Richard Mille Saat Tarihçesini Öykü Tadın’da Öğrenin

Richard Mille Saat

Richard Mille Saat Tarihçesi

Richard Mille Saat (Benim önerim: Richard Mille: Lüks Saatin Tarihçesi) Richard Mille, doğrusu RM. Lüks saatin süreı de denebilir. Mekanik saatçiliğin zirvesini ifade eden, Haute Horlogerie kültürünün en üstünde yer edinen, Richard Mille, zirvenin zirvesinde. Mükemmeliyetçi bir anlayışla, çok yüksek kalitede, özgün el yapımı saatleriyle, lüksün ve kalitenin simgesi. Herhangi bir ürünü kalitesini anlayabilmek için onun tarihinde yatan malumatbirikimine bakmak gerekir. Aslen hikâye İsviçre sınırındaki bir Fransız komününde başlıyor. Besançon’da pazarlama eğitimi alan Richard Mille, şehirdeki lüks saat (luxurywatchmaking) üreticilerinden Finhon’da çalışmaya başlıyor. Aslına bakarsak buna çalışmak değil de, pişmek, gelecek hayalleri oluşturmak, gelecekte sınırlı sayıda kaliteli ve özgün tasarımlı saat üretme isteği edinmek denilebilir.

Richard Mille Saat Lüx Saatin Tarihi

Bir Richard Mille saati – RM11-02 Richard Mille lüks saatçiliğin tarihini yazmaya başlıyor, devleşmeye dair ufak adımlarını atıyor. Bu sırada Finhon, Matra adlı mekanik ürünler ve tabanca üreten birfirma tarafınca satın alınıyor. Açık ki Mille, saatçiliğinin temellerine bu mekanik dünyadan edindiklerini de koyuyor. Yolculuk devam ediyor.

Zirveye Çıkmak…

 

Bu girişimci adam, artık kendi işini yapmak, saatleri yaratıcılığı ile buluşturmak istiyor. 1992 senesinde Matra’dan ayrılan Richard Mille, Mauboussin için lüks saatler üretmeye başlıyor. Dünya değişiyor, teknoloji aşama kaydediyor sadece Mille teknolojiden çok daha hızlı gidiyor. 1999 senesinde kurulan Richard Mille Saat şirketi, ilk başlarda RM001’i 2001’de üretiyor. Fezasanayinde kullanılan çok hafifçeçe malzemelere yönelen şirket, dünyanın en lüks saati olmanın yanında dünyanın en hafifçeçe saati olma yolunda da ilerliyor. 2000’lerin başlangıcında Formula 1 pilotu Felipe Massa’nın kullandığı, RM05, RM06, RM07’den sonrasında artık
Richard Mille’nin ölçütü gramlar oluyor. 2012’de 2 milyon dolarlık RM056’dan geçen yol, şu an üretilen 20 gramlarla söyleniş edilen modellere varıyor. Yanlış duymadınız, Richard Mille, şu an 20li gramlarda saatler üretiyor. Bu gidişatla 20 gramların altını zorlayacağı belli. Bir ihtimal bir gün, iyi mi insanoğluın uzayda ağırlığı yoksa, Richard Mille de yeryüzünde ağırlığı olmayan saatler üretecek. Bu saatin manevi ağırlığı ise günden güne artacak.

 

replika saat

richard mille saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir