Breitling Chronomat B01 Chronograph 44

Breitling Chronomat B01 Chronograph 44

Breitling Chronomat B01 Chronograph 44

Breitling firmasının Baselworld 2018 saat fuarında tanıtımını yaptığı saatlerden birisi de Breitling Chronomat B01 Chronograph 44. Diğer bazı modeller gibi sıfırdan tasarlanan bir saat değil. Önceki versiyonlar üzerinde ince detay değişiklikleriyle yenilenmiş bir versiyondur. 1884 yılında kurulan Breitling firması 1915 yılında ilk Chronomat’ı üretti. İlk üretilen Chronomat o kadar sevildi ki bu güne kadar geliştirilmeye devam etti. İlk Chronomat pilotlar ve sporcular için üretilmişti. Hala bu gelenek devam ediyor. Chronomat’ların asıl hedef kitlesi pilotlar ve sporculardır.

Şimdiye kadar hiç elektronik bir Chronomat yapılmadı. Mekanik gücü temsil eden Chronomat serisi 2018 yılında Baselworld 2018’de hala en beğenilen saatler arasına girmeyi başarıyor.

 

Breitling Chronomat B01 Chronograph 44

Kadran rengine göre 2 farklı çeşit olarak tanıtılan saat mavi ve gri kadrana sahip olabiliyor.

Blackeye Gray isimli gri kadrana sahip versiyonunda Çelik ve siyah deri kayış olmak üzere 2 kordon seçeneği mevcut

Blackeye Blue isimli mavi kadrana sahip versiyonunda ise çelik; siyah deri kayış ve mavi deri kayış olmak üzere 3 kordon seçeneği mevcut.

Çelik Kordon – Gri Kadran:

Siyah Deri Kordon – Gri Kadran:

Çelik Kordon – Mavi Kadran:

Siyah Deri Kordon – Mavi Kadran:

Mavi Deri Kordon – Mavi Kadran:

 

Üretilen çelik cilalandığında ışıl ışıl parlıyor. Bu modelin çeliği ise cilalı değil, satenle fırçalanarak parlatılmış. Satenle fırçalama cilaya göre daha az parlaklığa sahip olduğu için saat ışıltıdan yoksun, daha mat. Bu da saatin gösterişli değil, daha sade ve mütevazi olmasını sağlamış. 44 mm kasaya sahip saatin 16.95 mm kalınlığı da göz önüne alındığında gayet büyük bir saat olduğu söylenebilir. Büyük ancak parıl parıl parlayan, gösterişli bir saat değil.

 

Breitling Chronomat B01 Chronograph 44’ün Diğer Özellikleri

Kadranın iç çerçevesi siyah, içi ise mavi veya gri versiyona göre tercih edilebiliyor.Ana kadranın içerisinde 3 kadran daha vardır. Bunlar da siyah arka plan üzerinde 60 saniye (1 dakika), 30 dakika ve 12 saat kadranlarıdır. 4 ve 5 saatleri arasında ise alışılmış bir tarih kadranı vardır.

Kasa dizaynı vidalı diye tabir edilen estetik bir biçimde tasarlanmış. Taç kısmında çift contalı 2 adet vida mevcut. Kurma kolu ise çift katmanlı ve tek yönlü olarak tasarlanmış.

Ana saniye gösterge çubuğunun dip tarafında Breitling firmasını simgeleyen “B” harfi el yazısı yazı karakteriyle imza olarak kullanılmış. Onun da gerisinde ise denizci çapası kullanılmış. 500 metre su geçirmezliğe sahip saatin sanırım en büyük özelliklerinden birisini belirtmek istemiş tasarımcılar. Zaten ürün dalgıçlar, dağcılar gibi sportif faaliyetlerle ilgilenen kişiler için özel tasarlandı.

Çizilmeye karşı dayanıklı bombeli safir camla kadran korumaya alındı.

Akrep, yelkovan, saniye gösterge çubuğu ve saat simgeleri karanlıkta parlıyor. Ayrıca Saatin yönünü belirtir şekilde saat 12 simgesinin üst tarafında karanlıkta parlayan küçük bir bölüm daha yapılmış.

Ağırlığı 128.60 gr, Kalınlığı 16.95 mm, kasası ise 44 mm’dir. Deri kayışların yanlarındaki beyaz iplikten dikişler çelikle güzel bir uyum sağlamış.

Breitling Chronomat B01 Chronograph 44 modeli tek kurmada hiç hareket ettirilmediği taktirde 70 saat güç rezervine sahip. Kolunuzda taşıdıkça kendi kendini otomatik kuruyor. 70 saat (Yaklaşık 3 gün) hiç hareket ettirilmediği taktirde gücü tükeniyor. İçerisindeki dinamikler sayesinde hareket ettikçe kendi kendine kuruluyor.

Mekanik Saatlerinizi Arada Bir Kurun!

Otomatik kurmalı mekanik saatler kullanılmazsa hareket etmeyeceği için güç rezervi bittiğinde dururlar. Uzun süre çalışmayan bir mekanik saatin içerindeki yağlar kuruyabilir. Otomatik kurmalı mekanik saatlerinizi uzun süre kullanmadığınız durumlarda; hiç değilse arada bir kurarak çalışmasını sağlayın ki o kadar para verip özenerek aldığımız saatlerin içine vida değmesin.

AB0115101C1A1 referans kodu ile ulaşabileceğiniz saatin fiyatı 8.720 Amerikan Doları.

Breitling Chronomat B01 Chronograph 44 tüm özellikleri:

Çap: 44 mm

Kalınlık: 16.95 mm

Kasa: Çelik

Kasa Dizaynı: Vidalı

Taç: Çift Contalı kilitli vida

Cam: Çizilmeye karşı dayanıklı bombeli safir

Güç Rezervi: 70 Saat, Otomatik Kurmalı

Kurma Kolu: Çift Katmanlı, Tek Yönlü

Su Geçirmezlik: 500m

Ağırlık: 128.60 Gr.

Kordon: Deri veya Çelik

Taş Sayısı: 47 Taşlı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir