İnsanlar neden bir Rolex saati olsun ister?

Rolex saatleri, kesinlikle seri üretimi olan ama kusursuzca üretilmeyi başarabilen nadir endüstriyel ürünlerden bir tanesi. Yani yığınla üretimi var ancak hata oranı bir el işçiliği kadar kusursuz! Aynı zamanda senelik üretim hacminin de 1 milyon civarında olduğu söyleniyor!
Aslına bakarsanız insanların onu istemesi sadece popüler yada çok kaliteli olmasından öte bir şey. Rolex size bir aidiyet duygusu kazandırıyor. Bilinen saat kapışmalarının rekabetlerinin çok ötesinde bir şey bu, çünkü o size saati değil bağlılığı satıyor! Bir saat eleştirmeni olarak elime yıllar içerisinde pek çok saat modeli geçti, çok iyi olanlar da vardı elbette arasında ama sizi temin ederim ki hiçbiri Rolex gibi değildi!

rolex-6fretr3

Rolex hemen her zaman diğerlerinden bir adım öndeydi ve ben buradayım diyen bir sebebi her zaman bulunmaktaydı! Bir kere markanın sizde yarattığı o aidiyet duygusu her şeyin üzerinde bir durumdu.Rolex size aslında sizin gerçekte kim olduğunuzu söylüyordu belkide! Zenginliğinizin bir nişanesiydi, karakterinizin dışa vurumu belki de kişilerarası iletişimizin anahtar noktasıydı. Sadece saati taşımak bile sizin mali durumunuz hakkında belli başlı mesajları rahatlıkla karsızdakine anlatmanın en kolay yoluydu belki de!

rolex-zzkf63243t

Benim gözlemleyebildiğim kadarı ile insanlar belli başlı nedenler ile bir Rolex edinme eğilimine girmekte:
-Bir başarıyı kutlama, belli bir marka değerine sahip olması, ilk bakışta sizin değerinizi ve konumuzu en iyi yansıtabilecek bir nişane ve benzeri yakın sebepler sizin bir Rolex sahibi olup bu dünyada var olmanız için yeterli bir sebep!

Sizin bir Rolex edinmek ile ilgili olarak ne sebebiniz olursa olsun insanlar şu veya bu sebeple bu saydığım sınıflandırmadan birine düşüyor diyebiliriz!!!

rolex-6f633uy

Doğal olarak bir sonraki muhtemel soruda şu olacaktır. Az önceki paragrafta değindiğim sınıflandırma gerçekçi mi yoksa saati sattırmaya yönelik bir pazarlama stratejisi mi? İşin pazarlama ayağını da ilgilendiriyor ve hatta doğru tespit olduğu dahi iddia edilebilir ama bana göre tüm kategorizasyon gerçektir. Rolex’ler sık sık özel günler ve etkinlik zamanlarında hediye olarak da ilk olarak değerlendirilmek istenen ürünlerin başında gelmektedir bu kesim tarafından… Ayrıca, dünyada bilinen ve yaygın biçimde tanınan güçlü bir markadır Rolex! İşin pazarlama kısmını bir kenara bırakırsak tespitler doğru ve gerçekçidir.

Zaman zaman insanlar beni durdurup soruyor ve diyorlar ki “Eğer bir pazarlama harikasından öte Rolex’ler gerçekten dünyadaki en iyi saatlerse, ondan daha yüksek fiyatta satılan, daha kompleks bir yapıya sahip, hatta daha lüks olan saat markaları kötü mü?” Diyebileceğim tek şey, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar onların bir Rolex olmadığı! Evet Rolex’in ürün gamı belki de rekabet içerisinde olduğu onca firmadan hayli geride, lüks saatler ligindeki belki de en lüks saatlerden de değil, ancak hemen hemen hiçbir firmanın üretimi bir Rolex modelinin yerini dolduramıyor ne yazık ki!

rolex-zzkf6331

PekiRolex alırken en uygun zaman hangisi?
Bu konuda Müşterilerimizin katkılarıyla bir anket yaptık ve saatport kitlesine “en uygun Rolex edinme zamanının ne zaman olduğunu sorduk” 4 şık verildi anket sorularında ve cevapların yüzdesi şu şekilde dağıldı.

Katılımcıların %21’i – Rolex’i almak için kendilerine fırsat yarattıkları ilk an derken, %24’ü diğer saat markalarını deneyimledikten sonra dedi… %25’i ise gerekli mali başarıyı yakaladıktan sonra diye cevap verdi. Geri kalan %30’luk kesim ise Rolexler ile ilgilenmediğini beyan etti.
Anket konumuzu biraz daha açacak olursak %70’lik bir kesim her halükarda Rolex’e sahip olmanın iyi bir fikir olduğunu düşünürken, aynı fikirde olmayan kesimin sadece %30 olduğunu bize aktardı.

rolex-6f6sdfe

Hal böyle olunca bu %70lik’kesimi düşünerek Rolex dünyasına adım atmanın minimal ederinin ne olabileceğini araştırdık ve işte cevabı: Rolex saatlerine girişin 5000 dolar seviyesinde olduğunu bize gösterdi. Ancak yaygın satış istatistikleri ise Rolex alıcınısın daha çok 8000 ila 12.000 dolar arasındaki ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini ortaya çıkardı. Elbette, ikinci el bir Rolex daha ucuza bulunabileceği gibi bu saydığımız fiyatların çok üzerinde de bir ürün gamının mevcut olduğunu da ayrıca hatırlatmamız gerek!

Halihazırda alacak kadar paranızın bankada olduğunu varsayalım ancak yine de Rolex almanız için beklemeniz tavsiye edilmekte… Sizce aptalca bir öneri mi?Bizce değil! Herhangi bir Rolex dükkkanına girip normal bir ürünmüş gibi ona davranmak ve hemen satın alıp çıkmak çok aceleci bir yaklaşım değilmi sizce de? Rolex satın alanlar zaman içerisinde saate karşı yoğun bir duygu besliyor ve onu kendilerinin bir parçası olarak görüyor.

rolex-6fretre66ef

Dolayısı ile saat modelini seçerken iyi bir araştırmaya soyunarak size en uygun Rolex’i bulmak sanki çok daha anlamlı! Rolex biraz muhafazakar bir yapıya sahip olduğu için senelerce modası da geçmiyor ve her biri birer klasik kabul ediliyor. Ürün gamında kayda değer bir artış olmadığı gibi eksilme de olmuyor! Zaman içerisinde Rolexlerin çok az bir revizyona uğradığına şahit oluyoruz. Submariner modeli gerçek bir klasiktir mesala bugün aldığınızda 5-10 hatta belki de 20 sene boyunca üzerinde çok az değişiklik yapılacağını bilirsiniz çünkü…

rolex-6f36

Uzun lafın kısası, ben artık bir Rolex hayranıyım diyebilirim. Ancak sahip olma hususuna gelince sanırım hala benim için erken… Bu yazıyı hazırlarken pek çok saat eleştirmeninden görüşlerini öğrenme fırsatım oldu. Çoğunluğun genel inanışı bir Rolex’i Rolex yapan sebepleri de daha iyi anlamak öncesinde pek çok farklı saat edinmelisiniz diyorlar. Sanırım biraz ben de öyle düşünüyorum. Zaten Rolex alabilmek için biraz cüzdanınızın dolu olması da gerekiyor, biraz da mali statünüzle de alakalı bir durum bu, çünkü her bir Rolex modeli farklı farklı kişilere hitap ediyor. Diğer yandan, sizin için en ekonomik ya da gücünüzün yettiği ve sizi anlatan bir modeli bulmak için de biraz çaba sarf etmeniz çoğu zaman en doğrusu oluyor! İkinci kısmımızda biraz bu sorulara yanıt arayacağız. İkinci bölümümüzü de mutlaka okumalısınız! Konusu: Hangi Rolex Modeli Size göre!
Bizi takip edenler Saatport'un bir rolex aşıgı oldugunu biliyor:)

2 Replies to “İnsanlar neden bir Rolex saati olsun ister?”

 1. ismet dedi ki:

  Aşağıdaki sorularımızı yanıtlamanızı rica ederim.

  -Rolex Saatler orjinal mi?
  -Sertifikaları var mı?
  -Fiyat aralığı nedir?
  bu gibi sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   merhaba ismet bey ürünler birinci sınıf replikadır
   sertifikalı kutular mevcuttur isterseniz ayrı olarak satılmaktadır
   fiyat aralıklarına bu url den ulaşabilirsiniz http://www.saatport.net/kategori/rolex/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir