Modern Adamlar İçin Klasik Bakış : Rolex Cosmograph Daytona

Rolex Cosmograph Daytona replika saat

Modern Adamlar İçin Klasik Bakış: Rolex Cosmograph Daytona

Rolex Cosmograph Daytona replika saat Hatırlayacağınız gibi birkaç ay önce Patek Philippe Aquanat hakkında yazarken, saat tutkunlarının takip ettiği ve özenle sahip olmak istediği birkaç saat var demiştim. Her yazışımla, ihtiyatla devam ediyorum. İlk olarak Omega Speedmaster serisinde olduğu gibi; şimdilerde de Rolex Cosmograph Daytona serisi de, bahsettiğim bu özelliklere kesinlikle uyuyor.Cosmograph Daytona, hem tarihi bir efsane; hem de modern bir üne kavuşan dinamik ve kaliteli bir saat serisidir. 1955 yılında, Cosmograph serisinde öncü konumunda olan Oyster Chronograph’ın piyasaya girmesinin ardından, ‘’Daytona Öncesi’’ Ref. 6238, modern nesnelere daha estetik bir özellik kazandıran bir saatti. Resmi olarak ilk Comograph saatin ise; 1963 ilkbaharından iki yıl sonra Daytona sözcüğünün altı çizili biçimde basılmasıyla birlikte, 60 yıl süren bir serüven ve onlarca farklı varyasyonla efsane olmaya hak kazanmıştı.

Rolex Cosmograph Daytona

Rolex Cosmograph Daytona replika saat Bu zaman diliminde ise; pahalı bir spor saat isteyen ve saat takımından istediğini almayı planlayanlar için dengeleme çalışmaları da sürdürülmüştü. Valjoux 72 mekanizması ile Daytona Beach, Floria’daki ilk günlerinden itibaren, Zenith El Primero’da yer alan yöneticilerinde bileklerini süsleyen bir koleksiyon ürünü olmayı başarmıştır. Bugünl ise; Rolex Daytona, hem klasik saat serverlerin, hem de egzotik ‘Paul Newman’ tarzı kadranların yanı sıra; diğer Cosmograph ve Daytona severlerin modern bir kalabalık oluşturmasıyla birlikte, aranan saatler arasındaki yerini koruyor. Bu ünlü markaya ise; aşağıda bakabilirsiniz.

Replika saat modelleri kaliteli

Rolex Cosmograph Daytona replika saat , BaselWorld 2016 için yeni bir seri yayınladı. Bu yıl içindeki rağbet ise; oldukça büyüktü. Bu yeni modelin tasarımı ise; yıllar önce Cosmograph modellerinden farklı bir hal aldığı görülüyor. Çeşitli metallerin kullanıldığı farklı saat kadranları, daha önceden oyulmuş metal çerçevelerin yeni almış seramikten üretilmiş özel Rolex Cerachrom’da gravür ve farklı bir çerçeve içeriyor.

Rolex Cosmograph Daytona replika saat Özellikle çeliğin her haline odaklanarak üretilmeye çalışan bu saat, Rolex’in kendi bünyesinde yer akan kronograf hareketli Calibre 4130 ile güçlendirilmiş olup; 40 mm taçsız bir çapa sahiptir. Şimdi ise; siyah çerçeve içinde bulunan siyah ve beyaz kadran üzerinde 12 saat, 30 dakika ve 60 saniye ölçmeye yarayan 3 hatlı siyaz-beyaz kronograf alt dizini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; Daytona’nın kurumsal logosunun altında 4 çizgili farklı bir yazı, saat belirteçleri, pilon eller ve elbette ki kırmızı dikkat çeken Daytona yazısı da yer alıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir özelliği ise; vidalı taç ve kronograf iticileriyle ünlü Rolex Oyster kayışının yer almasıdır. Bu sene piyasaya sürülmesi beklenen model, 12.400 dolar civarında alıcı bulacak.

Klasik Modeller

Rolex Cosmograph Daytona, 1963’te yapılan resmi tanıtımın ardından birçok özelliği ve unsuru değişmesine karşın, tarihsel dokusunu yaşatan özelliklerinin bir kısmı da bulunmaktadır. Vidalı taç ve iticiler, kayış ve istiridye çantası ile birlikte, neredeye 60’lı ve 70’li yıllardaki modellerin tasarımlarına sahiptir. Bu arada, saat işaretleyiciler, taç koruyucuları ve şirket için otomatik hareket özelliğinin yanıs ıra; 40 mm’lik boyutları da çağdaş özellikleri arasındadır. 1988’den sonra üretilen Daytona modellerindeki unsurların tamamı bu şekildedir.

Bu yıl piyasaya sürülen modeller, serinin en ünlü modellerinin modern varyasyonlarına, egzotik özellikleriyle aranan ‘’Paul Newman’’ referanslarına oldukça saygılı özellikler taşımaktadır.

Spartalı kadranlar

Bu saatlerde ise; siyah ve beyaz Spartalı kadranlar, oldukça yoğun bir şekilde plastik veya plegsiglaslı siyah çerçeve kullanılmasıyla da ayırt edilmektedir. 2016 Daytona modellerinde fark edeceğiniz, önceki siyah selüloz çerçeveyi onurlandırmak adına, panda modellerine atıfta bulunmak suretiyle siyah ve beyaz alt ayrıntılar da bulunmaktadır.

Rolex Cosmograph Daytona replika saat , ikonik olması ve zaman kavramının bulunmadığı özellikleriyle piyasaya çıkması sayesinde, uzun yıllar boyunca fiyatını yüksek seviyede tutmayı başararak, markanın değerini arttırmayı başarmaktadır. 2016 BaselWorld sürümü, önümüzdeki on yıl boyunca şöhretini koruyacağı gibi; beğeni kazanması konusunda da, insanların şimdiden özelliklerini kabullenmesiyle garantilemiş gibi görünüyor. Belki bir gün Rolex firması eski Daytona modellerine dönüş yapabilir ancak şimdilerdeki koleksiyoncular, saatin bu halinden oldukça memnun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir