk bölümü, 1815 rattrapante perpetual calendar’ın başarılı bir serinin devamı olduğunu yansıtır nitelikte.

Arkasındaki mekanizma safir kristal kasa sırıtından gözlemlenebiliyor. Geçen ya da duran tur zamanları iki kolon dişlisiyle klasik biçimde gösteriliyor. Merkezde çakışan kronograf ve rattrapante kolu bir dakikalık süreçte dahi birkaç tur zamanının ölçülebilmesini mümkün hale getiriyor.

Dakika sayacı ve güç rezerve göstergeleri saat 12 konumunda. Mavi çelikten uzun kol saniyeleri ölçüyor. Iç halkadaki altın kol ise tersine saat sahibine, kurma tacı aracılığıyla ana yayın enerjisinin yenilenmesi gerektiğini bildiriyor.

 

DAİMİ TAKVİM

Şirketin yeni geliştirdği kalibre L101.1’de bulunan 636 bağımsız parçanın 200’den fazlsı daimi takvim mekanizmasına ait. Sadece bir takvim yılındaki her ayın kaç gün çektiğini bilmekle kalmıyor, aynı zamanda 2100’e kadar tüm artıık yılları da gösteriyor.Gregoryantakvime göre 2100 artık yıl değil, dolayısıyla düğme yardımıyla tarihin manuel olarak bir gün atlatılması gerekiyor. Uygulama 2200 gibi yüze bölünebilen her yıl için geçerli.

Iki takvim göstergesi saat 9 ve saat 3 konumunda. Soldaki alt kadran tarih ve haftanın gününü, sağdaki ayı ve artık yılı gösteriyor. Ikincil saniye kadranın altında, saat 6 konumundaki yeni tasarlanan som altın disk ayın sinodal döngüsünü öylesine hassasiyetle saptıyor ki yalnızca her 122 yılda bir düzeltilmesi gerekiyor. Arap rakamları, demiryolu tarzındaki dakika sayacı,altınve mavi kolların yanı sıra yoncaa yaaprağı şeklinde düzenlenen dört yuvarlak ikincil kadran 1815 RATTRAPANTE PERPETUAL CALENDAR’IN karakterize ediyor. Bu saat kökleri a. Lange&söhne’nin büyük cep saati geleneğine dayanan, 1815 ailesinin klasik tasarım mantrasını taşıyor. 41.9 milimetrelik çapıyla platin yada pembe altından yapılan kasaya sahip.

 

Bir cevap yazın