HYT

HYT’nin devrimsel sıvı saati: H3

Horoloji dünyasındaki dengeleri alt üst edecek bir model Hydro Mechanical Watch HYT’nin üçüncü jenerasyon modeli H3 ile sınırlara meydan okuyun.

H3’te zamanı gösteren meşhur sıvı tüpün ilk defa dairesel değil doğrusal bir şekle sahip olmasını devrimsel değişiklik olarak nitelendirebiliriz.

Bu fikir ilk defa HYT’nin sanat direktörü olan Xavier Casals’a geldiğinde işin en zor kısmının doğrusal bir tüp ile akışkan bir mekanizmanın uyum sağlayabilmesini sağlamak olarak nitelendirmiş.

Bu işi başarabilmek için en doğru isimin APRP’den Axel Leuenberger olduğuna kanaat getirilmiş. Axel ise bu kez HYT’de kullanılan sıvılardan kanılan enerjiyi sadece zamanı göstermek yerine, doğrusal tüpün içerisindeki sıvıyı mekanik aksamın bir parçası olarak kullanmış. Yani bu sıvıyı saatin mekanizması içerisinde çıkarttığınızda, saatin sadece zamanı göstermediği değil aynı zamanda mekanizmanın bir bölümünün de çalışmadığını görmek mümkün.

hyt-h3-watch-profile

Peki, bu nasıl oluyor? Anlatalım.

H3’te öncelikle hiçbir şekilde akrep/yelkovan kullanılmadığını söyleyelim. Elbette dijital bir gösterge veya uyduya bağlanan bir sistem de yok.

Zamanı göstermesi için tasarlanan sistemde 4 tane farklı yüzü olan küp şeklinde dönen bir mekanizma bulunuyor. Dönme işi hidrolik bir sistem sayesinde gerçekleşiyor.

Tüpün içerisinde tek bir sıvı var gibi gözükse de 1 mm daha küçük iki tüp var ve birisinin içerisinde su bazlı sarı renkte bir sıvı var. Bu bize zamanı gösteriyor. Diğer sıvı ise transparan renk elde etmek için viskoz bazlı.

Dört yüzünde rakamlar bulunan bu küplerden yan yana 6 adet bulunuyor. Zaman geçtikçe sağa doğru ilerleyen sarı sıvının köprünün en sağına gelmesi tam altı saat sürüyor. Böylece en sağa geldiğinde yani altı saatlik zaman dilimi sona erdiğinde, sıvının ürettiği güç pistonlar tarafından emiliyor. Pistonlar bu güç ile küp şeklindeki mekanizmayı bir tur döndürüyor. Bu sayede küpün diğer yüzündeki rakamlar gösterilerek saatin izlenmesi sağlanıyor.

Dakika göstergesi ise safirden yapılmış. Retrograde yani başa dönen bir yapıya sahip dakika göstergesi kadranın sağ alt bölümünde kırmızı ibresi ile hoş bir renk uyumu oluşturmuş.

H3 güç rezervi konusunda hayli iddialı. Kalibrenin arka kısmından görünebilen iki adet tambur bu mekanizmayı 170 saat yani 7 gün boyunca canlı tutabiliyor.

H3 kömür rengi gri tona sahip bir kasa kullanıyor. Kasa PVD kaplamalı ve titanyum ile platin elementler kullanılarak üretilmiş. Kasa dikdörtgen bir yapıya sahip. 62mm ye 41mm boyutlarındaki kasaya sahip olan H3 limitli bir sayıda; sadece 25 adet üretilmiş.

HYT’nin devrimsel sıvı saati: H3” ile ilgili yorumlar;

  1. can.cadoglu dedi ki:

    Merhabalar bu saati yada Urwerk marka saatleri tedarik etme şansınız var mıdır acabA ?

    1. saatporteditor dedi ki:

      Merhabalar Bu ürünün Daha replikası Üretilmemiştir..p

Bir cevap yazın