Kol Saatleri Nasıl Temizlenmeli kararan saat kordonu nasıl temizlenir

Kol Saatleri Nasıl Temizlenmeli

Kol Saatleri Nasıl Temizlenir kararan saat kordonu nasıl temizlenir : Bazen sadece bir aksesuar bazense çok büyük öneme sahip olan zamanı takip etmek için kullanılır kol saatleri. Kimi insanların saate olan tutkunluğundan saat koleksiyonu olsa da kimisi sadece bir veya iki saati yeterli görebilir. Ancak kullanılan saat sürekli olarak bilekte bulunduğundan, sürekli hareket halinde olan kolda terleme olur, bu durum ise hem sağlığa hem saate zarar verir.

 

Kullanılan saatin ömrünü uzatabilmek için ise, mutlaka düzenli olarak saatin bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Kullanılan birçok saat türünde nasıl bakım ve temizlik yapılacağı saatin türüne göre anlatılmaktadır. Ancak böyle bir anlatım yoksa kendinizin, saatin temizliğini ehemmiyetle ve uygun şekilde yapmanız gerekir.

 

 

Saat Temizliğin de Nelere Dikkat Edilmeli

Temizliğe başlamadan önce, temizlenecek saatin türü ve modeli bilinmelidir. Aksi halde yanlış bir yöntemle saatinizi tamamen kaybedebilirsiniz. Nitekim; silikon, deri veya metal gibi farklı malzemelerden yapılmış saatleri temizlemek için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken nokta; eğer saatin uzun süre kullanılması isteniyorsa, saatin su ile temasını minimuma indirmek gerekir.

 

 

Saatin kasasını temizlerken kesinlikle su kullanılmamalı. Yumuşak pamuklu bir bez ile yavaşça silinmelidir.

Saatin Temizliğine Nasıl Başlanmalı

Öncelikle saatin kordonunu kasa kısmından ayırıp çıkarmak gerekir. Bu durum hem işinizi kolaylaştıracak hem de hassas olan kasa kısmına zarar vermeniz ortadan kalkacaktır. Kimi saatler de kordonu kasadan ayırmak kolay iken kimilerinde oldukça zordur hatta ayrılmamaktadır. Eğer kordon kasadan ayrılamadıysa, kordonu temizlemek için kullanılacak malzemenin kasaya temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Saat Temizliği İçin Gerekli Olan Malzemeler

Yumuşak pamuklu bir bez
2 çay kaşığı bulaşık deterjanı
Ilık su
Sirke
Diş fırçası
1 çay kaşığı kadar diş macunu

Hangi Saat Türü Nasıl Temizlenmeli

Deri Kordon

Kirlenmeye oldukça müsait olan deri kordonlu saatler, hem şık hem spor görünümlerinden dolayı çok sık tercih edilirler. Biraz dikkat ederek kolaylıkla temizlenebilir. Sirke tamamen doğal olduğu için deterjan yerine tercih edilebilir. Kordon, hazırlanan sirkeli suya daldırılıp sonra pamuklu kuru bir bez ile kurulanabilir. Veya temiz, pamuklu bir bez ile, bezi sirkeli suya batırıp, sadece silinerek temizlenebilir. Böylece üzerindeki bakteriler ve koku ortadan kalkacaktır.

Metal Kordon

 

Metal kordonların en büyük problemi paslanmadır. Paslanmanın nedeni ise oksitlenmedir. Oksitlenme uzun süre su ile temas etme ve terleme sonucu oluşur. Terleyen cilt ise ister istemez tere maruz kalmaktadır. Mümkün mertebe metal kordonlar sudan uzak tutulmalıdır. Su ile temas olunca hemen kuru bez ile kurulanmalıdır. Oksitlenme paslanmayı arttırdığından bakım çok önemlidir. Eğer kordon yerinden çıkıyorsa temizlik daha kolay olacaktır. Çıkarılan kordon ıslatılmadan, diş fırçasına macun koyup fırçalanır. 5 dakika bekletilir. Su ile yıkanıp hemen kurulanır. Veya bezi ıslatıp kordonun her yeri silinir ardından kuru bezle hemen kurulanır.

Plastik veya Silikon Kordon

Hazırlanan deterjanlı suya konulup 5 dakika kadar bekletilir. Ardından pamuklu bezle güzelce kurulanır.

 

Kol Saatleri Nasıl Temizlenir kararan saat kordonu nasıl temizlenir

Kol Saatleri Nasıl Temizlenir kararan saat kordonu nasıl temizlenir

Kol Saatleri Nasıl Temizlenir kararan saat kordonu nasıl temizlenir

4 Replies to “Kol Saatleri Nasıl Temizlenmeli kararan saat kordonu nasıl temizlenir”

 1. SaatPort dedi ki:

  Kordon polisaj ve bakım

 2. Ayşe nida ekim dedi ki:

  Gri renkli hasır görünümlü metal saatlerde pembeleşme neyden kaynaklanir

 3. Yusuf direk dedi ki:

  Seiko 006 p direkc drive sari renk kaplama saatim kaplamasi bazi bolgelerde kilcal cizikler bazi bolgelerde alt renk cikmis camin kenarindaki siyah celik te kilcal cizikler mevcut bunlar cozulurmu assa yukari masrafi ne olur resim video atabilirim gaziantepteyim saygilar hayirli isler

 4. Yusuf direkc dedi ki:

  Seiko 006 p direkc drive sari renk kaplama saatim kaplamasi bazi bolgelerde kilcal cizikler bazi bolgelerde alt renk cikmis camin kenarindaki siyah celik te kilcal cizikler mevcut bunlar cozulurmu assa yukari masrafi ne olur resim video atabilirim gaziantepteyim saygilar hayirli isler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir