Blog

Greubel Forsey Quadruple Tourbillon Secret

 

Her ne kadar Greubel Forsey, günümüze değin karmaşık komplike üretimler ile adını duyurmuş olsa da, şu an tanıtımını yaptığımız saat, Marka için bir hayli şaşırtıcı bir deneyim olsa gerek… Forsey, komplike özellikleri ön panele yerleştirmeyi sevse de, bu model için durum böyle değil… Saatin en önemli parçası bu sefer saatin ön panlinde değil de arkada düşünülmüş… Hal böyle olunca da siz de ön panelde hiç mi bir şey yok diye kendinize sorabilirsiniz… İşin kısası saat kadranı üzerindeki ilgili paneller yerli yerinde ve saatin geneline de ciddi bir sadelik ruhu hakim… Genellikle tourbillon?lu saatler içini göstermek isterken bu özelliğin bu saatte var olmasına karşın içini -en azından ön panelinden- göstermek istemediğini belirtir isek, sanırız ki dediklerimiz daha rahat anlaşılacaktır.

 

Lafı uzatmayalım, 43.5 milimetrelik bir kasa genişliği bulunan modelin imalatında platinyum madeni tercih edilmiş… İleride bu modelin farklı varyasyonlarının olup olmayacağı konusunda henüz kesin bir bilgi kamuoyuna aktarılmadığı gibi bu yönde çıkan herhangi bir dedikodu da bulunmuyor şimdilik… Durum böyle olsa bile, saattin alt kadranları üzerindeki plakaya işlenmiş ?Proto 1? yazısı, incelemesini yaptığımız modelin bir prototip olduğunu üzerine daha farklı modellerin de gelme olasılığını bizlere müjdeliyor olabilir!!! Tam bu ipuçlarından yola çıkarak böyle bir olasılığı düşündüğünüz anda ise başka bir ibare, ?Ed. Unique?i yazısı ise söz konusu modelin ilk ve tek olduğunu özellikle belirterek, ciddi bir kafa karışıklığına yol açıyor… Komplo teorilerini bir kenara bırakır ve son ibareyi baz alırsak, bu saatin yeni edisyonlarının çıkma olasılığını bir hayli düşük olduğunu öngörebiliriz.

Saatin ön panelinin, göreceli olarak, sade bir ruha sahip olduğunu kabul edebiliriz. Ancak kadran üzerinde 3 adet alt kadranın olduğu gerçeğini de görmezden gelemeyiz. 2 alt kadran quad tourbillon mekanizması için… Bunlardan biri saatin sol cephesinde yer alan hayli büyük olan alt kadran iken diğeri, hemen yanındaki daha küçük bir kadran olarak düşünülmüş… Büyük olanının üzerinde ?Quadruple Tourbillon a Differentie? ibaresi kazınmış iken bitişiğindeki küçük pencerede ise ?Rotation Four Minutes? yazısının işlenmiş olduğunu görmekteyiz. Saat 2 yönüne doğru konuşlandırıldığını fark ettiğimiz, diğer pencerenin ise ekseriyetle krometre için düşünülmüş olduğunu ama kenarlarında güç göstergesine dair bir indikatöründe eklendiğini anlayabiliyoruz.

Saatin arka kapağına göz gezdirdiğimizde ise ön panelinde saklanmış olan iç güzelliğini tüm çıplaklığı ile görebiliyoruz. Şöyle ki, kristal safir muhafazanın altında onlarca parçanın harmoni içinde ve uyumla raks ettiğine şahit oluyoruz. Piyasadaki pek çok türünün aksine tourbillon mekanizmasını önden değil de arkadan göstermeye çalışması bir farklılık çabası olarak görülebilir elbette, ama hiç kimse, bizce, kötü olduğunu da iddia edemez. İşin en ilginç yanı kendi üretimleri olan pek çok modelde dahi hiçbir zaman bunu denememeleri, ilk kez böylesi bir çalışmaya girişmiş olmaları? Sıradışı olabilir belki ama ?nihayetinde? saklı kalmış güzelliklerinde bu şekilde paketlemiş olması sizce de bir gizem katmıyor mu? İlk görüşte görülemeyen güzellik bu sefer size arka cepheden el sallıyor ve belki de yakınlarınıza bak bu saatin bir de bu yüzü var demek isteyebilirsiniz…

Öyle ya da böyle, saat piyasasına yepyeni bir soluk getirdiği kaçınılmaz olan model, pek çok saat tutkunu koleksiyoncu tarafından şimdiden benimsendi ve vitrinlerindeki en nadide köşe de onlar için ayrıldı zaten.. Dahası, Quadruple Tourbillon Secret o kadar kolay kolay unutulabilecek bir model olmayacak!

Greubel Forsey Quadruple Tourbillon Secret” ile ilgili yorumlar;

 1. Atabala dedi ki:

  “o qədər varlı olaqki, bunu almağa tənəzzül etməyək” © kimsə hədiyyə olaraq belə bişey alsa mənə, satıb 3 ev alaram

 2. Ömer Çoruh dedi ki:

  Aynı mekanizmanın geliştirilmiş hali Greubel Forsey Quadruple tourbillon (özellikle 1.dk sonrası)

 3. serdar dedi ki:

  merhabalar

  bu resimde ki saatin replicasını bulabilirmiyiz email ile dönüş yapınız

  1. saatporteditor dedi ki:

   Merhabalar Bu ürünün Daha replikası Üretilmemiştir..

Bir cevap yazın