Richard Mille RM 59-01 Yohan Blake Tourbillon

Şeytanın izi, SIHH 2013’te idi…

 

Normları alt üst eden, ultra-lüks saat üreticisi Richard Mille, 2013’ e özel kreasyonu ile yeniden adından çok söz ettirecek! “inovasyon” ve “sınırları zorlamak” mottoları öyle sanıyorum ki, markanın kendini en iyi şekilde ifade ettiği iki mottosu!! RM59-01 “Yohan Blake” edisyonu da işte bu kavramların birleşip vucüt bulduğu başka bir çalışmaları… Yohan Blake i tanıyorsunuz değil mi? Genç Jamaikalı atletten bahsediyorum. Hani şu diğer ismi “the beast-Canavar/Şeytan” lakaplı olan ve Usain Bolt ile birlikte yarışan takımdaş koşucudan… Mille ile bir sponsorluk anlaşmasına imza atmış olan inanılmaz yetenek; 2013 olimpiyatlarında Richard Mille tarafından üretilen yeşil ve parlak sarı renkte çok özel bir saati bileğine geçirmişti. Bu saat onun adına ithaf edildi ve RM59-01 tourbillon serisi yalnızca 50 adet olarak üretildi. Saatin fiyatına tuzlu demek az gelebilir, ehem 620.000 dolarlık etiket kulağınıza nasıl geliyor? Çok uçlarda olan saatin de kendine has koşuculara yönelik özel bir mekanizması olduğundan bahsediliyor… Dememiz odur ki, atletlere yönelik özel üretim saatleri ile dikkat çekmeyi başaran firma tasarım harikası bu el üretimi özel saatleri, amacına yani sprint’e uygun olarak üretmiş!

 

 (Saat, ultra hafif ve ultra sağlam, nanotüplerden oluşan komposit bir kasaya sahip)

Saatin kasası yarı saydam olarak imal edilip içerisine karbon nanatüper enjekte edilmiş bir komposit… Yapısında kullanılan özel alaşım sebebi ile hem çok sağlam hem de çok hafif! Diğer tüm Richard Mille kreasyonlarında olduğu gibi bu özel üretim saat da son teknoloji ürünü üst-sınıf malzeme kullanılarak meydana getirilmiş. Kasa ölçüleri ise 50.24mm x 42.7mm x 15.84 mm ile tipik bir Mille ebadındaysa da, tipik olmayan durum kasa dizaynında düşünülmüş olan özel asimetri… Bu da ayrodinamik yasalara göre üretilen bu saatin sprint atarken sorun çıkarmamasını sağlıyor denmekte… gerçi Richard Mille’nin Yohan Blake’i test amacı ile özel bir rüzgar tüneline alıp almadığını bilmiyoruz ama resimlerden de göreceğiniz üzere bu asimetrik kasa, inanılmaz bir görsellik sunmakta.

Nanatubuleslere yakın bir bakış!

 38557

“The Beast” köprüleri

Saatin görsel şovunu anlatan köprüler zaten saate ön taraftan baktığınızda ben buradayım diyor. Bu görülen köprülerdeki malzeme ise Magnezyum, silikondan oluşan son teknoloji ürünü olan bir alaşım.. Köprünün görevi ise tourbillon mekanizmasının yer aldığı kafesi sabitlemek

richard-mille-tourbillon-rm59-01-yohan-blake-5

Arkadan görünüş

richard-mille-tourbillon-rm59-01-yohan-blake-2

Son olarak hatırlatmakta fayda var ki, 50 adet üretilen bu sınırlı kreasyonun yanında Usain Bolt’un temsilciliğini yaptığı Hublot’a ait özel üretim saat biraz sönük kalıyor… Ne yazık ki, sahalarda ardında tozu dumana katan Usain Bolt, söz konusu saatler olunca Yohan Blake’in biraz gerisinde kalmış gibi görünüyor. ))

2 Replies to “Richard Mille RM 59-01 Yohan Blake Tourbillon”

  1. Ee abicim ne zaman geliyor size 😀

    1. admin dedi ki:

      blog bölümü tanıtım amaçlıdır sadece suan daha bu urunun malesef replicası yok 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir