Krizden Etkilenmeyen LVMH

Krizden Etkilenmeyen LOUİS VUİTTON

Avrupa genelinde yaşanan ekonomik kriz ilk başta lüks sektörleri vuruyordu fakat LVMH krizden hiç de etkilenmiş gibi görünmüyor. Lüksün en büyük temsilcisi olan bu firma kriz esnasında bile %26?lık bir artış yaşadı.

Bu ekonomik dalgalar içerisinde bile lüks tutkusundan vazgeçemeyenlerin aradıkları şeyleri onlara sunan LVMH Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarındaki hızlı büyümesini sürdürüyor. Saatler ve mücevherleri kapsayan LVMH iş kolunun performans grafiği ve hisselerinin artışı göze çarpıyor. Yüzde yüzotuzüç gibi çılgın oranlarda büyüyen ve genişleyen bu firma yeni koleksiyonlar üretmeye ve prestijini artırmaya devam etmekte. 2013 de piyasaya sürülen Link Lady koleksiyonunun da artışın sebepleri arasında yer alması bu koleksiyonu iş dünyasında da ünlendirdi. Geleceğe dönük ve yenilikçi tasarımlarla hazırlanmış olan Hublot serisini de LVMH ortaya çıkardı.

LVMH çatısı altındaki lüks tüketim malları lüks tüketim kolları olan içki sektöründeki satışlarla birlikte lüks satışların oranlarını bir hayli yükseltiyor.

Tüm bu zengin piyasasının yanı sıra bir yandan da krizden olumlu kurtulmaya çalışan ?erişilebilir lüks saatler? için atılımlar yapan firmalar var. Özellikle genç firmalardan bu tarz atılımlar görülmekte. Frederique Constant firması da bu firmalardan bir tanesidir. Erişilebilir lüksün aşırı zengin olmasalar da gelir durumu iyi olan insanlar için üretilmiş lüks mallar olduğunu, bunların mücevherli saatler kadar pahalı olmasa da bir memur maaşıyla başa çıkılamayacak kadar lüks mallar olduklarını biliyorsunuzdur. Frederique Constant firmasının başındaki isim olan Niels Eggerding kendisini genç ve hırslı biri olarak nitelendiriyor. Markanın en temel özelliğinin ulaşılabilir lüksün simgesi olmayı başaran marka oluşunun altını çizen Eggerding bu firmanın en önemli sorumluluğunun da sürekli gelişmek olduğunu belirtiyor. Cenevre?deki fabrikadan dünyaya yayılan bir dalga şeklinde büyümek istediklerini ve üretimin erişilebilir lüks üzerinden devam etmesi gerektiğini çok iyi bilen genç ve hırslı yönetici saat dünyasındaki önemli firmalardan biri olduklarını da her fırsatta belirtiyor.

Doğru zamanda doğru hamlelerle büyümek isteyen firmalar ve zaten büyük lüksün en büyük temsilcisi olan büyük firmalardan biraz bahsetmiş olduk. Erişilebilir veya erişilemez lüks fabrikalarının tutum farklılıkları da makalemize yansımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir