Blog

ESKİ SAATLER TARİHTE KULLANILAN SAAT ÇEŞİTLERİ GÜNEŞ KÖSTEKLİ KUM

Güneş Saati

Eski saatler tarihte kullanılan saat çeşitleri güneş köstekli kum İnsanlar, var oldukları ilk zamandan beri zamanı öğrenmek istemişlerdir ve bunun için yöntemler geliştirmişlerdir. Bu yöntemlerden ilki güneş saatidir. Güneş saati, M.Ö. 1500 yılında Mısırlılar tarafından icat edilmiştir. Tarihte var olan bu ilk saatin, pürüzsüz bir yüzeyi bulunuyordu.

Bu yüzeyin orta kısmına bir çubuk dikilmiştir ve güneş ışınlarının çubuğun düzlem üzerindeki konumuna göre saat belirlenmiştir. Ancak dünyanın eklips şeklinde olması ve dünyanın dönme ekseninin eğik olması bu saatin, hatasız bir şekilde saati göstermesine olanak sağlamıyordu. Zaman içerisinde yeni yöntemlerin gelişmesiyle, güneş saati neredeyse hiç kullanılmaz hale gelmiştir.

Kum Saati

Kum saatleri, içerisinde kum bulunan, alt ve üst kısmı geniş ve bel kısmı ince olan bir zaman ölçme aletidir. Çalışma prensipleri, eşit bir miktarda bir sıvının ya da ince tanelere sahip bir katının delikten geçerken sürekli aynı zamana ihtiyaç duyacağına dayanır.

Bu saatlerinin olumsuz yönü ise işlemin toplam süresi sabittir ancak içerisindeki maddenin akış hızı sabit değildir. Kum saatlerinde, kumun yanı sıra pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, cıva veya ince toz halinde mermer de kullanılmıştır. Kum saati, Avrupa’da ilk kez bir papazın buluş yapmasıyla ilk kez 8. yüzyılda kullanılmaya başlamıştır. Camcılık geliştikçe, saatin teknik özellikleri de buna bağlı olarak gelişme göstermiştir. Ancak bu saat günümüzde zamanı ölçmek için değil dekoratif bir obje olarak kullanılmaktadır.

Su Saati

Su saati, suyun düzenli bir şekilde ölçülebildiği bir kaptan dışarıya akması prensibine dayanan bir saat türüdür. Su saatleri ve güneş saatleri, zamanı ölçmek için kullanılan ilk yöntemlerdir. Hangi tarihte icat edildiği net bir şekilde bilinememektedir. Ancak Antik Mısır ve Babil’de 16. yüzyılda kullanılmaya başlamıştır. Hindistan ve Çin dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde su saatinin kullanımı antik çağlara dayanmaktadır. Bazı kişiler su saatinin, Çin’de M.Ö. 400 civarında kullanılmaya başladığını öne sürmektedir.

Erken Dönem Mekanik Saat Eski saatler tarihte kullanılan saat çeşitleri güneş köstekli kum

Mekanik saat icat edilmeden önce, güneş ve kum saati gibi yöntemler kullanılıyordu. Mekanik saat ise mekanik bir işlevi yerine getirirken, bir çekiç aracılığıyla ses meydana getirmekteydi. Böylece belirli zaman aralıklarını belirleyebilmeye olanak sağlıyordu. İlk saatlerde akrep, yelkovan ve kadran gibi kısımlar bulunmuyordu.

Astronomik Saat

Astronomik saatler güneş, zodyak, ay ve takımyıldızı ve bazen büyük gezegenlerin konumları gibi astronomik bilgileri görüntülemek amacıyla kullanılıyordu. Tarih boyunca yapılan güneş saatlerinden en ünlü olanı Prag Astronomik Saat’idir. Bu saat Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da bulunur. İlk kez 1410 yılında kurulmuştur ve dünyanın en eski astronomik saatleri arasında 3. sırada yer alır. Eski saatler tarihte kullanılan saat çeşitleri güneş köstekli kum

Zemberekli Saat

Mekanik saat olarak da anılmaktadırlar. Zamanın mekanik bir şekilde ölçülmesinin ilk adımlarını din adamları atmıştır. Keşişlerin dua edebilmesi için zamanı bilmeleri gerekliydi. İlk mekanik saatler aslında zamanı göstermek için değil duyurmak için vardır. Bu sistemi kilisedeki çan sistemi ile bağdaştırabilirsiniz. Bu tarz saatlerin daha gelişmiş versiyonu günümüzde hala kullanılmaktadır.Eski saatler tarihte kullanılan saat çeşitleri güneş köstekli kum

Sarkaçlı Saat

1721 saatin gelişimi açısından önemli bir yıldır. İlk sarkaçlı saat bu tarihte icat edilmiştir. George Graham, ilk sarkaçlı saatin mucididir. Bu saat, dakikliği sayesinde o dönemde adeta bir çığır açmıştır. Diğer saatlerde oldukça büyük bir hata payı bulunuyordu. Sarkaçlı saat ise, sadece 1 saniye zamanın gerisinde kalıyordu.Eski saatler tarihte kullanılan saat çeşitleri güneş köstekli kum

Köstekli Saat

Köstekli saatler, bir zincir yardımıyla elbisenin herhangi bir yerine asıp kolayca kullanılabilir. Aslına bakacak olursak, köstekli saatleri insanların artık saati yanında taşıma arzusundan ortaya çıkmıştır. Kol saatlerinin temelini oluşturmuşlardır. Saate köstekli denmesinin nedeni, saatin bir zincir aracılığıyla taşınıyor olmasıdır. Genel bir şekilde ifade edecek olursak köstekli saat, kurularak çalışan bir mekanik saat çeşididir. Köstekli saatlerden sonra, kol saati icat edilmiştir.

Kol Saatinin Tarihçesi

Kullanım alanına göre değişen birçok saat çeşidi bulunmaktadır. İnsanların zamanı öğrenmek için geliştirdikleri ilk alet Gnomon’dur. Gnomon İ.Ö. 3500’lerde geliştirilmiştir. Sonrasında ise güneş saati ve kum saati gibi daha duyarlı saatler ortaya çıkmıştır. Tarihte geliştirilen ilk mekanik saatler, çanların zamanında çalınabilmesi için kiliselerde kullanılıyordu.

Günümüzde kule saati andıran ilk saat 1335’te Milano’da yapılmıştır. Günümüzde hala varlığını sürdüren en eski kule saati 1386 yılında Salisbury Katedrali’ne yerleştirilen saattir. 14. yüzyılın sonlarına doğru yavaş yavaş duvar saatleri ortaya çıkmaya başlamıştır. 1511 yılında ise ilk cep saati ortaya çıkmıştır. Bu saatin mucidi Alman zanaatçısı Peter Henlein’dir. Saatteki ağırlıkları, zemberek ile değiştirerek saati cepte taşınabilir hale getirmiştir.Eski saatler tarihte kullanılan saat çeşitleri güneş köstekli kum

Saatin süreci hızla devam etmiştir ve ilk kol saati 1868 yılında ortaya çıkmıştır. Patek Phillipe tarihteki ilk kol saatini yapan kişidir. Günümüzde Patek Phillipe ‘in imzasını taşıyan saatler oldukça yüksek fiyatlara satışa sunulmaktadır. Patek Phillipe ‘in saatleri özelliklere saat tutkunları tarafından aşırı ilgi görmektedir.

Bu saat ise, yine Patek Philippe tarafından kadınlar için özel olarak üretilmiş ilk İsviçre kol saatidir. Saat oldukça şık bir tasarıma sahiptir. Patek Philippe’in tasarladığı adeta bir sanat eserini andıran bu saat, 13 Kasım 1876 tarihinde  Macaristan’da Countess Koscowıcz tarafından satın alınmıştır.

Bir cevap yazın