Cyrus’tan Klepcys Mars Watch Mars’a Selam

Cyrus firması gökyüzü bilimini kol saatleri ile buluşturma konusunda epey yol katetmişe benziyor. Hatırlayacaksınız, marka 2011 yılında Moon Watch adını verdiği bir koleksiyonu piyasalarla buluşturmuştu. Bu ilginç deneyim firmanın yüzünü güldürmüş olmalı ki şimdi de Klepcys Mars Watch adını verdiği yepyeni bir koleksiyon hazırladı.

Bir önceki konseptinde koleksiyonda kullanılan ana tema ay figürüydü. Bu yeni koleksiyonda ay yerine, gökyüzünün bir diğer parçası kırmızı gezegen kullanılmış. Arka plandaki siyah ve kırmızı tonlar saatin görsel cazibesini arttırma konusunda hayli başarılı. Uzman gök bilimci Jean Francois Mojon’un teknik detayların belirlenmesi konusundaki modele danışmanlık yapmış olması, saatin değerini  arttıran önemli unsurlardan bir tanesi arasında yer alıyor. Ayrıca kadrandaki 7 rakamının yakınındaki kabartma desen 1976 yılında Viking uydusu tarafından Mars yüzeyinde fotoğraflanan insan yüzünü anımsatan figür olarak işlenmiş.

Cyrus-Klepcys-Mars-3

Bu figür markanın Moon Watch koleksiyonunda da işlenmişti. Hatta uydunun fotoğrası yayınlamasının hemen ardından hararetli bir tartışma başlamış, şeklin neye benzediği konusunda değişik ve çarpıcı fikirler ortaya atılmıştı. Saat kadranında üç katlı metalik bir aksan yer alıyor. Kadrandaki yoğunluk ve detay ne kadar fazla olsa da her birinin farklı bir işlevi olan üç kattaki boyut farklılığı, karışıklık oluşmasının önüne geçecek bir detay olarak düşünülmüş. Son olarak saatin sol alt köşesine mars figürü yerleştirilmiş.

Baktığınız anda, figürün gezegenin birebir aynısı olduğunu söyleyebilirsiniz. Öyle ki ufak kürenin kendi etrafında bir tur atması gerçeğe uygun olarak tasarlanmış, yani tam olarak 24 saat 37 dakika 22 saniye süren bir tur. Ürünün fiyatı hakkında resmi bir açıklama yapılmış değil. Fakat üretim sayısı bilinen konular arasında. Saat sadece 66 adet üretilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir