Blog

Richard Mille Eta Saat Modelleri

Richard Mille Saat

Richard Mille Eta

Markanın kurucusu,  Richard Mille Eta Saat 1951 yılı Fransa doğumludur. Uzmanlaştığı saat konusundaki kariyerine 1974 yılında başlamıştır. Lüks ve seçkin tüketim konusunda uzmanlaşmayı tercih etmiş, kendi markasını yaratmadan evvel dünyaca ünlü mücevher ikonu Mauboussin ile birlikte çalışmıştır.

1990 yılların sonuna doğru buradan ayrılıp kendi markasını yaratmak için var gücüyle çalışmalara sürdürmüştür. 1999’un başlarında APRP ile ortaklaşa biçimde Richard Mille markasının plânlarını oluşturup markanın temellerini atmış oldu. Ondan sonraki iki yıl boyunca saat konseptleri ve tasarımları üzerine çalışmalarını yürüttü.

23 Ekim 2001’de İsviçre Ticaret Sicili’ne kaydını oluşturup Richard Mille markasını yarattı. Prototiplerin gösteriminden hemen sonra 2001 yılında Basel’de düzenlenen Baselworld Saat ve Mücevher Fuarı’nda markasını sergileme olanağı buldu.

Richard Mille Eta Saat Modelleri

Burada ilk sergilenen model RM001’in tourbillon kalibresi, güç rezervi göstergesi ve tork göstergesi tanıtıldı. Aslına bakılacak olursa 2000 yılında sunulması bekleniyordu lâkin tork göstergesinde oluşan sorunların giderilmesi 1 yılı buldu. Bu sebepten dolayı 2001 yılında piyasaya sürüldü. Richard Mille markasını kurduğu zaman 50 yaşındaydı. Amacı, piyasadaki klâsikleşmiş ve yüksek teknolojili saatlerden çok farklı kombinasyonlu bir marka ortaya koymaktı.

Mille, tamamen kendi sermayesiyle bu işe atılmış ve piyasa risklerini göz önüne almadan hayallerini gerçekleştirmek istemiştir. Kişiler ilgi alanları doğrultusunda yaratıcı olur, der bilim insanları. Richard Mille bu tezin doğru bir örneğidir. 50 yaşında hiçbir riske bakmaksızın atıldığı bu işte, sektör devi hâline dönüşmüştür.

Sektörün Devlerinden; Richard Mille

Richard Mille saatleri, ağır darbelere karşı oldukça dayanıklı ve hassasiyet içerecek biçimde dizayn edilmiştir. Mille otomobil, uçak, Formula 1 ve mekanik tutkunu olarak nam salmış bir tasarımcı. Saat modellerinde bu tutkularına rastlamak oldukça mümkün. Fıçıya benzer şekilde kasalar, iskelet kadranlar Richard Mille’nin ilgi alanlarının izlerini taşımaktadır. Sektörde bulunan diğer saat markalarına göre yüksek etiketli fiyatlarla satışa sunulmasının sebebi olarak Ar-Ge süreçlerinin masraflarından kaynaklı olduğunu belirtiyor.Richard Mille Eta Saat

Geleneksel olarak yürütülen saat tasarım süreç ve yöntemlerinin dışına çıkmak, hâliyle müşterilere yansıtılıyor. Ancak bu pahalılık beraberinde kalite ve eşsiz modelleri de peşinden getiriyor. Saatlerde ilk göze çarpan özellik saatlerin oldukça hafif oluşudur. RM 027 modeli 19 gram bir kütleye sahip.Richard Mille Eta Saat

Üretilen modeller mutlak surette test ediliyor, geri dönüşler değerlendirilerek çok daha özel modeller yaratılıyor. Diğer taraftan Richard Mille saatleri İsviçre’de üretiliyor. Fakat şirket, Fransa’da kayıtlı durumda. Fransa’da lüks tüketim vergileri oldukça yüksek olmasına rağmen Mille, ülkesine bağlılığını ve fayda sağlama isteğini ön plânda tutmaktadır.

Bir cevap yazın