Yeni Rolex Cosmograph Daytona Saat Siyah Seramik Bezel

Yeni Rolex Cosmograph Daytona Saat Siyah Seramik Bezel

Yeni Rolex Cosmograph Daytona Saat Siyah Seramik Bezel

Rolex 16 yıl önceki çelik tasarımlı Daytona, yenilenmiş ve tamamen tazelenmiş bir güncellemeyle karşımıza çıkıyor. 904L çelik Baselworld 2016’da 116500LN Ref ile tanıtılan Cosmograph Daytona’yi artık beklememiz gerekmiyor. Siyah seramik ve monoblok Cerachrom çerçevesiyle farklı bir tasarıma bürünmüş olan saat, daha büyük ve oyma olarak yenilenmiş çerçevesiyle de ön plana çıkıyor. Halen daha 4130 kalibre mekanizması var. Fakat günümüz imkanlarında mükemmel bir etkileyiciliğe sahip olacak seri üretimli kronografın sorunsuz kullanım sağlaması için günlük +2 / -2 saniyeyle doğruluk testi de yapıldı. Yeni modeller arasındaki hoşuma giden bir model ise; beyaz alt yapının üstüne, siyah salyangoz alt kadranlı olan modeldi. Siyah renkli olan modelde ise; alt tarafta gri salyangoz kadran yer alıyor. Şimdi yeni Rolex Cosmograph Daytona modeline bir göz atalım ve bizlere neler sunduğunu hep birlikte görelim.

Çerçevede kullanılan ve daha öncede söz edilmiş, tanıtılmış olan monoblok Cerachrom, Role tarafından geliştirilen ve Rolex Cosmograph Daytona’nın gravür metal çerçevesiyle değiştirilen malzemelerden üretilmiştir. Rolex Cosmograph Daytona, plexiglass siyah çerçeveli 1965 yılında çıkartılmış aynı modele benzerliği ile geçmişe kulak veriyor. Fakat Rolex Cosmograph Daytona, Rolex Submariner ve Rolex GMT-Master II gibi farklı modellerinde ekibe katılmasıyla birlikte, seramik çerçeve kullanımına başlamıştı. Cerachrom, çok sert olduğu için çizilmeye olağanüstü bir şekilde dayanıklı yapı sunmaktadır. Bunun yanı sıra; UV ışınlarının etkisini de düşürerek, siyah çerçevenin solmasını engelleyecek özelliğe sahiptir.

Rolex, 1500 dereceye ısıtılarak, seramik haline gelecek olan çerçevedeki yazıların en zorlu şartlarda bile silinmemesi için çaba sarf etmiştir. Ardından, PVD prosesi ile ince bir platin katmanla kaplandı. Bu işlemler bütünüyle birlikte, platin ve siyah seramiğin karışımının ardından, görüntü seviyesini maksimuma çıkartmaktır. Tün bunların yanı sıra; takometre ölçeği de güncellendi. Önceki sürümde yatay olan kadran, artık tamamen yuvarlak şeklini aldı. Ön çerçevede ise; su geçirmezliğe yardımcı olacak bir değişiklikle, tek bir parçadan oluşmaya başladı.

Daha öncede belirttiğimiz gibi; 4130 kalibreli otomatik mekanizma, halen daha Rolex Cosmograph Daytona’yı çalıştırmaktadır. Aynı zamanda, daha önceleri popüler olan COSC Chronometer Certified olarak övülen mekanizma yerine; Rolex Superlative Chronometer Certified kullanılmaya başlandı. Ancak Rolex, kayıt için harici bir sertifika isteyen COSC’tan ayrılmak istemiyor. Çünkü onların sahip olduğu tüm şirket belgeleri, Rolex saatlerinde yer alan +2 / -2 doğruluk testi için gereklidir.

Rolex’in kendi tasarımı olan kalibre 4130’a dönecek olursak; güvenilirliği büyük oranda arttırmaya odaklı olarak, kronograf işlevindeki bileşen sayısını azaltmaya yönelik çalışmalar elde ettiler. Kronograf, hareketi sağlayan sütun tekerleği ve dikey debriyaj mekanizmaları ile etkileşime giren vidalı iticiler kullanarak etkileştirilmektedir. Bu hassaslığa ihtiyacınız varsa; kronograf, 1/8 saniyelik sapma ile doğru göstermektedir. İlginçtir ki; kadranın içerisinde yer alan saniyelerin arasında, halen daha 4 çentik bulunuyor. Yani 1/8’lik bir doğruluk payı ölçme şansınız yok.

Rolex’in patentli mavi Parachrom kalibre 4130’un osilatörünün özel bir alaşımdan yapılmış bir saçak vardır. Bu özelliğiyle birlikte, manyetik alanlara daha fazla dayanıklılık gösteriyor. Ayrıca, ani sıcaklık değişimlerine, herhangi bir şekilde gerçekleşecek olan şoklara da 10 kat daha hassas davranarak,

yüksek performans sergilemektedir. Otomatik mekanizması, 28.800 vph’de (4Hz) ile çalışarak, 72 saatlik bir güç rezervi sunuyor. Normalde bir hafta sonunu çıkartmak yeter diyenlerdenseniz, daha fazlasına ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak yakında yeni bir Rolex Cosmograph Daytona’nın gelmesiyle, değişmesi muhtemel gibi görünüyor.      

Yeni Rolex Cosmograph Daytona                           

Rolex’in, modellerini nasıl güncellediğini düşünmek, oldukça fazla özen gerektiren bir durum. Özellikle önceki Daytona modellerine bakınca, bunu çözmek biraz zor. 2000 yılında piyasaya sürdüğü ilk zamanlarda kolejlere uygulamaya çalıştığı modelde bu olmalı. Büyük ihtimalle, Oyster Kasası gibi kaliteli bir ürünü değiştirmek, mantıklı bir seçim olmayacaktı. 100 metreye kadar suya dayanıklı yapısıyla birlikte Rolex Cosmograph Daytona, orta kasası sağlam 904L çekil bloğundan üretilmesiyle, iyi bir tasarıma imza attı. Yine de her zaman sadık kalan kasası, sıradanlaşmış gibi görünüyor. Sizi etkilemeyi artık bırakmış olan kasayla ilgili bir detay ise; sizi çok seviyor olması.

Diğer Rolex modellerinin kayışları oldukça iyi yapılmış. Ref 78590 904L çelik üç katmanlı bağlantı sayesinde, Oyster kayışlar daha kaliteli görünüyor ve kola takınca daha iyi hissettiriyor. Cilalı merkez bağlantıları, saten ile bitirilmiş dış bağlantıları ve parlatılmış yapısı, güzelliğe oldukça yakın izlenimi veriyor. Unutmamak gerekir ki; Oysterlock katlanmaya karşı korumalı ve tokalı, Easylink 5mm uzatma bağlantısıyla her zamanki gibi çok işlevsel.

Yeni Rolex Cosmograph Daytona Saat Siyah Seramik Bezel

Kasası bu sefer Triplock 3’lü u geçirmezlik sistemi ile donatılmış. Kronograf sürgüleri, taç koruyucusunun iki yanına da vidalayarak, kasayı korumaya yönelik yapılmış. Cerachrom ön çerçeve’de kullanılmış durumdadır. 2016 Rolex Cosmograph Daytona üzerine yerleştirilen çift kadran, oldukça güzel bir görünüme ulaşılmasını sağlıyor. Bu sefer farklı bir tasarımla beyaz renk seçeneği birçoğu için tek seçenek olarak gözükebilir. Fakat siyah modeline bakmadan, karar vermek çok iyi olmayacaktır.

Derin, parlak siyah kadranının canlı görünmesi için yapılmış olan seramik çerçeve çalışması sayesinde, oldukça şık görüntü ortaya çıkıyor. Gümüş alt kadran halkaları ile siyah ve platin çerçeveyi de oldukça iyi bir biçimde tamamlamış. Her iki sürümde de, saat işareti ve ellerde 18 ayar beyaz altın bulunmaktadır. Rolex Cosmograph Daytona’nın ruhu asla değişmeyecek ve umarız öyle kalacak.

Rolex Cosmograh Daytona, beyaz lacquer kadran veya siyah lak kadran ile birlikte sunulmaktadır. Yeni Rolex Cosmograph Daytona’nın fiyası ise; 11.800 İsveç Frakı yaklaşık olarak 42.500 TL’dir.

Yeni Rolex Cosmograph Daytona Saat Siyah Seramik Bezel

Yeni Rolex Cosmograph Daytona Saat Siyah Seramik Bezel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir