Fidel Castronun Aynı Anda İki Rolex Marka Saat Kullandığını Biliyormuydunuz

Rolex marka saat kullandı hemde iki tane …

Rolex marka saat 90 yaşındayken hayata gözlerimi yuman Fidel Castro’nun ardından konuşulan pek çok konu oldu elbette. Bunlar arasında size saat alanında olan önemli bir detayı aktarmak istiyoruz. Çok kez konuşulan “Rolex” saatlerle ilgili olarak daha önce duyduklarınızdan daha farklı bir izlenim bırakacak olan bilgileri paylaşacağız. Aynı anda iki Rolex marka saati birden kullanan Fidel Castro’nun, bu davranışının altındaki nedeni de aktarmaya çalışacağız.

 

Neden iki tane kullandı biraz geriye gidelim…

Rolex marka saat Fidel Castro’nun aynı anda iki aynı model saati birden kullanmasının nedenini öğrenmek için öncelikle 2 Aralık 1956 tarihine gitmeniz gerekiyor.Bu tarihte granma teknesi ile 82 öncü tarafından Kübra’ya yapılan çıkarma, Fidel ve Che’nin de içinde olduğu komutanlara Rolex dağıtılmasıyla başlamaktadır. Arazi koşullarında hiçbir zarar görmeyecek şekilde dayanıklı olan çelikten üretilmiş bu modeller, son derece ihtiyaç olarak görülmekteydi. Sierra Maestra dağlarında vuku bulan bu olayla birlikte fotoğrafları incelediğinizde Che ve Fidel’de çift saatleri görebilirsiniz.

 

Castor’unun Rolex için soruya verdiği cevap şu şekildedir…

Bunun nedeni ile ilgili olarak Fidel Castro’ya sorulan sorularda yanıtlarını verdiği bir konuşmasını sizlerle paylaşıyoruz. Bir devrim lideri olan Castro, savaş esnasında çift saat kullanma nedenlerini, diğerinin durması şeklinde açıklamaktadır. Aynı zamanda tecrübelerinin bunu desteklediğini ve askerli operasyonlarda dakik olmanın önemli olduğunu da vurguladığı bu konuşmasında, bozulan bir saatin tamir edilip gelmesi için çok uzun süreye ihtiyaçları olduğunu da belirtmiştir. Haftaları alan bu işlemlerin önüne geçebilmek için çift saat kullandıklarını ve sonra da buna alıştıklarını söylemiştir.

 

Neden Rolex  Seçildi…

Bununla birlikte saatin geri kalma ihtimaline karşılık, hangisinin geri kaldığını anlamanın da yöntemini geliştirmişlerdi. Ancak tüm bunlarla birlikte Rolex’in neden seçildiğini de merak edecek kişiler olabilmektedir. Elbette pahalı olmasının yanı sıra, sağlamlığıyla adından oldukça söz ettirmektedir. Geri kalma ihtimalinin oldukça düşük olmasıyla birlikte zorlu dağ koşullarında ise bu özelliklerini ne kadar sürdüreceği ise bilinmemektedir. Çünkü kırılma riskinin yanı sıra hava şartlarına karşı da bazı olumsuzlukları zaman zaman gösterebilme riskine karşın, nasıl bir çözüm geliştirdiklerini böylece görmekteyiz.

1960 VE Günümüz’de ki fark…

Günümüzde bozulan bir ürünün yenisini hemen internetten sipariş edebilsek de, elbette savaş koşullarında ve teknolojinin adının dahi geçmediği yıllarda böyle bir lüksün olması beklenemez. Tamir adı altında bulunulan yerlerden çok uzaklara gönderilip, yeniden geri gelme ihtimalinin bile mucize olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bunun çözümü olarak ise aynı anda çift saat takılmasına karar verildiği görülmektedir ve bunun günümüzde de düşünüldüğünde çok akılcı olduğu kanısına varılmaktadır.Geçmişte, şimdikinden daha uygun fiyatlarla alındığının farkına varılması gereken Rolex saatlerin kullanılmasının lüks görülmesi de son derece tasvip edilmeyen bir konudur.

Risk ‘li Dönemler…

Dayanıklı ve güvenilir saatler konusunda günümüzde her ne kadar pek çok marka ve modelden bahsedilse de, o günün şartlarını düşünmek ve bu şekilde değerlendirmek gerekmektedir. O zamanlar için mekanik saatlerin dışında bir teknolojinin olmaması da Rolex üzerinde karar kılmalarını kolaylaştırmış gibi görülmektedir. Orta sınıf tarafından ulaşılan saatler arasında yer alan ve kriz sonrasında da lüks segmente yönelenlerin tercihi olan Rolex için o tarihlere bakıldığında yüksek fiyat algısının olmadığını da belirtmek gerekmektedir.

 

Riskli durumlar karşısında iki saat takılmasına karar verildiği dönemleri bugünden eleştirmek çok fayda sağlamayacaktır.

Bu anlamsızca düşüncelerden kurtulması gereken kişilerin kendi şartlarının dışında, zaman makinesi ile seneler öncesine giderek, o anlarla baş başa kalması gerekmektedir. Dakikaların dahi son derece önemli olduğu bir anda, en iyi özellikleriyle ve son derece dayanıklı olmasıyla adından söz ettiren Rolex marka saatlerin tercih edilmesi de bir tesadüf değildir elbette.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir