Blog

Sınırları aşmak isteyenlere: Hautlence Vortex

İlginç tasarımları ile İsviçre saatçiliğine renk katan Hautlence, ‘Girdap’ anlamına gelen yeni Vortex’i saat severlerin beğenisine sundu.

Hautlence’in CEO’su Guillame Tetu Vortex için “2005’ten beridir ürettiğimiz en ilginç model yorumunu yaparken, sadece 88 adet üretilmiş bu modelin tasarıma merak salan saat severlerin ilgisini çekmeyi hedefliyor.

Hautlence, saat dünyasını hayli şaşırttığı bu model Concept d’Exception adlı koleksiyonunda yer aldı ve Vortex İsviçre’nin Neuchâtel şehrinde kurulu olan modern tesislerde üretildi.

Aslında firma adının ilginç bir hikayesi de var. Hautlence adı İsviçre’nin bu şehrinin adındaki harflerden meydana gelmiş bir anagram. Yani ‘N-e-u-c-h-a-t-e-l’ harflerinin yer değiştirmesi ile oluşturulmuş bir başka sözcük.

Hautlence’in CEO’su Guillame Tetu, aslında dünyayı gezmeyi yani seyahat etmeyi seven bir kişi. Vortex’i tasarlarken ihtişamlı şehir yapılarının sahip olduğu transparanlıktan ilham aldığını belirtiyor. Böylece Tetu’ya göre kendi mikro şehirlerini oluşturmayı başarabileceğini öngörmüş.

Vortex dünyaca ünlü bir tasarım atölyesinden çıkma. Öyle ki, BBDS yani Berra Blanquer Design Consultants, dünyada best-selling yani en çok satan saat modellerinin bir çoğunun tasarlandığı bir atölye.

Tasarımcılardan Ludovic Blanquer, bu modeli ortaya çıkartırken “Bir yandan her şeyi alt üst ederken diğer yandan bunları tekrar düzenli bir şekilde yerine koyarak, bir nevi zamanı kendi yöntemlerimizle kontrol etmeye çalıştık” diyor.

Guillame Tetu bu model için 2005’ten beridir ortaya çıkarmaya çalıştıkları en ilginç olan model model tanımlaması yaparken girdap anlamına gelen Vortex modelinden sadece 88 adet üretilmiş. 88 adet üretilmesinin anlamı da, rakamların girdaba benzeyen bir şekli olması…

Hautlence-Vortex-HLR2.2_Main

Saatin alt tarafında bir kafes mevcut. Bu kafes içerisinde her saat başı 60 derece dönen bir escapement bulunuyor. Saatin sol tarafında ise tank paletlerini andıran bir sistem bulunuyor. Bu sistem, her bir saat dilimi için tek bir rakamı gösteren 12 kare parçadan oluşuyor. Escapementin bulunduğu kafes her saat değişiminde 60 derecelik bir hareket oluşturuyor. Bu sayede palet sistemi harekete geçiyor. Palet sisteminin üzerinde bulunan rakamlar sayesinde, saatin açıklık alanından zaman dilimini öğrenme şansımız oluyor.

Vortex, 40 saatlik bir güç rezervine sahip. Güç rezervi göstergesi ise kadranın sağ tarafına konumlandırılmış. Markanın adını yani Hautlence logosu bulunan kurma kolu ise kasanın tepesine konumlandırılmış. Super LumiNova olarak bilinen karanlıkta ışık sağlayan özellikle desteklenmiş bir saat ve dakika göstergesi ise oldukça şık gözüküyor.

Vortex, otomotik bir in-house kalibresinden güç alıyor. Bu kalibre Concept d’Exception koleksiyonundaki HL2.x serisinin yeniden tasarlanması ile elde edilmiş. Daha önce dikdörtgen şekle sahip kasa, ince bilekli kişilerde rahatsızlığa yol açtığı için BBDC tarafından daha ergonomik hale getirilmiş. 52x50x17.8 mm boyutlara sahip kasa 552 adet parçaya ev sahipliği yapıyor.

Kasa çizilmez kristal cam ile çevrili. 120 gram ağırlığı sahip titanyumdan yapılmış kasanın her yanından saatin olağan üstü mekanizması rahatlıkla gözüküyor.

İsviçre’li sıra dışı şirketin marka yüzü ise, futbol sahalarında hırçınlığı ile tanınan bir isim. Bir seyirciyi tekmelediği için 8 ay futboldan men edilen Eric Cantona, Hautlence’in sıra dışı çizgilerini, kuralları ve sınırları aşmayı hedefleyen yapısını ortaya çıkartıyor.

Sınırları aşmak isteyenlere: Hautlence Vortex” ile ilgili yorumlar;

 1. Fatih yuzucu dedi ki:

  Hautlence vorteks saatleri site de goremedim

  1. admin dedi ki:

   evet fatih bey bu ürün sadece tanıtım amaclı girilmiştir suan satısta degildir

 2. Erkan dedi ki:

  Bu saat içinde bilgi almak isterim . 🙂

  1. admin dedi ki:

   erkan bey bu urun hakkındaki tüm bilgiler makalemizde yayınlanmıstır suan için magazamızda satısımızda degildir tüm ürünlerimizi görmek için lütfen tıklayın

Bir cevap yazın