Blog

Citizen’den Dunyanın en incesi Eco-Drive One

Citizen Eco-Drive One ile dünyanın en ince saatlerinden birisine imza attı. Eco-Drive serisinin 40. Yıl dönümünde ortaya çıkartılan bu eser gerçekten çok ince. Her ne kadar adı Citizen Eco-Drive One olarak geçse de saatin kalınlığı sadece 2,98 mm.
Citizen Eco-Drive One aynı zamanda dünyanın en ince güneş enerjili analog saati unvanına sahip.
Bu tasarım harikası saat enerjisini doğal ışık ve aynı zamanda yapay ışıktan alıyor. Böylece bu analog saatte pil değiştirmek diye bir şey söz konusu dahi olmuyor.
Eco-Drive One’da mekanizma olarak Caliber 8826 kullanılmış. Elbette yeterli inceliği yakalamak için mekanizmanın her bir parçası yeniden dizayn edilmiş.
Eco-Drive One iki farklı seçeneğe sahip. Sınırlı üretim yapılan siyah timsah derisi kayışına sahip modelden sadece 800 adet üretilirken yurtdışında 6 bin dolar fiyat etiketine sahip.

index_03Diğer modeli ise birbirine geçen metal bilezik şeklindeki kayışı ile 2 bin altı yüz dolara satılıyor. Bu model için üretim sınırı belirlenmemiş.
Eco-Drive One, limitli versiyonu 38,18 mm ve limitsiz üretilen versiyonu 39,8 mm yüksek basınç altında metal ve seramiğin karıştırılması ile elde edilen sermet kasaya sahip.
Caliber 8826 oldukça gelişmiş bir mekanizma olmasına rağmen aylık 15 saniyelik bir sapma meydana gelmesini engelleyemiyor.

Bir cevap yazın