Saat Bakımı Kuvars ve Otomatik Saatler

Saat kullanmaktan haz alabilmek istiyorsanız lütfen şu basit kurallara uyunuz;

1. Diğer tüm mekanizmalar gibi mekanik saatler düzenli bakıma, temizlemeye, yağlamaya ve hassasiyet ayarına ihtiyaç duyarlar. Bu işlemleri saatinizin üreticisi tarafından tanınan, yetkili bayilerde, uzman kişiler aracılığıyla her 3 veya 4 yılda bir yerine getiriniz.
Bu önemli bir önkoşuldur. Saat kasasının açılması, en küçük toz parçacığının dahi mekanizmada aşınmaya ve dolayısıyla iç mekaniğe ve saatinizin ayarlarına zarar verebilir. Saatinizi kurmanızı, sarmanızı gerektiren durumlarda öncelikle kolunuzdan çıkarınız. Bu sayede saatinizin en hassas bileşenlerinden biri olan taç kısmının maruz kalabileceğiz dengesiz basınca mahal vermmiş olursunuz. Saatinizi çalıştırmadan önce, manuel sarmalı ise saatiniz taç kısmını saat yönünde duruncaya kadar çeviriniz.

Kendinden sarmalı saatler haftada bir taç kısmı 20 – 30 tur saat yönünde çevrilmelidir. Mekanik saat kullanıyorsanız, ekstrem sporlardan ve hava basıncı sağlayan aletlerle çalışmaktan kaçınınız.
Geri tepme saatinizin ömrünü ve hassasiyetini etkiler. Mekanizmanın ne kadar mükemmel olduğu veya darbeye dayanıklı olduğu fark etmeksizin her daim mekanizmaya aşırı yüklenme riski mevcuttur.Pahalı mekanizmalı veya mücevheratlı bir saat sahibiyseniz egzersiz yaparken lütfen saatinizi kullanmayınız. Özel yüksek mekanizma korumalı, solid kasalı ve suya dayanıklı sportif saatler seçiniz.

2. Kuvars saatler daha az ilgi isterler.
Buna rağmen yine de her 4 veya 5 yılda bir düzenli check-up yaptırılmalıdırlar. Saatinizin bakımı saatinizin üreticisi tarafından tanınan yetkili bayiler tarafından yapılmalıdır. Kuvars mekanizmalı bir saatin pili değişeceği zaman pil bitmeden yetkili kişilerle irtibata geçiniz. Tükenmiş piller korozyona sebep olabilirler. Lütfen pili kendiniz değiştirmeyiniz. Eğer saatiniz suya dayanıklı ise pil değiştirildikten sonra test edilmelidir. Saatinizin nemlenmesine, nemin iç bileşenlere geçmesine izin vermeyiniz.

 

Takvim mekanizmasına zarar vermemek için tarihi akşam 10 ila gece 2 arasında değiştirmeyiniz.

Bu süre zarfında mekanizmadaki bütün çarklar tarihi otomatik değiştirmek üzere çalışmaktadırlar. Saatinizin saat ibresini saat 6 yönüne getirin ve tarihi öyle değiştirin. İsviçre yapımı saatlerin çoğu safir camdır. Safir cam çizilmeye dayanıklıdır. Ancak kolayca zarar görebilecek bazı maddeler vardır. Bu sebeple saatinizi mücevheratlarınızdan (özellikle değerli taşlı olanlardan) farklı bir yere koyunuz bu sayede minimal sürtünmeden kaçınmış olursunuz. En iyi seçenek saatin kendi kutusudur. Bu tip kutular yumuşak maddelerle kaplıdır ve saatiniz için özellikle üretilmiştir.
Kırık veya çatlak camı zaman kaybetmeksizin değiştirin.

En küçük çatlak dahi mekanizmaya zarar verebilecek küçük toz taneciklerinin içeriye girmesine sebep olabilir. Bu da saatinizin hassasiyetini etkileyecektir. Saatinizi soğuk yerlerde bırakmayınız. Soğukta yağ donar, mekanizma durur ve eksen pimleri zarar görebilir. Saatinizi taştan veya mermerden yapılma masa ve benzeri alanlara bırakmayınız. Mermer hızlı ısı değişimine sebep olacaktır bu da saatinizin belli parçalarına özellikle paslanmaz çelikten yapılmış eski saatlerdeki yayların zarar görmesine yol açar.

Uzmanlar saatinizi yatmadan önce çıkartmanızı tavsiye etmektedirler. Uykuda olduğunuz süreçte bilinçsizce yaptığınız hareketler saatinize zarar verebilirler. Buna ek olarak uyuyan bir kimse genellikle terler. Ter gitgide saatinizin içine birikebilir. Bu saatinizn kasasına ve sızıntıyı engelleyen vidalara zarar verebilir. Eğer saatiniz suya dayanıklı ise onu zaman zaman deterjanla veya yumuşak sabukla temizleyiniz ve kurulayınız. Eğer saatinizin kordonu deri ise bu işlemi sadece kasa, gövde kısmına uygulayınız. Saatiniz suya dayanıklı değilse kuru bir bez parçası ile temizleyiniz. Eğer sürekli spor yapıyor veya faal bir hayatınız var ise metal, çelik kordonlu saatleri seçiniz. Spora dayalı terleme deri kordonunuza zamanla ciddi zararlar verebilir.

Saatinizi sauna, küvet veya sıcak duş altında takmayınız. Aşırı sıcaklık ve nem sızıntı engelleyici contalara ve saatin kasasına zarar verebilir. Tuzlu su kaplamaya zarar verir. Bu sebeple suya dayanıklı saatler bile sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır, temizlenmelidir. Bu uygulama korozyonu engellemeye ve contaların erken yıpranmasını engellemeye yarar. Suyla temas halindeyken taç kısım ve diğer tüm butonlar 1. pozisyonda yani saatinize en yakın halinde olmalıdır. Su geçirmez ve suya dayanıklı saatler arasındaki farkı bilmeliyiz. Suya dayanıklı saatlerin çoğu kısa süreli ve az miktarda suya direnç gösterebilirler. Elinizi yıkamak veya yağmur altında kalmak suya dayanıklı saatinize zarar vermeyecektir. Fakat duş almak (özellikle jel kullanıyorsanız) veya dalma kasa içine nem kaçmasına sebep olur ve mekanizmaya zarar verir.

Yüzme ve dalma özel su geçirmez saatlerle yapılmalıdır. Saatinizin taç kısmını çok sıkmayın aksi takdirde contalarına ve vida dişlilerine zarar verebilirsiniz. Güç uygulamadan sıktığınız zaman işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Scuba diving için yapılmış özel saatler haricindeki saatlerinizde suya maruz kalınan durumlarda kronografı açmayınız. Butonların altındaki deliklerden kasa içine su kaçmasına sebep olunabilir. 2 veya 3 yılın sonunda conta ve vidaların yıpranması sonucu saatiniz bütünlüğünü kaybedebilir. Bu sebeple sıkılığını her 2 veya 3 yılda bir kontrol ettirin gerekirse contaları ve veya vidaları değiştirin.

Saatinizi manyetik alanlardan uzak tutun, manyetizma saatinizin hassasiyetini ve mekanizma yapısını bozabilir.
Ve en önemlisi İsviçre yapımı saatinizi bilinmedik mağaza ve dükkanlarda tamir ettirmeyin sade ve sadece yetkili bayilere götürün.

2 Replies to “Saat Bakımı Kuvars ve Otomatik Saatler”

 1. Cüneyt Aldemir dedi ki:

  Merhaba,

  Kullanmakta olduğum saatin bezeli boyadan yapılmış durumda. Bu bezeli üzerinde ki kaplamayı çıkartarak yerine seramik bezel uygulamak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz acaba.

  Selamlar
  Cüneyt Aldemir

  1. saatport dedi ki:

   Merhabalar 0212 777 5 777 den ulaşabilirsiniz efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir