Blog

Atom Saati Nedir Atom Saatleri Nasıl Ortaya Çıktı Replika Atom Saati

atam saatleri hakkında bilmeniz gerekenler

ATOM SAATLERİ

Atom Saati Nedir Atom Saatleri Nasıl Ortaya Çıktı Replika Atom Saati ,atomların rezonans frekanslarını sayarak zamanı ölçme metodunu, potansiyel sarkaç olarak da hidrojen ya da sezyum atomlarını kullanan saatlerdir. Başka bir deyişle dengeyi bulmak ve zamanı ölçmek için doğanın kendisinden yardım alır. Kullandığı yöntem sayesinde hata yapma payı diğer tüm saat çeşitlerine göre çok düşüktür. Aynı zamanda atom saatleri, GPS teknolojisinin ve internetin yakaladığı senkronizasyonun da öncüsüdür. Ayrıca modern radyo saatleri de atom saatlerini referans almaktadırlar. Atom saatleri, ortaya çıkışlarından günümüze halen geliştirilmeye devam edilmektedir. Şu sıralar hata payı yalnızca on trilyonda bir olan saatler üzerinde çalışılmaktadır.

Nasıl ortaya çıktı?

İlk örneği 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Standartlar Bürosu’nda yapılmıştır. Atom saatleri yalnızca fizik alanında değil başka pek çok bilimsel alanda da kullanılan ve ihtiyaç duyulan saatlerdir. Özellikle GPS uydularındaki kullanımı günlük hayat açısından çok büyük önem teşkil etmektedir.

Zaman ve teknoloji ilerledikçe, zamanın ölçümü konusundaki hassasiyet de artmaktadır. Her saniye daha değerli olmakta, yaşam saniyelere bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple de doğru ve hata payı en düşük ölçümler de giderek önem kazanmaktadır. Atom saatlerinin kullanımıyla yapılan pek çok deney, çalışma ve buluş gündelik hayatın da kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.

Nerelerde kullanılır?

Atom saatleri zamanın ölçümü konusunda yüksek hassasiyet gerektiren pek çok alan ve cihazda kullanılmaktadır. Özellikle uzay araştırmaları ve uydu sistemleri için önemi çok büyük olmaktadır. Saniye farkının tüm dengeyi ve tüm işleyişi değiştireceği pek çok alan vardır. Örneğin uçak takip ve kontrol sistemleri domino taşları gibi birbirine bağlı bir süreç ile işlemektedir. En ufak bir zaman ölçüm hatası çok yanlış ve geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Aynı şekilde pek çok alanda kullanılan detektörler de atom saatlerinin ne denli önemli olduğunu anlamak için yeterli bir örnektir. Bunların dışında iletişim ve haberleşme, manyetik alanlar ve fotogrametrik ölçüm aletleri de atom saatlerinin kullanım alanları arasında gösterilebilir. Atom saatlerinin ilerleyen zamanlarda Dünya’nın şekli hakkında oluşabilecek değişiklikleri belirlemek ve öngörmek için de kullanılması beklenmektedir.

Satın Alınabilir mi?

Atom saatlerinin asıl kullanım alanı şimdilik bilimsel araştırmalar ve benzeri çalışmalar olduğu için gündelik hayatta edinmesi ve kullanması çok kolay ve yaygın aletler değildir. Şu an bir atomik kol saati almak isterseniz tek alternatifiniz Dr. John Patterson ve George Talbot’un birlikte geliştirdikleri Cesium 133… Çok hassas ve karmaşık bir işleyişe sahip olan ve buna rağmen standart lityum iyon pillerle çalışan Cesium 133’ün pili de bu işleyişten ötürü birkaç saat içinde tükenmektedir. Şu an piyasa değeri on iki bin dolar civarı olsa da şirket zamanla daha uygun fiyatlı ve pil ömrü daha uzun saatler geliştirmeyi de planlamaktadır.

 

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın