Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon

Uluslararası Saat fuarı SIHH 2013’te ’ın Mastergrande Gyrotourbillon’ı tanıtıldı. Markanın sıkı takipçileri ne bekledi ve ne buldu karşılarında çok emin değilim ama klasik hatlar ve de yepyeni tasarımı ile muhteşem bir dönüş yapan firma elbette herkesi şaşırttı.

Master Grande Tradition Gyrotourbillon

Saatin adı içerisindeki “Jubilee” etiketi (yıldönümü kutlaması) dikkat çekici bir biçimde saatin onlarca yılı arkasında nasıl bıraktığını vurgularken aslında 180 senenin nasıl devrildiğini de tek çırpıda anlatabiliyor. 1833 senesinden beri üretimlerine devam eden asırlık firma son eserü The Master Grande Tradition Gyrotourbillon 3 ile adından söz ettireceğe benziyor. Elbette ki bu kreasyonun da fanlarının karşısına limited edition/sınırlı edisyon olarak çıkacacağını meraklısına hatırlatmakta fayda var.

Tradition

Aslına bakarsanız Jaeger-LeCoultre yapmaya çalıştığı yegane şeylerin başında zaten var olan modellerini bir bir elden geçirip onları değerli taşlarla donatmak geliyor diyebiliriz. Örneğin Gyrotourbillon3 neredeyse böyle bir anlayışın ürünü, çepeçevre elmaslarla ve değerli taşlarla adeta yeniden yaratılmış olan saat lüks düşkünlüğünün bir başka göstergesi olarak da kabul edilebilir (şükür ki kadranın üzerinden taş yok!)

 

jaeger-lecoultre-gyrotourbillon-3-05_zps69a8d6cd

 

İsim etiketindeki Jubilee’ye biraz da değinecek olursak; firma yalnız belli başlı ve çok küçük bir fraksiyona sahip ürün gamı içerisinde bu ismi kullanıyor. Kullanmanın yegane amıcı da Antoine Lcoultre’ye bir kez daha onurlandırmak. Master Grande Tradition Gyrotourbillon edinmek için kısıtlı bir şansınız var. Bankada paranızın olması da tek yeter sebep değil, hızlı olmanız da gerekiyor, çünkü her hesabı şişkin kişi ne yazık ki bu saatlere sahip olamayabiliyor!

Değerli kreasyonun 75 adet limitli diğer bir varyasyonu ise platinyum kullanılarak imal edilmiş. Duyumlara göre diğer değerli metallerle ilgili serilerin üretimi ise kapıda. 43.5 mm’lik bir çapa ve 15.5mm’lik kalınlığı ile de bir hayli ağır duruşlu bir saat olduğunu söyleyebiliriz. Diğer bir başka güzel özellik ise saatte kullanılan kayış tam olarak bilek konforu düşünülerek hazırlandığı için bilek incinmelerine kesinlikle geçit vermiyor!

 

Gyrotourbillon

 

Gelin biraz daha Gyrtourbillon’un hikayesine eğilelim: Kreasyon Erica Caudray tarafından Jaeger-LeCoultre için bir kaç sene önce özel olarak tasarlanmış. Mr. Coudray oldukça zeki bir fransız saat ustası ve tek kelime dahi İngilizce konuşamayan birisi…Ayrıca, görünüşe göre hayatı boyunca berbere dahi uğramamış kendi halinde birisi…Ancak buna rağmen saat piyasasındaki yarattığı şöhreti herkesin dili ve kalbinde, kendisi tam bir deyişle saat illüzyonisti.

Master

Saate gyrotourbillon denmesinin asıl nedeni saatin hareketlerinin gyroskopik olması (denge çarkı/jiroskop gibi olması). Gerçekte ise 2 yönlü eksende hareket eden bir tourbillon olması… Küresel saat dizaynı sayesinde tüm hareketlerini tüm çıplaklığı ile izleyebilmek mümkün…  Kasası çok ama çok narin yani dikkatli olunmazsa kırılacak gibi duruyor.  Saat genelinde platinyum elementinin kullanılmış olması marka için yeni bir deneyim ama bu özellikle onun daha hafif olmasını da sağlamış! Konik şekilde bir denge çarkı ise içerisinde yer almakta… Top şeklindeki helezonik tipteki yay kullanımı kol saatlerinden bir ilk ve saatin genel küremsi tasarımı ile birlik içerisinde… Şüphe yok ki, kadrandan da rahatlıkla seçilebiliyor!

Jaeger-LeCoultre-Master-Grande-Tradition-Gyrotourbillon-3-Caseback

Saat hakkındaki bir başka detay ise bu saatte aynı zamanda kronometre özelliğinin de var oluşu;! Evet görünüş itibari ile sanki böyle bir özelliğinin farkında olamayacağınız bu modelde yar mekanik teknikle konuşlandırılmış kronometre özelliği mevcut. Ne demek istiyoruz yarı mekanik derken, kısaca bunun hem mekanik teknoloji hem de dijital teknolojiden yararlanılarak oluşturulan hibrit bir kronometre olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği ile de elbette ki piyasadaki hemcinslerinden ayrılıyor. Kısaca bir baştan alacak olursak bu modelde, gün ve ayı bildiren bir takvimin yanı sıra oldukça kullanışlı bir kronografa sahip olduğunu görüyoruz. Bu haliyle ciddi anlamda niş sayılabilecek bir ürün gibi dursa da pek çok saat meraklısı tarafından zihinlerin bir köşesinde çoktan kendine yer bulmuşa benziyor!!!

Gyrotourbillon ilk bakışta kolayca bir Jaeger-LeCoultre değildir ve hiç şüphesiz tuhaf bir kronometre de sayılamaz, o sadece kendine özgü bir anlayıştır. Kısacası O Jager-LeCoultre’dır.  2013 SIHH saat fuarında tanıtılan en üst kalitede bir zaman ölçer ve yenilikçi akımın bir öncüsü olarak saat meraklılarının beğenisi ve övgüsünü fazlasıyla kazanmıştır. Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon

12 Replies to “Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon”

 1. çağatay dedi ki:

  merhaba,
  hayalimdeki saat.
  replikası ne zaman çıkar acaba? fiyat ne olur?

  1. admin dedi ki:

   merhaba cagatay bey malesef bu ürünün replicası henüz çıkmamıstır. Çıktıgında özel sipariş olarak getirebiliriz dilerseniz

   1. Burak dedi ki:

    Merhaba,

    Bu saatin replicası geldi mi acaba ?

   2. admin dedi ki:

    malesef burak bey bu ürünün replikası cıkmamıstır

   3. Adil dedi ki:

    Sizinle gorusmek istiyorm bu benim facbk adresim mumkunse gorusrlim bir is icin adil eken

   4. admin dedi ki:

    merhaba adil bey bize iletişim numaralarından cok daha hızlı iletişim kurabilirsiniz

 2. ozan dedi ki:

  bu tarz ürünlere bayılıyorum

  Iyi calismalar

 3. Ragıp dedi ki:

  Merhaba,
  Bu saat replikası elinizde varmı?
  Özel sipariş olarak alabilirim.

  1. saatporteditor dedi ki:

   Merhabalar Sadece Online Satışlarımız Mevcut magazamız malesef mevcut degildir.

 4. hüseyin özer dedi ki:

  bu saatin replikası çıktığında bilgi verirmisiniz

 5. HARUN dedi ki:

  REPLİKASI CIKTI İSE SİPARİŞ VEREBİLİRİM..

 6. İlker dedi ki:

  Fiyat başlangıcı nedir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir