Rolex Satın Alma Rehberi, Bölüm 2 – Ne Almalı, Nasıl Almalı?

Rolex-Platinum-DaytonaBeverly Hills’teki Rolex mağazasının yetkilileri bir açıklamada bulunmuş ve Rolex’in binlerce saat stoğu olduğundan bahsetmişti. Binlerce saatin arasında ürün familyası bakımından çok fazla bir zengin ve çeşitlik arz etmiyor gibi görünmesine karşın, Rolex her daim pek çok lüks tutkununun ilk tercihleri arasında ve yine de seçebileceğiniz tonlarcası var! Bir de bunlara özel seri ve seçkin kreasyonları eklediğimizde, normal bir bünyenin kolay kolay ne aradığına karar veremeyeceği kadar seçenek çıkmış oluyor ortaya…

 

Hemen herkesin malumu olduğu üzere gencinden yaşlısına kadar Rolex firmasını ve saatlerinin methini duymayan neredeyse yok gibi! Ancak, bu insanlar onlarca model arasından hangi modeli seçecekleri konusunda bir hayli kararsız kalmaktalar. Bazıları için saatin ismi bileklerinde taşımak için yeterli ve bu bağlamda nispeten ucuz modellere yönelirken, bazı insanlar da yaşam standartlarına en uygun ve seçkin modelleri tercih etmekteler. Her ne olursa olsun yine de onlarca model arasından seçim yapmanın bir hayli zorlu bir süreç olduğu aşikar! O zaman gelin Rolex’in öne çıkan ürünlerini birlikte inceleyelim ve sizin için hangisi daha uygun beraber karar verelim.

Ne için Bakmıştınız?

298_298_rolex-milgauss-best-watches-from-baselworld-2014Rolex Satın Alma Rehberi isimli yazı dizimizin ilk bölümünde de sözünü ettiğimiz üzere, farklı insanların çok farklı Rolex tercihleri olmakta! Rolex tercihlerini etkileyen farklı farklı sebepleri ve zaman aralıkları bulunmakta… Uzun lafın kısası her şeyden evvel iyi bir karar verici de olmak gerekiyor ilk Rolex’inizde en doğru seçimi yapabilmek için!

Bu seçim gerçekten önemli, çünkü belki de ilk edineceğiniz Rolex, sizin ilk ve tek Rolex’iniz olacak ve yıllarca kullanacaksınız, ya da bu aşka kendinizi kaptıracak bir koleksiyoner olacaksınız. Muhtemelen herkes gibi siz de kullanacağınız modelin size bir değer katmasını ve bazılarınız da çok yönlü olmasını istersiniz. Sevindirici haber şu ki, pek çok Rolex modeli bu istekleri karşılayabilecek düzeyde ve pek çok giyim tarzına da çok uygun! Ancak, daha öncede belirttiğimiz gibi aslolan hangi modelin sizi daha iyi yansıttığı, yoksa Rolex’in size bir değer katmayacağını düşünmek, haksızlık olur!

 

 

Değinmeden geçmemek gerekir ki, günümüzde, bileklerinde bir Rolex’e yer açmak isteyenler kuşkusuz bu ilk deneyimlerinde en doğru kararı vermek için oldukça zor anlar geçiriyor. Yüzlerce model VE Rolex saat fiyatları arasından kendi tarzlarına en uygun olanı ya da giriş seviyesinde bir modeli mi tercih etmesi gerektiği konusunda kararsız kalabiliyorlar. Hemen işinizi kolaylaştıracak önermelere de başlayalım o zaman. Eğer önemli olan bileğimde bir Rolex olması ve çok fazla da para ayıramam diyenlerdenseniz

collections-oyster-perpetual

Rolex’in Air King modellerinin 5000 dolarlık etiket fiyatıyla sizleri selamladığını söyleyebiliriz. Eklememiz gerekir ki, çok fazla artı bir özelliği olmayan ancak Rolex’in duruşunu başarılı bir şekilde yansıtan söz konusu model temel seviye diyebileceğimiz bir model hele ki daha popüler modelleri ile kıyaslar isek! Yazı da yeri geldikçe diğer modellere de yer vererek en doğru kararı almanız konusunda gerekli önerileri size sunmaya devam edeceğiz.

İkinci el yani kullanılmış olarak tabir edilen Rolex modelleri ile de Rolex dünyasına adım atabilmeniz pekala mümkün!  Bunun için perakende satış noktalarını tercih edebileceğiniz gibi internet üzerindeki ikinci el sitelerinde de pek çok fırsatı değerlendirebilirsiniz.  Elbette, ikinci el bir ürünün fiyatı konusunda çok büyük bir avantaj elde etmiş olursunuz böylelikle, ancak dikkat etmeniz gereken saatin orijinal olup olmadığını yanı sıra iyi bir kondisyonda olup olmadığıdır. Biraz zorlu bir süreçtir ikinci el bir Rolex edinmek, talibi olduğunuz malın vereceğiniz ücreti hakedip etmeyeceği kimi zaman şüpheli olabilir. Belki de bu sorunu çözmede en etkili aşama tanıdığınız bildiğiniz bir yerden alışveriş etmek veyahut daha önce Rolex kullanan bir dostunuzla iletişime geçerek alacağınız ürünü her yönüyle incelemeniz şeklinde aşabilirsiniz. İkinci ele güveniyorum derseniz yapacağınız en doğru iş bir Rolex satış noktasına gitmeniz ve bütçeniz kısıtlı ise giriş seviyesinde bir modeli bileğinize takmanızdır.

Çok yönlü Rolex modelleri, size sunduğu olanaklar ve özellikler açısından oldukça cömert davransa da, gerçekten çok ciddi satış rakamları ile müşterilerini bekliyor olabilir! Yine bu noktada güzel bir istatistikten bahseder isek, diyebiliriz ki pek çok Erkek Rolex kullanıcısı, orta seviye ürünlerini tercih ediyor Rolex’in! Başka bir deyişle çok paralar ödeyerek çok yönlü saatleri kullanan da bir kitle elbette ki var ama diğer modellere oranla azınlıkta kalıyorlar!  Öte yandan piyasadaki diğer markaların pek çok modelinden daha üstün bir konumda olduğunu da belirtmekte fayda var Rolex’in… Yani değeri ne olursa olsun her halükarda bir Rolex’e sahip olmanız sizi gireceğiniz ortamlarda daha bir havalı yapmaya yetecek ve artacaktır!

rolex-6fwe6w6

Bütçenizde sınır yok ve yaşam stilinize en uygun Rolex’i arıyorsanız, elbette ki işiniz bir nebze daha da kolaylaşıyor! Erkekler için üç tip kategori belirledik ve onlar için hangi Rolex’in uygun olabileceğine dair bazı işaretler paylaştık! İlk grup: Günlük sportif yaşam stiline her gün giyilebilecek Rolexlerden, ikinci grup ise ofis tipi klasik adamlara yönelik resmi modellerden oluşuyor. İlk grupta yer alan modeller pek çok erkeğin saat koleksiyonunda çoktan yer etmiş vaziyette. İkinci gruptakiler ise iş profesyonellerinin tercihi! Üçüncü tipimiz ise Gösterişli insanlar için en gösterişli modellerden oluşuyor!  Gösterişli modellerde ise tahmin edebileceğiniz üzere altın işlemelerden tutun değerli süs taşlarına kadar pek çok lüks imgelemesi yer alıyor. 18K’lık beyaz, pembe ya da sarı altından kasalar ve hatta platinyum kullanılarak imal edilmiş modeller!

rolex-6f36Diğer modellerin aksine bu saatleri bileğinde taşımak isteyenlerin tek bir amacı var ki o da gösteriş! Bu nokta şöyle bir uyarıda bulunabiliriz, eğer ki bu gösterişli modellerin ikinci elini alacaksanız daha da dikkatli olmanızda fayda var. Zira bu modellerin bir kısmı satış sonrasında özel olarak kişi tarafından taşlarla süsletilmiş modellerden. Yani, Rolex çıkışlı değil. Saat orjinal olabilir ama saatlerin üzerine taş işletilmesi söz konusu!

 

Mevcut Modeller

Yeri gelmişken belirtmemiz gerekir ki, burada bütün Rolex modellerini incelemeyeceğiz. Çünkü o zaman küçük bir yazı dizisi değil de Rolex’in ürün çeşitliliğini aktarabilmek için belki de bir kitap hazırlamamız gerekir. Yapmaya çalıştığımız belli başlı ve öne çıkan Rolex modelleri üzerinde durarak sizlere biraz fikir vermeye çalışmaktan ibaret… Öte yandan Rolex in sadece İş profesyonelleri ve Spor Giyim tutkunlarına değil gösterişi seven bir kitle için de üretim yaptığını hatırlatmak için doğru bir yazı olacağını düşünüyoruz. Nitekim 18K altın kasalı modellerden tutun elmas işlemeli Rolex’lere kadar oldukça zengin bir koleksiyondan bahsediyoruz.

 

Sportif Rolex Kol Saatleri

rolex-zzkf632ccd

Rolex’in çok popüler ve çok yönlü modelleri çoğunlukla Rolex’in sportif modellerinden çıkıyor diyebiliriz. Açık ara önde giden bir örnek üzerinde durmamız gerekirse bu kuşkusuz 8000 dolarlık fiyat etiketi ile Submariner serisi olacaktır. Seride, bir kaç farklı tipte Rolex görebiliyorsunuz. Standart olan modelinde paslanmaz çelik malzeme kullanılmış. 40mm’lik bir kasa çapına sahip olan model gerek smokin altında olsun gerekse basit bir T-shirt, her iki kullanım tercihinde de oldukça şık durmakta! Rolex-sever kitle tarafından pek bir beğenilen söz konusu model hakkında söyleyebileceğimiz yegane sorun ancak şu olabilir: Bir davete katıldığınızda muhtemelen Rolex Submariner kullanan yalnızca siz olmazsınız. Başka bir deyişle; yani eğer bu tarz şeyler sizin için önemli ise pişti olmanız pek bir olası! Çünkü kah standart olsun kah daha üst sınıfları olsun Submariner Rolex’in gelmiş geçmiş en çok satan modellerindendir!

rolex-zzkf632ddrrv

Submariner elbette en çok satan ve en güzel modellerden biri olabilir ama belki de sizin için en doğru olanı GMT-Master II’dir (submariner’e benzer görünüşte bir model ama bir farkla: ikinci uluslararası saat alanı). Ayrıca Sea-Dweller Deepsea (daha geniş ve daha profesyonel bir dalış saati) modelini de unutmamak gerekir. Ve tabii ki, Yachtmaster (bir dalış saati ile takım elbise için düşünülmüş bir kombin). Bu saydıklarımızı aynı aileden en çekirdek modeller olarak düşünün… Aynı gen haritasını taşıyan DNA’ya sahip olanlar bireyler olarak görün! Aslında bu saatlerin hiçbirisi için kötü ya da en iyisi budur denemez, sadece bir tanesi sizin ruhunuzu daha iyi yakalayacak sizi daha iyi yansıtacaktır. Bu dediklerimizin farkına varabilmeniz için farklı malzeme, görünüş ve renkte olan bu modelleri en yakın Rolex satıcısında ilk elden deneyerek tanımanızı tavsiye ederiz.

Submariner en çok satan ve fiyatı da bir parça yüksek olan bir model… Ancak, aynı klasmanda görece daha az tanınmış ancak bir hayli profesyoneller bir iki model daha var ve submariner ayarında bir tercih için güzel bir alternatif olabilir.

max-rolex-oyster-perpetual-explorer-2-216570-watch

Rolex Explorer ve Explorer II, daha az tanınmış olabilir ama fiyatının bir parça düşük kalması sebebi ile aklınızı çelebilir! Bu iki model Rolex kalitesi ile tanışmak için iyi bir seçim olabilir çünkü sunduğu özelliklere göre sadece 5000-7000 dolar arasında değişen fiyatlarıyla, Rolex giriş seviyesi için hayli uygun modeller diyebiliriz. Zaten 42 mm’lik ve 39 mm’lik kasa çapları ile en yakın Rolex modelinden neredeyse bir farkının olmadığını size hissettirecektir.

Yukarıdaki modellerin haricinde öne çıkan bir başka model var ki, gelmiş geçmiş en unutulmaz kreasyonları arasında yer alır Rolex’in… 40mm’lik kasa çapıyla, birbirinden değişik stilistik versiyonları ile Rolex Daytona Chronograph Rolex’in her daim popüler kalmayı başarabilen ve çok satan bir modeli…

rolex-6fretre66ef

Rolex Daytona Chronograph diğer pek çok sportif Rolex modeline oranla takım elbise ile daha bir uyum içerisinde bir imaj sergiliyor… Piyasada yer alan rakip saatlere göre kasa itibari ile biraz küçük kalsa da yaptığı iş kusursuz. Bu modelin giriş fiyatı ise Submariner’lerin temel modeline göre bir parça daha tuzlu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir