Ünlü Audemars Piguet Saat Tarihi

Audemars Piguet kurucu ailelerin temsilciliğini yapan ünlü İsviçreli saat üreticisidir. İki ana unsuru kendisine misyon olarak seçmiştir; yenilikçilik ve geleneksellik.

 

1875’de firmayı kurma adına atılan ilk adımların sahibi Jules-Louis Audemars idi. Arkadaşı Edward-Auguste Piguet ile değerli saatler yaratma ideasında birlik oldular. Audemar’lar firmayı ilk kurduklarında Jules-Louis teknik işlerle, Edward-August ise yönetim, pazarlama ve piyasa işleriyle ilgilendi. Edward-August’un işi seyahat etmek ve işin erbaplarıyla irtibat kurmaktı.

Bu iki yetenekli saat üreticisi Le Brassus’dan mezun olunca Vallée de Joux’de kuruldu ve usta saat üreticileri olarak işlerine başladılar.

Le Brassus’lu Audemars Piguet saat firması iki ismin soyadlarından oluşmaktadır. Jules Audemars ve Edward-August Piguet 1882’de resmi olarak Audemars Piguet’i kurdu. Çok geçmeden Patek Phillipe ve Vacheron Constantin saat üretimi (Audemars) ve pazarlama işleri (Piguet) olmak üzere iki koldan işe koyuldular. En başından beri Audemars Piguet pahalı ve komplike saatlere odaklandı. İlk saatleri mekanizmaları direkt olarak kendi atölyelerinde üretilen bir cep kronografı ve kronometre idi. Bir çok saat üreticisinin bulunduğu bir yer olan Le Brassus’u seçmekte çok mantıklı bir seçim yapmışlardı. Audemars Piguet’in dünyaya açılması sadece Avrupa’da değil aynı zamanda Amerika’da da başarılı bir şekilde ilerlemekteydi.

 

Her ne kadar büyük buhrandan nasibini alan firmalar arasında olsa da Audemars Piguet borsada batmasına rağmen geri dönmeyi başardı. 2. Dünya Savaşı’nda çeşitli başarılı saate imzasını atan firma Audemars Piguet idi.

 

Audemars Piguet’in kurucularının vefatının ardından sahipsiz kalan firma 1972’de ünlü Gerald Genta tarafından kurulan efsanevi saat firması Royal Oak’ın duruma el atmasıyla eski günlerine geri döndü.  Bu saatlerin kasaları kendisini lüks ve soylu gösteren sekizgen şeklinde ve etraflarındaki 8 altıgen vidadan oluşur. Bazel fuarında piyasayla tanışan Royal Ok’ın başarısı sadece gözlemcileri değil aynı zamanda üreticilerini de şaşırtmıştı.

 

Ünlü firma 90. yılında Millenary Maserati Audemars Piguet’i piyasaya sürdü. Bu koleksiyon tarz, kendi kendine yeten, Maserati kadranını andıran kadrana sahiptir, 1927’de üretim aşaması başlamış ve 1947’de sonlanmışdır. Millenary Maserati Kronograf 40 saatlik güç rezervine, ikinci saat dilimine ve ek olarak tarih göstergesine sahiptir. Audemars Piguet asdece klasik saat üretmemektedir aynı zamanda komplike saatlere de sahiptir. 2005 yılı Jules Audemars Equation of Time için kayda değer bir yıldı. Gün doğumu ve gün batımını göstermenin yanı sıra değişik özelliklere sahip bir saattir Jules Audemars Equation of Time.

 

2000’de firma 125. yılını kutladı. Bu sebeple 2891 kalibre mekanizmalı Jules Audemars Dynamograph kol saatini üretti. Bu saat firmanın şahsi koleksiyonuna eklendi. 2 yıl sonra Audemars Piguet efsanevi saati Royal Oak’ın 30. yılını kutladı.

2004’te firmanın Tradition d?Excellence Collection’ının 4. saati piyasaya sürüldü. Royal Oak sadece 20 parçadan oluşmaktadır. Bu kronograf bir tourbillon ve buna ek çeşitli özelliklerden oluşmaktadır, 10 günlük enerji rezervi gibi. Bu saat 2893 kalibre mekanizmaya sahiptir. Hem kasanın arkası hem de kordonu 950 platinyumdan yapılmıştır.

 

Firma hala mükemmel saatler üretmektedir ve Vacheron Constantin ve Patek Philippe ile ”büyük üçlü” yü oluşturmaktadırlar.

 

Audemars Piguet Replica Saatler markanın dünya çapındaki başarısının doğal sonuçlarından biridir. Bazıları firmanın teknik ve tasarım yönünü en iyi şekilde yansıtmaktadır. En ünlü Audemars Piguet modelleri Audemars Piguet Replicaları olmak üzere piyasanın en çok satanlarındandır.

2 Replies to “Ünlü Audemars Piguet Saat Tarihi”

  1. Lagga Lugga dedi ki:

    Alişan saatine servet ödemiş: İsviçreli saat markası Audemars Piguet’in saatini takıyormuş beyefendimiz

  2. Lagga Lugga dedi ki:

    Alişan saatine servet ödedi Audemars Piguet almış ahh ahh adaletsiz dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir