IWC Saat Tarihi | IWC Tanıtım

Amerika vatandaşı olan Florentine Ariosto Jones tarafından 1868 yılında İsviçre?nin Schaffhausen kentinde kurulmuş bir firmadır. Bu firma ilk etapta küçük bir dükkan ile saat üretimine başlamıştır. Kuruluşundan sadece 7 yıl sonra ilk fabrikasını kurmayı başarmıştır. O dönemde ilk kurulduğu zaman 196 kişi fabrikada çalışmaktaymış. IWC saatleri o kadar hızlı tanınmaya başlamış ki, bu kadar çok kişiye o yıllarda ekmek kapısı olmayı başarmış.

80?li yıllarda firma Rauschenbach ailesinin kontrolüne geçmiştir. Bu yıllarda firma ilk dijital saati üretmeyi başarmıştır. İlk dijital saati ile tüm dünya tarafından tanınmaya başlamıştır. O yıllarda tüm dünyada saatlerinin satışları başlamıştır. O yıllarda saatleri yaklaşık 600.000 frank gibi bir fiyat civarına satılmaktaymış.

Gerçekten çok ciddi rakamlara satılan bu saat, o yıllarda dünyanın en büyük saat firması olarak nam salmıştır.

Bir süre sonra Rauschenback?in ölmesi üzere saat firması yeniden el değiştirmiştir. Ölmeden önce saat firmasının adı ?UHRENFABRIK VON J. RAUSCHENBACH?S ERBEN. E.J.? bu şekildeymiş.

Firmanın yeni sahipleri Dr. Ernst Jakob Homberger ve Dr. Carl Gustav tarafından firmanın adında değişiklik gerçekleşmiş. O yıllarda firma bugünkü adını almıştır. ?International Watch Co.? Yani bizler bu ismi kısaltılmış bir şekilde bilmekteyiz. IWC saatleri olarak tanıdığımız bu firmanın geçmişi bir hayli karışıktır.

2.Dünya Savaşında yaşanan talihsiz olaylardan dolayı, firma ciddi maddi sorunlar yaşamaya başlamış. Savaş sırasında fabrika tamamen külleşmiş ve bütün her şey yanmıştır. Zar zor toparlanmaya çalışan firma 25 yıl sonra tekrardan çok büyük bir kriz yaşamıştır. Aynı yıl ilk pilli saatini de üretmeyi başarmış.

IWC firması yıllar boyu sürekli badirelerle savaşmış. Firma savaş yüzünden sıfıra düşmüş ve tekrardan kalkınarak bugünlere gelmiştir. Sanırım firmanın kurtuluşu tamamen ürettiği ilk ürünler sayesinde olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir