TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th Second Chronograph

İlk mekanik kronometreye sahip saniyenin 1/100 oranında gösterim yapabilen söz konusu model saatte 360?000 vuruş yaparak kusursuz bir zaman ölçüm hassasiyetine sahiptir.

TAG Heuer, saniyenin 1/100?ü oranında kusursuz ölçüm yapabilen ve merkezi noktada dikkat çekici bir ibreye sahip olması ile kolayca okunabilen, dünyanın ilk mekanik kronometreli kol saatini ? HEUER CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph? gururla sunar. Bütünüyle, La Chaux-De-Fonds, tarafından geliştirilip patentlenen ve de imal edilen bir modeldir.?TAG Heuer Haute Horlogerie? adındaki çalışma atölyesi ise TAG Heuer adlı üretici firmanın saat endüstrisinde geçirdiği 150 yıllık liderlik öyküsünün bir kanıtı olarak sunulan bir zanaatkarlık simgesidir aynı zamanda ve firma; kusursuz zaman tespiti, hızı ve doğruluğu ile mekanik saat gösterim tekniğind eki bu kompleks yapının iddialı bir temsilcisidir.

 

Devrim niteliğindeki 360 Kalibrelik kronografın sadece 5 sene sonrasında, TAG Heuer, çift hücreli mekanik aksamda,  yüksek ve kaliteli bir donanıma sahip bu teknolojiyi  adeta yeniden keşfetmiş ve bu yönüyle takdire şayan bir biçimde, 50 seneden fazla süredir yüksek hızlı spor dallarında 25 ila 50 hertz?lik frekanslarda ölçüm yapabilen efsanevi 1916 model Tag Heuer Mikrograph modeline fark atmayı  başarmıştır.

Çifte donanımı, 62 adet mücevher işlemesi ve tam 396 bileşeni ile ?Haute Horlogerie Suisse? ?nin yeni bir mihenk taşı diyebileceğimiz ?HEUER CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph? adlı modelimizi bir başyapıt olarak değerlendirmemiz ve  firmanın en önemli sanat eserlerinden biri olduğunu görmemiz hiçte tuhaf kaçmayacaktır.
360 kalibrelikte olduğu gibi, HEUER CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph?da sahip olunan bu özellikler, aynı saat kasası içerisinde yer alan 2 farklı mekanik aksamla yani ayrı ayrı dönen iki adet dişli ile gerçekleşmektedir. Mekanik  dişlilerden biri akrep ile yelkovanı kontrol ederken bir diğeri ise kronometreyi  yönetmektedir, üstelik birbirlerine o kadar yakın durmalarına karşın en ufak bir engel teşkil etmeden?

 

Bir modül olan Kalibre 360?ın aksine, yeni Mikrograf 1/100 ise tamamen COSC sertikasına sahip entegre bir dişliye sahip özel bir sistemdir.  Denge dişlisinin 4hz hızında dönerken saatte 28.800 vibrasyon/titreşim yaymakta ve 42 saatlik güç rezervine sahiptir.. Kronometre fonksiyonu için Kronograf özelliği saatte 360.000 vuruş yaparken yüksek bir frekansta çalışır (50 hz), 90 dakikalık bir batarya ömrü sunarken, 1/100?lük saniye geçişleri saatin merkezinde yer alan büyük ve uzun ibre tarafından sağlanır. Tüm bu işlemler ahenkli bir şekilde devam ederken, asıl şaşırtıcı olan ise TAG Heuer?a ait bu bahsettiğimiz modelin arka kasası tamamen şeffaf safir kristal kapakla  kapatılmıştır. Bu sayede saatin arkasında yatan muhteşem teknoloji daha yakından izlenebilmektedir. 2 hücre içerisinde 2 dişli muazzam bir orkestra adetası ile birbirinin işine karışmadan büyük bir profesyonellikle çalışmasını sürdürmektedir.

TAG Heuer? ın zaman belirleme mirası emsalsizdir.  Bu miras, saniyenin fraksiyonları (kesir oranı) sayesinde sağlanır.

1916?da, Tag Heuer, Saniyenin 1/50?lik ile 1/100?ü oranlarında kusursuz çalışan ilk mekanik mikrografını geliştirmiştir. Zamanın rakipleri ise ancak saniyenin 1/5?ine yaklaşabiliyordu. Bu teknolojik ivmelenme ve kusursuza yakın zaman bildirimi, birtakım spor dallarının geleceğinin şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır.  Geliştirelen patentli teknolojisi TAG Heuer?i  rekabetçi spor dallarında emsallerinden daha öne çıkmasına ön ayak olmuştur.

Rose Gold Sürümü ile sınırlı sayıda piyasaya verilen MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph kusursuzluk arayan herkesin seçimi olmaktadır. Bugüne değin, mekanik kronometreler ile mekanik kurmacalı saatler birbirinden bağımsız ayrı birer enstrümanlarken, yepyeni bir anlayışla aynı kadranın içerisine, bir kol saatinin kendisine, büyük bir ustalıkla yerleştirilmiştir. İster maraton koşucuları olsun isterse kısa mesafe koşucuları ya da aktivite ile ilgili herhangi bir başka spor dalı olsun, TAG Heuer kendisini mükemmel zaman tutuşuyla kanıtlamıştır.

 

 

3 Replies to “TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th Second Chronograph”

  1. Sihirli Topuklar dedi ki:

    Kol Saatleri’nin Rolls Royce’u bunlar olsa gerek Tag Heuer saatler !!!

  2. AslanTerbiyecisi dedi ki:

    bana bi tag heuer hediye etsen ya bileder

  3. Omer dedi ki:

    Ah bi Tag Heuer’ im olaydı da Tag aydım koluma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.