Sıcak Duş ve Suyun Saate Zararları

Kaliteli saat üreticilerini sıkça karşılaştığı ciddi bir konu vardır; Kullanıcılar kollarında saatleriyle sıcak duş alabilirler mi?
Bu konu hakkında bir anket başlatmaya karar verdik. Araştırmamızı uzman odaklı değil de kullanıcı odaklı tuttuk ve sorularımızı müşterilere yönelttik.
Elde ettiğimiz cevaplar ise;
1. Duşta saat kullanmanın çok az faydası vardır.
Görebileceği zararlar;
– Küçük çizikler
– Bakım aralığını daraltma
– Mekanizmada muhtemel hasar
– Bir çok modelin manyetizması için risk unsuru
Ancak belirttiğimiz sebepler saatinizi kutusundan çıkartmamanız gerektiği anlamına gelmez.

2. Bana sorarsanız herhangi bir sorunla karşılaşmanız kaçınılmazdır, saatin butonlarından veya saat ayar kısmından su alma ihtimali göz ardı edilmememelidir Spor salonunda duş alırken, herhangi bir yere koyamayacağım için, Omega’mı kolumdan çıkartıyorum ve bu gibi bir durumda havlu ile birlikte bir rafa koyuyorum mutlaka saatimi.

3. Neden duş alırken saat takılır ki? Saatinizin zarar görmesinden çok kullanıcıyı rahatsız eder. Düşünsenize saatinizi kazara duvara veya kabinin camına vurabilirsiniz. Bu durumda bu soru tümüyle kuramsal olmaktadır ve bilimsel merakı gidermeye yöneliktir.

4. Bir keresinde insanların duş alırken veya benzeri işlerde Rolex’lerini çıkartmadıklarını okumuştum. Farkında mısınız bilmiyorum ama söz konusu olan saat, Rolex! İlginç bir yaklaşım. Ben uzman değilim fakat tahmin edebileceğiniz üzere sıcak duş her saate zarar verir. Sıcaklık, ısı farkı, yoğunlaşma, yağının seyrelmesi ve buharlaşması bunlar kesinlikle saatinizin ömrünü kısaltır, hızlı aşınmasına sebep olur. Bilirsiniz, Rolex servisi ve Rolex’e bakım yapmak pek de ucuz değildir… Eminim uzmanlar bu konu hakkında daha kesin bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.

5. Tümüyle kullanıcıya bağlı bir durum ancak ben olsam duş alırken saatimi takmazdım. Hiç bir getirisi olduğunu düşünmüyorum.

6. Rolex Submariner’ım var. Isı göstergeleri sayesinde hiç bir zarar görmedi. Aynı durum Doxa ve Steinhart’ım için de geçerli, hala iyi durumdalar.

Unutmayınız ki yukarıda anltılanların hepsi kullanıcı görüşleridir.

One Reply to “Sıcak Duş ve Suyun Saate Zararları”

  1. KuTay dedi ki:

    Hiç duşa girerken saat takmayı denemedim :d

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir