Blog

4N Francois Quentin

Francois Quentin’in bir süredir ilgiyle beklenen mekanik konsept 4N saati, sonunda tamamen işlevsel bir örnek olarak karşımızda. Sonrasında çıkacak modellere iyi rehberlik edeceği düşünülmekte.

Mekanizma, ilk olarak konsept şeklinde Baselworld 2010′da tanıtılmıştı. O günden sonra birçok değişikliğe ve iyileştirmeye uğradı. Ardından Baselworld 2011′de Francois Quentin tarafından tasarlanan 4N-MVT01 modeli ile birleştirilerek sunulmuştu.

4N konsepti örnek alınarak beyaz altından üretilen bu saat, karmaşık işlevleri ile yüksek teknoloji ürünü bir mekanizmaya sahip. Bu yönleri ile de oldukça dikkat çekici. Sistem dönen disklerden oluşuyor. Bu yönüyle hayli karmaşık olduğunu belirtebiliriz. Bu dönen diskler sistemi saatleri ve dakikaları gösteriyor. Saatin arka kapağı için kullanılan malzeme şeffaf kristal. Böylece mekanizmanın işleyişi rahatlıkla görülüp, izlenebilir.

Elle kurmalı manuel mekanizma 12 saatlik göstergeye sahip. Sistem saniyede 21.000 titreşimle çalışıyor. 520 küçük parçadan oluşan bu mekanizma 237 saatlik güç rezervine sahip. Yani oldukça güçlü bir saat diyebiliriz.

Konsept olması da saatin tabi ki sınırlı sayıda üretileceğini açıklıyor. Bu yüzden özel seri sadece 16 adetlik üretimden oluşuyor. Koleksiyonunda özel parçalara yer vermeyi seven, lüks saat tutkunlarının, tasarıma sahip olmak için büyük istek duydukları anlaşılabilir. Bu kadar az sayıda üretilmesi de, saat teminini kızıştıracağa benziyor.

Bir cevap yazın