Şeffaflık ve gücün harmonisi: 4N Sapphire Planet

4N Sapphire Planet, hünerlerini şeffaf tasarımı ile göz önüne sererken bir taraftan da 10 günlük güç rezervi ile ne kadar üst düzey bir tasarım olduğunun altını çiziyor.

4N MVT-01, tasarımcı François Quentin tarafından transparan safir kasaya taşınarak, 4N Sapphire Planet’in tüm inceliklerinin gözler önüne sermiş. Böylece şeffaflık, modelin konseptinde göze çarpan ilk unsur olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor.

François Quentin, 4N’in hem kurucusu hem de tasarımcısı. Bu modelde saydamlık ve zarafet, teknik bilgi ile harmanlanarak ortaya görsel bir şölen çıkartılmış.

François, Dassault Systèmes firmasının 3D tasarım laboratuvarı ile çalışarak ortaya çıkardığı bu modelde, görsellikten taviz vermeden aynı zamanda oluşabilecek optik sapmaları da ortadan kaldırarak, saat tutkunlarına tam bir görsel şov ortaya koyma cesaretini göstermiş.

içerik

4N, disklerin sayısını arttırarak kayda değer bir derinlik oluşturmuş. Bu başarılı derinliği elde etmek için 4N Sapphire Planet’te 10 adet disk kullanılmış. Sol tarafta konumlandırılan 4 adet disk saati gösteriyor. Merkezdeki disk ondalık dakikayı, sağ taraftaki bölümde üst üstü bindirilen 5 disk ise dakika bilgilerini kullanıcılarına iletiyor.

Rakamlar konforlu şekilde okunabilmesi için dramatik bir şekilde büyültülerek 5,5 mm ölçülerinde üretilmiş. Bununla beraber disklerdeki rakamlar kullanıcılara dijital bir görüntü ile sunulmuş.

Jumping Hour olarak da bilinen ‘sıçrayan zaman’ saatçilikte yaygın olarak kullanılırken, sıçrama yapan zaman ile sıçrama yapan dakikanın aynı anda kullanıldığı çok nadir görülür. İşte 4N MVT-01, üstelik 10 disk kullanılarak bu nadir saatler arasında yerini almayı başarmış.

2 Replies to “Şeffaflık ve gücün harmonisi: 4N Sapphire Planet”

  1. Erkan dedi ki:

    Tribüne saatler için fiyat bilgisi almam mümkün mü acaba?

    1. admin dedi ki:

      merhaba erkan bey malesef bu modelin replikası üretilmemiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.