Blog

Benim İçin İkonik Olan 7 Kronograf Saat

Kronograf Saat

Benim İçin İkonik Olan 7 Kronograf Saat

Kronograf Saat Aslında birazdan tanıtacağım saatlerin hiçbirinin tanıtıma ihtiyacı yoktur. Çünkü bu saatler, herkesin hayatında sahip olmak istediği, farklı faaliyetlerde kullanmaktan ziyade; evin bir köşesinde saklamak istedikleri saatlerdir. Yine de, tanıtmakta fayda var.

  1. Audemars Piguet Royal Oak Offshore

Orijinak Royal Oak Gerald Genta tarafından, 1972 yılında tasarlanmıştır. Audemars Piguet’in Royal Oak Offshore, 21 yıl süren aranın ardından, 1993 yılında tanıtıldı. Ancak yeni hedef müşteri kitlesinin genç olması sebebiyle, onları çekmesi için daha sağlam ve güncel bir versiyon olması gerekmekteydi. Royal Oak Offshore koleksiyonundaki temalı modeller, ‘’Safari’’, ‘’Donanma’’, ‘’Volcano’’ gibi farklı ve ilginç isimler taşıyordu. Hatta onlara ‘’Panda’’ ve ‘’Fil’’ lakaplı isimler takan meraklı izleyiciler bile vardı.

  1. Zenith El Primero

Bu makalede yer alan tüm kronograf saatlerden, belki de saatin kendisinden fazla dikkat çeken bir mekanizmaya sahip olan tek saat markası, Zenith olacak. El Primero, kronograf mekanizması, daha sonra bahsedebileceğim uzun bir yazıya da konu olabilir. Çünkü 1969’a dayanan ilginç ve uzun bir geçmişi var. Zenith El Primero, 36.000 VPH, 1969’dan itibaren standartları karşılaması için tasarlanmış ve kullanıma sunulmuş ilk model görünümüne sahiptir. Bununla birlikte, 42 mm model, kasa şekli ve kadranıyla da, erken otomatik kronograf modellerini daima sevenlerine hatırlatacaktır.

  1. IWC Portekizli Kronograf

Schaffhausen markası, uzun ve zengin bir tarihe sahip olan, Portekizli bir saat ailesinin şirketidir. Portekiz’in ilk kronografı, bu modeller arasındaki en genç saattir. Aslında bir IWC olarak tanıyacağınız klasik ve oldukça temiz bir tasarıma sahip olan bu saat, Portekiz Kronografın ETA / Valjoux 7750 mekanizması ve 40.9 mm’lik bir kasa çapıyla üretilmiş. Ayrıca tasarımı da, 50 yıl öncesindeki gibi çağdaş ve günümüze uyarlıdır.

  1. TAG Heuer Carrera

1963 yılında Jack Heuer tarafından, spor arabalardan ve otomobil yarışmasından direkt olarak etkilenerek tasarladığı kronograf saati olan Carrera’yı tanıttı. Şimdilerde, yani üretiminden 50 yıl sonra ise; Tag Heuer Carrera meşru bir simge olarak tanınmaktadır. Geçen yıl, 41 mm Carrera, şirketin kurucusu olan Jack Heuer’in 80. Yaş gününe özel olarak tanıtıldı. Fakat koleksiyoncular, farklı açık arttırmalarda ve eski saatlerin satışını gerçekleştiren mağazalarda bulunabilecek olan Carrera modellerini daha sık tercih ediyorlar.

  1. Breitling Navitimer

Bu listenin en eski modeli ise; 1952 yılında piyasaya sürülmüş olan Breitling Navitimer’dır. Orijinal olarak pilotlar için üretilmiş olan bu model, sürgülü kural çerçevesiyle de dikkat çekmektedir. Sürüş kurallarıyla birlikte, pilotların zemine iniş hızlarını, kilometre ölçümünü, yakıt tüketimini ve diğer ihtiyaç duydukları tüm matematiksel hesaplamaları da, bu saatle gerçekleştirdiler. Navitimer ailesi, yıllar boyunca farklı şekilde ve modelde geldi ancak 1950’lerin başında itibaren orijinal modele en yakın klasik görünümü sunan Navitimer parçası, bizim tercihimizdir. Astronot Scott Carpenter’ın, 1962 yılında Dünya görüngesinde Navitimer taktığını biliyor muydunuz?

  1. Rolex Daytona

Rolex Daytona’nin bu yıl, 50. Yıl dönümü ve dünyada kutlanıyor. Rolex, bu yıl buz mavisi kadranı ve kestane rengindeki bir çerçevesi ile all-platin versiyonunu tanıttı. Bununla birlikte, Rolex bu saatin herhangi bir özel güne, yıl dönümüyle adlandıracak baskıları uygulamayı da sürekli reddediyor. Tüm Rolex saat modellerinin olduğu gibi; bu saatte düzenli koleksiyonun bir parçasıdır. Rolex Daytona, ilk olarak İtalya’da başlayan bir hikayedir. Bu yüzdendir ki; dergi kapağında Daytona takan bir Paul Newman görmekteyiz. Rolex Daytona, özellikle en eski modellerinin oldukça yüksek fiyatlarla açık arttırmalarda satıldığı bilinmektedir. Ayrıca koleksiyoncular içinde, oldukça önemlidir.

  1. Omega Speedmaster Professional

Sözde ‘’Moonwatch’’ dan beri, Omega çok değişmedi. 1957’de yarış arabası sürücüleri için tanıtılmıştı. 1965’te NASA astronotlarının tercihi olmayı başardı. Aslında hasar görmüş Apollo 13 uzay aracının, 1970 yılında iadesi sırasında da önemli bir rol oynamıştı. Atmosferde bile hassas zamanlama imkanı sunuyor. Aynı zaman Omega Speedmaster Professional, NASA’nın uzayda kullanmak için seçeceği saate uyguladığı testlerin tamamını seçen tek saat olma özelliğine sahiptir. Moonwacth, o günlerde kullanılan ve NASA tarafından tercih edilen temel tasarımlara sahiptir. Sadece küçük ayrıntılar değişti. Koleksiyoncular tarafından en çok aranan model olarak bilinmektedir.

Peki, bu listede olan veya olmayan, sizin için en özel saat markası ve bu markanın modeli hangisi? Cevaplarınızı yazmaktan çekinmeyin! Kronograf Saat Kronograf Saat Kronograf Saat

Bir cevap yazın