SAAT BAKIMI İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN TEMEL KURALLAR

SAAT BAKIMI İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN TEMEL KURALLAR

 Saat bakımı için bilinmesi gereken temel kurallar Bir saat sadece zamanı anlatmaktan fazlasını yapar. Çoğu zaman, onunla bağlantılı kişisel anılar vardır. Bu onu inanılmaz derecede duygusal bir nesne haline getirir. Ve itina ile bakılırsa, saatinizi gelecek nesillere aktarılabilirsiniz. Çoğumuz duymuşuzdur; bu babamın saati, bu dedemin saati diye. Artık o sadece zamanı gösteren değil, aynı zamanda hatırlatan bir obje olmuştur. Böyle bir anıyı yaşatabilmek veya geleceğe aktarmak çok zor değildir. Bize düşen düzenli çalışmalarını sağlayacak bir ilgidir.

Kullandığınız saati, ya kendiniz satın aldınız, ya miras kaldı veya hediye aldınız. Her durumda uzun süreli bir kullanım için saatinize nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çok da zor olmayacak bu bakımların nasıl yapıldığına bir bakalım:

TEMEL KURALLAR

Saatinizi düzenli olarak kullanın. Sürekli kullanılan bir saatte global saat ayarları devamlı takip edileceğinden, yani göz önünde olacağından ilgi daima üzerinde olacaktır.  Her ne kadar mekanik saatler için geçerli olsa da “işleyen demir pas tutmaz” sözünden hareketle çalışan bir saat, atıl olarak duran saatten daha uzun ömürlü olacaktır. Özellikle kurmalı bir saat, hatıra veya dönüşümlü kullanılıyorsa mutlaka en az haftada bir kere çalıştırın.
Saatinizi mümkün olduğunca sık temizleyin. Yumuşak bir bez alın ve kir veya tozu temizlemek için kayış kısmını ve kasasını silin. Kiri yumuşatmak için saati birkaç ayda bir su ve sabunla ıslatarak silin.

Saat bakımı için bilinmesi gereken temel kurallar  

Mıknatıslardan uzak tutun. Bazılarımız saati bir mıknatısa yaklaştırmanın zaman işleyişini olumsuz yönde etkileyebileceğinin farkında olmayabilir. Veya çalışma ortamınız manyetik ortam içerisinde olabilir. Bu durumun saatinizi olumsuz yönde etkileyeceğini bilmelisiniz.
Saatinizin suya karşı ne denli direnç göstereceğini bilmeniz gerekir. Günümüzde çoğu saat su geçirmez olarak üretilmektedir, ancak vintage (antika değerdeki) saatler zaman içinde su geçirmezliklerini kaybetme eğilimindedir. Saatiniz suya dayanıklı değilse, küçük su sıçramalarına karşı koyabilir, ancak bundan kaçınmak en iyisidir. Ve saatinizin bir deri bandı varsa, saatinizi ıslatmayın; su, deriyi zayıflatır ve çatlamalarına sebep olur.
Kristal cama dikkat edin. Engel olunması biraz zordur, ama yine de önemli ve bahsetmeye değer bir konudur bu. Saatinizin kristalini bir duvara veya çiziklere neden olabilecek diğer nesnelere çarpmasını önlemek için yapabileceğiniz her türlü önlemi alın.

BİR KAÇ TANE SAATİ OLANLAR

Birden fazla saate sahip olanlar için, kullanılmayan saatlerinizi özel bir saklama kutusuna veya saatin kendi kutusuna kaldırın. Saat kutuları, saati güvenli tutmak ve koruma sağlamak amacıyla yapılmaktadır.Saat bakımı için bilinmesi gereken temel kurallar
Temizlik malzemeleri gibi kimyasallarla saatinizi temastan kaçının. Ayrıca, saatiniz ile kullandığınız parfümünüz arasında, özellikle saatin bir deri kayışı varsa, temastan kaçının. Parfüm, kayışa zarar verebilir, zayıflatır ve potansiyel olarak yırtılmasına neden olur. Parfüm veya kolonyayla püskürtme yaparken, saati bileğinize yerleştirmeden önce tamamen kurumasını bekleyin.Saat bakımı için bilinmesi gereken temel kurallar
Saatinizi güneş ışığına uzun süre maruz tutmaktan kaçının. Güneş ışığı saatinizin rengini soldurabilir. Ayrıca, ısı pil ömrünü kısaltabilir, bu nedenle saatinizin doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını önlemek en iyisidir.Saat bakımı için bilinmesi gereken temel kurallar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.