IWC SCHAFFHAUSEN’DEN EFSANE BiR TASARIM

IWC Schaffhausen 1940’ta kırdığı ve bugüne kadar devam eden en büyük kol saati rekorunu yenilemeye karar vermiş olmalı. Big Pilot’s Heritage Watch 55, adından da anlaşılabileceği gibi 55mmlik kasa çapı ile yeni rekorun sahibi olurken Big Pilot’s Heritage Watch 48 ise günümüzün sağladığı tüm estetik ve konforu mükemmel bir şekilde yerine harmanlıyor.
İsviçreli saat ustası IWC 1940 tarihinde piyasaya sürdüğü Big Pilot’s Watch’u yeniden canlandırıyor. Big Pilot’s Heritage Watch 48 ve Big Pilot’s Heritage Watch 55, IWC hayranlarının bir süredir rüyalarını süslüyordu.

Big Pilot’s Heritage Watch 55 sadece 100 adet üretilecek. 55mm kasa çapına sahip bu saatin aksine Big Pilot’s Heritage Watch 48’den 1000 adet üretilecek. Bu saat ise 48mm diğer saate oranla nispeten daha küçük bir kasa çapına sahip.
Saatin büyük olması nedeni ile paslanmaz çelik yerine günümüzde daha hafif bir malzeme olması nedeniyle titanyum tercih edilmiş.

Bu sayede 150 gramdan daha hafif bir ağırlıkta üretilebilmiş.
1940’lı yıllar gözetildiğinde kasa çapının büyük olması birçok konuda avantaj sağlıyordu. Hele ki okunabilirlik en önemli konulardan birisiydi.

2002’den sonra Big Watch modellerinde 9 figürü kaldırılmıştı. Artık bu modellerde 9 figürünün bilindik yerinde olduğunu görebiliyoruz. 12’nin yerine ise karanlıkta ve kötü bir ışıkta bile okunmasının mümkün olacağı üçgen indeks yerleştirilmiş.
Günümüzde siyah kadran ile üçgen pilot saatlerinin özgün özellikleri arasında yer alırken IWC’nin üçgeni bölüm halkası ile bütünleşmiyor. Saat 12’nin altına yerleştirilmesi ise 1940’lara yapılan bir başka atıf.

wp-IWC-Pilot-Heritage_Lifestyle

Titanyum kasa, okunma sorunlarına karşın ve yansımalar nedeniyle saati takan kişinin düşmana açık edebileceği düşünülerek kumlanmış. Saatin içinde de demir iç kasa bulunuyor. Buda mekanizmayı manyetik alanlara karşı koruma sağlıyor.
Pilotların eldivenlerle saati kullanabilmeleri için taç düğmelerinin mümkün olduğunda büyük şekilde tasarlandığı eski günlere de bir gönderme yapılmış. Saatlerin taç düğmeleri hayli büyük ve dışa doğru konik bir biçim alıyor.

Elde kurmalı IWC 98300 kalibre elde kurmalı olduğundan böyle büyük bir taç nedeniyle aşırı kurmaya ve mekanizmanın zarar görmemesi için sürtünmeli kavrama ile donatılmış.
Kasa sırtında ise Big Pilot’s Heritage Watch 55’in üretim numarası yer alıyor. 01/100’den başlayan ve 100/100’e kadar numaralar muhteşem seçkinliğin bir göstergesi.

Saatin kazara düşmesini önlemek için kayış ikiye bölünen ve uçlarından birbirine dikilmiş şekilde üretilmiş. Kayış klasik kahverengi dana derisinden üretilmiş.
Big Pilot’s Heritage Watch 48’in kasası yine titanyumdan üretilmiş. Yaklaşık 120 gram ağırlığa sahip 48mm çapındaki kasa bütün meraklı bakışları üzerine topluyor.

Gündelik kullanım için de oldukça uygun bir saat olan Big Pilot’s Heritage Watch 48’de elde kurmalı IWC 59215 kalibre kullanılmış. Bu otomatik kalibre 192 saatlik güç rezervine sahip. Güç rezervinde kalan enerjiyi saatin sırtındaki safir camla kaplanmış küçük aralıktan görmek mümkün.
Saat yumuşak demir iç kasası sayesinde manyetik alanlara karşı koruma sağlıyor. Aynen Heritage Watch 55’te olduğu gibi aşırı kurmaya karşı koruma mekanizması bulunuyor. Kayış için perçinli dana derisi tercih edilmiş.

One Reply to “IWC SCHAFFHAUSEN’DEN EFSANE BiR TASARIM”

  1. İsmail UZUN dedi ki:

    selamlar bu saati çok beğendim fiyatı ne kadar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.