Saat Malzemeleri Farklı Kadran Çeşitleri

Saat Malzemeleri Farklı Kadran Çeşitleri

Saat Malzemeleri Farklı Kadran Çeşitleri

Saat Malzemeleri Farklı Kadran Çeşitleri

Saat kadranı, saatin görsel olarak en önemli bileşenlerinden biridir. Stil bilincine göre, en dikkat çekici özelliklerden biridir. Hatta bazıları kadranın estetiğine bağlı bir saat bile alabilirler. Bazıları pirinç kaplıdır. Kaplama işleminden önce çeşitli şekillerde tamamlanabilir. Yaygın olarak kullanılan birkaç örnek, koruma için şeffaf bir vernikle kaplanmış, fırçalanmış veya mat bir kaplamayı içerir.

Saat Malzemeleri Farklı Kadran Çeşitleri Diğer kadranlar, farklı son işlem yöntemlerini de içerebilen altın veya gümüş gibi değerli metallere sahiptir. Bazıları sade bir şekilde bitmiş ve tekrar oksidasyonu önlemek için cilalanmış veya kaplanmıştır. Diğerleri ise kadranda bir desen çizen guilloche gibi daha karmaşık tekniklere sahip. Değerli metaller ayrıca emaye için temel işlevi görebilir. Burada, farklı türleri ve bunları oluşturan materyalleri keşfedeceğiz.

Crosshair

Çapraz görünümü ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Crosshair tasarımı, Omega DeVille veya bu Breitling Transocean gibi asırlık elbise saatlerinde kullanılan popüler bir kadran motifiydi. Adından da anlaşılacağı gibi kadranın ortasından geçen yatay ve dikey çizgiler bulunmaktadır.

Enamel- Emaye

Cloisonné, Grande Feu, Champlevé, Flinque ve Grisaille gibi birçok farklı form vardır. En temel seviyede, emaye, silika, kırmızı kurşun ve soda içeren yumuşak bir camdır. İnanılmaz derecede yüksek sıcaklıklarda ısıtıldığında, emaye sıvılaştırılır ve metallere yapışabilir.

Yaldızlı

Yaldız tekniği tam anlamıyla altın varak veya altın boyayla kaplanmış demektir. Yaldızlı bir kadran tam da budur. Altın boya, bir saat kadranının tüm farklı özelliklerini basabilir. Ayrıca, bazı öğeler marka adını, derinlik derecelendirmesini, saat adını veya saat işaretleyicilerini içerir. Rolex Submariner  bu yöntemi vurgulamaktadır ikonik modeli bir örnektir. Bununla birlikte, sayısız saat ustaları yaldızlı kadranları içeren saatler oluşturur.

Guillochlu

Geleneksel yaklaşım, elle kranklanmış bir gül motoru, düz hat motoru veya badem makinesi kullanıyor. Bu, kadranı, tipik olarak bir dalga paterni ile oyuyor. Ne yazık ki, el oyması guilloche ölmekte olan bir sanat haline geliyor, çünkü çoğu modern guilloche kadranı bugün bir makine kullanıyor.

Keten

Keten bir kadran aslında hiçbir bez içermiyor. Bunun yerine, malzemeye benzer bir görünüme neden olan bir desen sunar. Düzinelerce dikey ve yatay hatch işaretinin bir kombinasyonu tasarımı yaratır. Rolex Datejust bu eşsiz kadranı sergiliyor.

Marquetry

Marquetry, diğer bir kadran sanatıdır. Sedef veya değerli taşlar gibi malzeme katmanlarından oluşur. İlk olarak, esnaf özellikle bu elementlerin her birini keser. Daha sonra, zanaatkar onları kadran üzerine bindirecek bir resim veya desen oluşturacak şekilde düzenler.

Göktaşı

Adından da anlaşılacağı gibi, bir göktaşı kadranında ince gerçek göktaşı dilimleri bulunur. Esnaflar, her bir parçayı ayrı ayrı keserek ve cilalayarak, dünya çapında çeşitli meteoritleri kullanır. Sonuç olarak, elde edilen kadranlar benzersizdir. Ayrıca, hiçbiri tam olarak aynı değildir. Jaeger-LeCoultre, Rolex ve Jaquet Droz gibi markaların ürettiği üçlü takvim saatleri   genellikle meteorit kadranlarına sahiptir.

İskelet

İskelet kadranı, saatin hareketini ortaya çıkardığı için oldukça karmaşık görünüyor.

Tapisserie

Bir tapisserie kadran biraz Guillochlu gibidir. Yüzeyinde dar kanallarla ayrılmış birçok küçük kareden oluşur. Guilloche’a benzer şekilde, pantograf adı verilen bir makine, tasarımı bir maketten izler ile kadran üzerine kazar. Audemars Piguet Royal Oak büyük olasılıkla tüm zamanların en ikonik tapisserie versiyonudur.

Teaked

Geldik son saat malzemelerinden kadranın son çeşidi olan teaked kadranına. Bu sadece kazınmış dikey çizgileri olan bir kadran. Omega Seamaster Aqua Terra bir teaked kadranının popüler bir örnektir.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

One Reply to “Saat Malzemeleri Farklı Kadran Çeşitleri”

  1. SaatPort dedi ki:

    Yorumlarınızı bekliyoruz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir