Blog

Richard Mille RM 50-03 McLaren F1

Richard Mille RM 50-03 McLaren F1

Yalnızca Kırk gram. Richard Mille RM 50-03 McLaren F1 saatin ağırlığı, her şey dahil olmak üzere yalnızca kırk gram. Dünyanın en hafif saati olması için farklı bir mekanizmayla piyasaya sürüldü. Elbette ki bu, tamamen rekabet edilebilecek bir kategori değil. RM 50-03 Rafael Nadal için özel olarak üretilmiş çığır açan 19 gram ağırlıklı RM 027 Tourbillon Richard Mille ile kıyaslandığı zaman, hiçbir saatin bu kadar hafif olduğuna rastlamazsınız. Oldukça sade ve karmaşıklıktan uzak bir saat olan bu model, yalnızca 40 gram olmasının avantajını da en iyi şekilde kullanabilecektir.

REPLİKA RİCHARD SAAT

Eğer işin içine tutku ve tasarımcı ruh girerse, Richard Mille asla serserilik yapmaz. Yıl henüz yeni olsa dahi; muhtemelen yılın en iyi tasarımı olacak. Tüm bunların yanı sıra; özel bir saat için zemin hazırlanmış olması da mükemmel bir detay. Aynı zamanda, ünlü Formula 1 otomobil üretici olan McLaren ve Manchester Üniversitesi ile de iş birliği yaparak, mükemmel bir saat ortaya koydu. Titanyum, karbon TPT yani ince kat teknolojisi ve Richard Mill’in seçkin ve önde gelen tasarımıyla birlikte, mükemmel bir saat ortaya koyuldu. Graphene olarak bilinen Graph TPT, çelikten altı kat daha hafif ve 200 daha parlak bir malzemedir. Malzeme araştırmalarında kesinlikle mükemmel detaylar ortaya koyulup, kuvvetini de ortaya koymaktadır.

Richard Mille

Richard Mille RM 50-03 McLaren F1 Saat, Richard Mile ve McLaren arasında, geçtiğimiz yıl imzalanan 10 yıllık anlaşmanın eseridir. Her iki markada, kendi sınırlarının dışına çıkmak ve dünyaya olağanüstü bir şey bırakmak için bu işe girmiştir. Eğer söz konusu olay sınırları zorlamaksa; Richard Mille RM 50-03 McLaren F1, kesinlikle bunu yapabilecek güce sahiptir. Her zaman Richard’ı tanıyanların bildiği özel bir saat modeli olan RM 50-03 McLaren F1, göz alıcı tasarımı ve yüksek fiyatıyla da ilgi odağı olmaktadır.

Richard Mille

RM’nin atölyesinde çıkan ultralight ürünleri oldukça fazla gördük. Bu üründe de, diğerlerinden pek fazla fark yok. Bildirildiği gibi klasik tonneau şeklindeki tasarımı, dalgalı taneleri şimdi Rchard Mille tezgahında daha da kaliteli malzemelerle karşımıza geliyor. Malzeme kullanımı konusunda ustaca işlenmiş karbon TPT ve 5. Derece titanyum malzemede dahil olmak üzere, farklı bir teknoloji içeriyor. Aynı zaman Richard Mille RM 50-03 McLaren F1,  denkleme grafiğin eklenmesiyle birlikte, oldukça iyi çözümler sunuyor. Devrim niteliğindeki nanomateryal sayesinde de, her zamankinden daha kaliteli çözümleri ortaya koyuyor.

Her zaman düşünülen çelik veya karbon fiberden daha hafif bir malzeme kullanılması için uzun süreli araştırmalar yapılmış. Endüstri devi olarak bilinen Richard Mille ile de, İsviçre saat piyasası bu halini almayı başarmıştır.

Tüm bunların yanı sıra, saatin gerçekten olağanüstü bir hafifliğe sahip olmasının asıl sebebi, bölünmüş ikinci bir kronograf bulunmasıdır. Ayrıca güç rezervi ve tork sensörü de barındıran 7.1 gram ağırlığındaki bu eşsiz gramajlar sağlıyor. Bu hafif malzemelerin kullanımıyla birlikte, taban plakası ve hareket köprüleri içinde 5. Derece titanyum malzeme ve TPT karbon dağıtımı sonucunda şimdiki halini alıyor. Dahası ise; tüm kalibreyi destekleyen enine kafes kasnın bandına tutturularak, aynı TPT karbon malzemeden üretilmesidir. Saati incelediğiniz zaman, McLaren Honda F1 otomobillerinde kullanılan süspansiyondan esinlenerek üretilen bir ürüne ulaştığınızı görebilirsiniz.

Richard Mille

RM 50-03 Kalibre, saat 11’de gösterge ile izlenebilen 70 saatlik bir güç rezervi imkanı da sunmaktadır. 21600 V/f ‘de çalışan, 43 mücevher içeren ve bölünmüş saniye işlevi sayesinde, farklı bir çalışma mantığı izlemektedir. Yeni kolon tekerleği sayısının 8’den 6’a kadar çıkartılması da, farklı bir güzellik olmuş. Bunun yanı sıra, yenilenen kelepçe tasarımı ve helezonik tekerleği de bıçakla değiştirilmektedir. Tüm bunlar hareketsiz uzmanlar için yapılan, sürtünmenin aynı anda azaltılmasını ve kronograf tarafından enerji üretilmesinin de yarıya indirilmesiyle birlikte sağlanmıştır.

Richard Mille

Saat tasarımında ve hareket tasarımında ortaya çıkmış olan yeniliklere rağmen, mekanizma kendisinde bulunan kadran tamburu ve dakika tekerlekleri gibi pek çok özelliği, klasik saatlerle birlikte sunuyor. Bunun etkisi ise; dış cephesine bakıldığı zaman kartal gözlü F1 fanlarına, McLaren-Honda otomobilindeki hava emme kanallarının takliti gibi gelecek farklı ve oyulmuş bir tasarım ortaya koyduğunu gösterir.

Son olarak söylememiz gerekir ki; geliştirme sürecinde kayışla fazla ilgilenilmemiş. Gördüğümüz Richard Mille RM 50-03 McLaren F1, oldukça kolay yıpranan, yıpranmayı da düzenli bir elastik bantla sabitlenecek özelliğe sahip. Elbette bahsettiğimiz elastik doku, iç çamaşırlarında olanla aynı. Elbette ki kendine göre farklı bir malzeme kullanılmış olsa da, biraz teknolojinin gerisinde kalıyor. Daha fazla otomatik bir bağlantı sunması için F1 kokpit emniyet kemerinin taklidi sonucunda elde edilen bir yapı sunuyor.

Muhtemel siyah kauçuk kayışın, Richard Mille’nin 44 mm x 49 mm kasası boyutlarıyla bildiğimiz farklı iki seçeneğe ulaşacağımız söyleniyor. Fakat bu model, muhtemel renge bağlı olarak yumuşak ve değişik kayış seçenekleriyle gelecek. Sevmek veya nefret etmek tamamen kullanıcıların elindedir. Ancak vereceğiniz tutarın karşılığını kesinlikle alacağınız farklı ve kaliteli bir ürüne ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Richard Mille’nin isteği üzerine, yalnızca 75 adet üretilecek ve RM butiklerinde satılmak zorunda olacak. Fiyatının özellikle 980.000 dolar civarında olması beklenen saat, KDV hariç bu fiyatla sunulacak. Belki de geleceğin en değerli saatine sahip olmak sizler için bu modelle mümkün olacak.

Bir cevap yazın