Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor

Artık Yıl Nedir ?

Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor miladi takvimde her 4 yılda bir şubat ayına konulan 1 gün ile elde edilmektedir.Gregoryen yani Miladi takvime dünya genelinde sayısız ülke uymaktadır.Öyle ki uluslararası iş görüşmeleri genelde bu takvimlerde ki tarihlere göre ayarlanarak tatiller ve çeşitli günler bunlara göre göz önüne alınır.(Greggoryen) takvimine her 4 yılda 1 şubat ayına eklenen bir gün yılın 366 gün olmasını sağlamaktadır.Her dört yılda bir söz konusu olmakta olan bu olayın nedeni Dünya’mızın Güneş etrafında dönme zamanının, Güneş’in söz konusu meridyende iki defa geçişi ile arasındaki zamanının (gün) tam katı olmaması durumudur.

MS 46 senesinde…

Söz konusu olan bir astronomik sene, 365,242 gün olarak biliniyor. Fakat normal olarak incelenen bir takvim yılı hepimizin bildiği ve kabul ettiği üzere 365 gündür.Söz konusu olan ‘artık yıl‘ uygulaması ilk kez, MS 46 senesinde, Jülyen Takvimi olarak bilinen, takvim çeşidinde uygulanmıştır.Bu durum bizlerin her yıl şubat ayının 29’unu yaşayamamıza neden olmaktadır.Öyle ki şubat 29 tarihinde dünyaya gelen onlarca insan doğum günlerini 4 yılda bir kutlayabilmektedirler.Hatta söz konusu durumun baz MEB sınavlarında da kullanıldığı bilinmektedir.

Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor İŞTE Özellikle Matematik dersi problemler ve olasılık konularında bu durum sayesinde oldukça etkili sorular ortaya çıkarılabilmektedir.

Peki Artık Yıllar Nasıl Hesaplanır ?

Artık yıllar bu alanda  hükümetler ve devletin çeşitli kademelerinden yetkilendirilen bireyler tarafından detaylı ve etkili olarak hesaplanabilmektedir.Konuyu basit bir şekilde ele alacak olursak, Artık Yıllar dört ve dördün katı olan yıllardır diyebiliriz.

Fakat her şeyde olduğu gibi elbette 2 istisna durum söz konusudur.

1- Öncelikle 100 dördün katıdır. Ve tamamıyla 100’ün katı olan yıllardan yalnızca 400’e kalansız olarak bölünebilmekte olanlar artık yıllardır.Bu duruma olumlu olarak örnek verecek olursak 1200, 1600, 2000 v.b …  Yine bu duruma olumsuz olarak örnek verecek olursak eğer, 1900, 1700, 1800 v.b sayılar 400’e kalansz olarak bölünemediği için artık yıl olarak nitelendirilmezler.

Ve 400’e tam olarak bölünemeyen sayıların neden artık yıl olarak kabul edilmediğine değinecek olursak, söz konusu olan bir astronomik yılın, 365,25 gün olacağı yere 365,242 gün olması sonucu meydana gelen hatayı bütünüyle gidermektir.

Ve şimdi ikinci istisna nedir, ona göz atalım…

2- Söz konusu olan astronomik yıl hesabını çok dahada hassas hale getirebilmek için 400’ün on katı olan 4000 sayısına da bölünemeyenler artık yıl olarak kabul edilmezler.Bunlara örnek olarak 4000, 16000, 24000 yılları birer Artık yıl değillerdir.

Artık Yıl Google’da Doodle Oldu

Artık yıl dünya genelinde birçok birey sayesinde sürekli olarak hatırlanmakta gerek merak gerekse de detaylı olarak araştırmak isteyen onlarca insan söz konusu “Artık Yılı” google ve benzeri onlarca arama motorunda aratmaktadır.

Bu anlamda da dünya genelinde popüleritesi daim olarak devam etmektedir.

Öyle ki google’ın özel günlerde uygulamakta olduğu ve genellikle ünlülerin, aktörlerin, şair ve yazarların, daha nice kanaat önderi ve büyük komutanlara dair yapmakta olduğu bir uygulama olan doodle’ı Artık Yıl içinde uygulamıştır.Bu durum neticesinde de dünyada 29 Şubatın ne anlama geldiği hakkında bilgisi olmayan birçok birey, google kullanıcısı detaylı olarak bunu google sayesinde öğrenmiş oldu.

Google GİT GİDE GELİŞTİRDİ…

Google Artık Yıl için yalnızca uygulamış olduğu doodle ile sınırlı kalmadı. Ve söz konusu uygulamanın bazı alan ve bölümlerine facebook, google+ ve Twitter gibi dünya genelinde popüleritesi hayli fazla sosyal medya paylaşım ağlarını da etkinleştirdi.

Bu sayede insanlar, sosyal medya ağları üzerinde google’ın artık yıl için hazırlamış oldukları uygulamayı diledikleri zaman paylaşabildiler. Google ana sayfasına uğramadan sosyal medya hesapları üzerinde dünyayı takip eden insanlar artık yıl uygulaması bilgisinden de mahrum kalmamış oldular.   Bu durum birçok alanda detaylı, etkin ve aktif olarak faaliyet gösterdi. TÜM SORULARI cevaplamaya devam ediyoruz : Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor

Ve google’ın bu uğraşı, uygulaması milyonlarca insanın artık yıl uygulamasının neden olduğu, 29 Şubatın ne demek olduğu hakkında detaylı olarak bilgisi oldu. Bu durum sayısız insanın genel kültür seviyesini bir nebzede olsa geliştirdi diyebiliriz.

Artık Yıl‘da Doğan İnsanlar …

29 Şubat tarihinde dünyaya gözlerini açan binlerce insan bulunmaktadır.

Bu durum birçok insan için hüzün verici, öyle ki bu insanlar doğum günlerini yalnızca 4 yılda bir kutlayabilmektedirler.

Bu durum onları hüzünlendirdiği gibi diğer birçok insan içinse eğlenceli bir durum.

Sonuçta onların doğdukları gün yani doğum tarihleri, normal insanların doğum tarihlerinden 4 yıl daha geç geliyor.

Dolayısıyla onlardan çok daha geç yaşlanacağız, gibi espri anlamında birbirlerine takılabilmektedirler.

29 Şubat doğum tarihi açısından sevilme konusunda yarı yarıya…

Fakat özellikle nikah günleri, bireylerin evlenme durumları söz konusu olduğu zaman ise hiç kimse kolay kolay nikah günü almak istememektedir.

Geçmiş zamanlarda bu tarihte evlenen bireyler genelde eski nesil olarak sınıflandırılmakta ve sayıları da oldukça fazla.

Fakat günümüzde ise, özellikle özel günlere gereğinden, normalden çok daha fazla önem veren bireyler, 29 Şubatta evlenmeyi tercih etmemektedirler.

Bu durum oldukça belirgindir. Öyle ki yılın birçok gününde aktifliğini korumakta olan nikah salonları 29 Şubatta tamamıyla boştur. Neredeyse…

Fakat birçok kişiden farklı ve özel olmak isteyen çitfler hariç tabiki.

Ve elbette birde milyonlarca insanın sevgilisi olan sanatçılar, ünlüler var 29 Şubatta doğan mağdurlar kategorisinde…

Dünyada tanınmış olan ünlülerin yanı sıra ülkemizde de bulunmaktalar.

Dünyada; Ressamlık mesleğince ünlenmiş Balthus, Joss Ackland ve Cheb Khaled.

Ülkemizde ise Nejat İşler, Nilüfer Aydan ve futbolcu Çağdaş Atan bilinen bu isimler 29 Şubat tarihinde doğmuş olan ünlülerimizdir.

Ve daha bilinmeyen dünyanın çeşitli alan ve bölgelerinde sayısız insan 29 Şubatta doğmuştur.

Elbette gözle görülür elle tutulur, diğer insanlara oranla belirgin bir eksikifi ya da fazlalığı kesinlikle söz konusu değildir.

Öyle ki bu tarihlerde dünyaya gelmiş ünlüler gerek magazin dünyasında gerekse de bilimsel olarak kısmende olsa araştırılmışlardır.

Fakat birçok alanda aktiflik göstermekte olan bu insanlarda, diğer insanlardan ayrılabilecek, sıyrılabilecek çokta önemli bir özelliklerinin olmadığı sonucuna varılmıştır.

Burçları Kova olan bu insanların genel özellikleri ise Kova burcu erkek ve kadınlarını andırmaktadır.

Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor

Artık Yıl, her dört yılda bir gelerek google gibi medya, internet siteleri ve sayısız kurumun gündemine oturup sonrasında gitmektedir.

Birçok alanda son derece aktif olarak faaliyet göstermekte olan medya kurum ve kuruluşları son derece aktif olarak çalışarak faaliyetlerini devam ettirirken her dört yılda bir “Artık Yıl” uygulamaları hakkında da insanları bilinçlendirerek, genel anlamda açıklamaktadırlar.

Birde 29 Şubatta doğmuş olan insanların maruz kalmış oldukları şakalar söz konusu…

-Kızım ya da oğlum annen seni bir gün daha tutamamış mı? Bir gün daha duramadın mı ya da…

-Aaa yazk 4 yılda bir doğum gününü ancak mı kutluyorsun sen…

Gibi birbirinden gereksiz ve anlamsız onlarca şakaya maruz kalan insanlardır. 29 Şubatta doğanlar…

Bir anlamda doğum günü mağdurları da diyebiliriz onlara…Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor

ZAMANI DEĞERLİ KILMAK İÇİN EN GÜZEL HEDİYELER.. . 29 ŞUBAT İÇİN TASARLANAN SAAT MODELLERİ.

Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor

Artık Yıl Nedir Nasıl Hesaplanır Hangi Yıllara Denk Geliyor

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.